مزارع گندم آذربایجان غربی از سطح سبز مطلوب برخوردار است

ارومیه- ایرنا- سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: مزارع گندم استان از سطح سبز مناسب برخوردار بوده و ۲۰ درصد مزارع در مرحله ساقه دهی است.

جعفر وحدت روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگاران افزود: سه درصد از مزارع به صورت سه تا چهار برگی، ۲۵ درصد در مرحله پنجه و ۴۷ درصد در حالت پنجه کامل هستند.

وی اظهار داشت: در سال زراعی جاری بیش از ۳۹۰ هزار هکتار از مزارع استان به کشت گندم اختصاص یافته است.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: از این میزان ۹۰ هزار و ۱۹۶ هکتار سطح کشت گندم آبی و ۳۰۰ هزار و ۹۳۲ هکتار گندم دیم است که به ترتیب ۰.۶ درصد و چهار درصد بیش از برنامه ابلاغی است.

وی ادامه داد: در کل مزارع کود سرک استفاده شده و در ۲۷ درصد مزارع آبی و ۱۸ درصد مزارع دیم کودپاشی سرک مرحله دوم نیز انجام گرفته است.

وحدت با اشاره به کاهش بارندگی های در سال زارعی جاری گفت: متوسط بارندگی های استان در سال زراعی جاری حدود ۲۰۶ میلیمتر بوده که این مقدار نسبت به سال زراعی نرمال ۲۰ درصد و نسبت به سال زراعی گذشته ۲۸ درصد کاهش نشان می دهد.

وی اضافه کرد: با وجود کاهش بارندگی ها وضعیت مزارع در حالت مناسب بوده و این در حالی است که فروردین ماه سال جاری بارندگی موثری در استان ثبت نشد.

وحدت افزود: به رغم کاهش بارندگی به علت پایین بودن درجه حرارت تا اواخر فروردین ماه آثار خشکسالی در دیم زار ها مشهود نیست.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: با ادامه روند فعلی و عدم بارندگی موثر در هفته های آینده آثار خشکسالی در اکثر مناطق استان ظهور کرده و با کاهش عملکرد خودنمایی خواهد کرد.

وی گفت: پیش بینی می شود در صورت عدم بارندگی عملکرد محصول در اراضی ابی ۱۵ تا ۱۰ درصد و در مزارع دیم حدود ۶۵ تا ۵۰ درصد کاهش یابد .

وحدت ادامه داد: عملیات مبازره با علف های هرز در ۵۰ درصد مزارع آبی و ۲۵ درصد مزارع دیم و عملیات مبارزه با سن در بیش از ۶۲ هزار هکتار از مزارع آبی و دیم انجام گرفته است.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: در صورت عدم بارندگی رغبت کشاورزان برای مبارزه سن گندم در مزارع دیم کاهش یافته و این امر باعث خسارات غیرقابل جبرانی خواهد شد.

به گزارش ایرنا آذربایجان غربی دارای ۸۰۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است که حدود ۴۰۰ هزار هکتار ان به کشت گندم اختصاص دارد.سالانه بیش از ۶۵۰ هزار تن گندم در این استان تولید می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =