نیاز آبی یک میلیون نفر از جمعیت شهر بندرعباس و خمیر تامین می‌شود

بندرعباس- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان گفت: تمام نیاز آبی شهر بندرعباس و خمیر و روستاهای اطراف در یک بازه زمانی ۲ساله از طریق آب شیرین کن یکصد هزار مترمکعبی و یک میلیون مترمکعبی این شهر تامین می‌شود.

امین قصمی روز پنجشنبه در حاشیه بهره برداری از سامانه تامین آب کلان شهر بندرعباس که با دستور ویدئو کنفرانسی رییس جمهوری انجام شد، افزود: با حمایت وزارت نیرو و همت استاندار هرمزگا، با استفاده از ظرفیت آب شیرین کن یک میلیون مترمکعبی کلان شهر بندرعباس، چهار شهر، ۹ شهرک و ۲۵ روستا از آب‌های سطحی و زیرسطحی حوزه شرق بی نیاز کنیم.
وی بیان داشت: نیاز آبی مجموعه کلان شهر بندرعباس، بندرخمیر و روستاهای تابعه آن با جمعیت نزدیک به یک میلیون نفر، ۲۰۰هزار مترمکعب در شبانه روز است که هم اکنون ۱۵۰هزار مترمکعب یعنی بیش از ۶۰ درصد از نیاز آبی این مناطق از محل تاسیسات نمک زدایی و آب شیرین کن ها تامین می‌شود.
مدیرعامل ایفا هرمزگان همچنین در خصوص سامانه تامین آب کلان شهر بندرعباس اظهارداشت: بهره برداری از این پروژه یکی از اجتماعی ترین پروژه های اجرا شده در هرمزگان است که علاوه بر عرضه با کیفیت ترین آب تولیدی استان، باعث کاهش برداشت آب از منابع سدها و دشت‌های شرق هرمزگان شده است. 
قصمی با بیان اینکه  کاهش وابستگی  مرکز استان به منابع سطحی و زیرسطحی شرق هرمزگان و استفاده از این ظرفیت برای کشاورزی یکی از مطالبات دیرین مردم میناب و وعده های آبفا بوده است، تصریح کرد، با تدابیر دولت امید و اختصاص بودجه های مورد نیاز همچنین استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، امروز شاهد تحقق این وعده هستیم.
وی ادامه داد، از امروز و با بهره برداری از فاز سوم این پروژه، مردم شهر بندرعباس نیز طعم با کیفیت ترین آب تولیدی استان را چشیدند که امیدواریم سرآغازی برای تامین آب پایدار در دیگر مناطق هرمزگان باشد.
به گفته مدیرعامل آبفا هرمزگان، این آب شیرین کن یک فرصت حیاتی برای تامین آب استان بود که با بهره برداری از مرحله نخست آن در سال ۹۷، یکی از چالش‌های بزرگ آب و فاضلاب در شهرستان خمیر را مرتفع کرد.
وی افزود: تا پیش از این، بندرخمیر به عنوان یکی از پرتنش ترین شهرستان ها در تامین نیاز آبی بود که با بهره برداری از مرحله نخست این طرح،  منابع آبی این شهرستان به پایداری لازم رسید. 
قصمی ادامه داد، با بهره برداری از مرحله سوم این پروژه، زبانه تاثیرات آن به شرق هرمزگان نیز رسید و باعث شد تا برداشت آب از میناب کاهش و برای بخش کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد.
همزمان با شصت وپنجمین پویش هر هفته الف -ب - ایران با دستور ویدئو کنفرانسی رییس جمهوری سامانه نمک زدایی آب شیرین کن و تامین آب کلان شهر بندرعباس از آب شیرین کن ۱۰۰هزار متر مکعبی این شهر با حضور استاندار و جمعی از مسوولان استان روز پنجشنبه بهره‌برداری شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha