۵۶ هزار هکتار از زمین‌های دشت سیستان زیر کشت محصولات کشاورزی رفت

زاهدان- ایرنا- رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: کشاورزان شمال استان امسال ۵۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی خود را با بهره گیری از آب تحویلی طرح ۴۶ هزار هکتاری به زیرکشت محصولات کشاورزی برده که بیش‌از ٩٠ درصد آن محصول گندم است. 

محمدعلی نیکبخت روز پنجشنبه در نشست خبری با خبرنگاران اظهار داشت: با تلاش شبانه روزی همه دست اندرکاران، عملیات اجرایی طرح انتقال آب بالوله به ۴۶ هزار هکتار از اراضی دشت سیستان  به اتمام رسید و تاکنون برای نخستین بار از طریق  ١۵ هزار حوضچه تعبیه شده در مزارع، ٢٧٠ میلیون مترمکعب آب بصورت تحت فشار  از محل  ١۶ ایستگاه پمپاژ با موفقیت تحویل کشاورزان شد.
وی کاهش هدر رفت و توزیع عادلانه آب در دشت سیستان را از مهمترین ویژگی های این طرح عظیم و بی نظیر در سطح کشور برشمرد وگفت: در صورت تأمین وتخصیص حقابه بیش از ۴٠٠ میلیون مترمکعب، طرح آبرسانی دشت سیستان قابلیت افزایش اراضی تحت پوشش تا ۶١ هزار هکتار را داراست. 
رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: برای بهره وری حداکثری از آب  فاز دوم طرح انتقال آب با لوله به سر مزرعه هر یک از کشاورزان در دست اجراست.
وی با بیان اینکه تدوین الگوی کشت سیستان با همکاری دانشگاهیان، مراکز تحقیقاتی و سازمان نظام مهندسی در دست اجراست و تا اوایل خرداد ماه سال جاری نهایی خواهد شد؛ از همه کشاورزان خواست در راستای اجرای تغییر الگوی کشت و توسعه کشت های کم آب بر و اقتصادی با کارشناسان جهادکشاورزی همکاری گسترده ای داشته باشند. 
نیکبخت تعیین سازمان بهره بردار را از مهمترین خواسته های بهره برداران و تشکل های بخش کشاورزی عنوان کرد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان بیان کرد: همچنین تاکنون ۴۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی جنوب استان با مشارکت حداکثری مردم به سامانه های نوین آبیاری مجهز شده و سه هزار هکتار نیز در دست اجراست و تمامی تلاش مدیریت آب و خاک سازمان در سال ١۴٠٠ سرعت بخشی بیشتر در اجرای این سامانه ها خواهد بود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =