۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۶:۱۲
کد خبرنگار: 1371
کد خبر: 84312924
۰ نفر

برچسب‌ها

رییس اداره تعاون: شرایط کار در اردستان بهبود یافت

کاشان - ایرنا - رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردستان گفت: کاهش تعداد ثبت درخواست تشخیص و حل اختلاف در چهار سال اخیر نشان از روند افزایشی تفاهم بین کارگر و کارفرما و در نتیجه بهبود شرایط کار در این شهرستان دارد.

مهدی خانی روز پنجشنبه همزمان با هفته کار و کارگر (پنجم تا دوازدهم اردیبهشت) در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا درباره روابط کار و درخواست هیات تشخیص افزود: سال ۹۹ در حالی ۸۵ درخواست وارد و ثبت شد که این آمار از سال ۹۶ تا پارسال روند کاهشی داشت و سال‌های ۹۶، ۹۷ و ۹۸ نیز به ترتیب ۲۱۲، ۷۹ و ۱۳۸ درخواست ثبت و رسیدگی شد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌های انجام شده در بخش اشتغال و آغاز عملیات اجرایی ساخت چندین واحد صنعتی و تولیدی در اردستان، آمار بیمه‌شدگان اصلی تامین اجتماعی نیز با افزایش قابل توجه نسبت به سال‌های گذشته به ۱۰ هزار و ۳۰۰ نفر رسیده است.

تحقق ۸۲ درصدی سهمیه اشتغال

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردستان درباره تحقق سهمیه اشتغال یک هزار و ۲۸۸ نفری سال ۹۹ شهرستان اظهار داشت: سال گذشته یک هزار و ۵۷ نفر معادل ۸۲ درصد تعهد اشتغال در سامانه رصد محقق شده است.

وی درخصوص سهمیه تسهیلات اشتغال شهرستان در سال گذشته اظهار داشت: ۱۵۰ میلیون تومان تسهیلات مشاغل خانگی به اردستان اختصاص یافت که ۴۰ میلیون تومان آن به مشاغل خانگی مستقل پرداخت شده، بقیه به عنوان پشتیبان طرح‌های مشاغل خانگی اختصاص پیدا کرده بخشی پرداخت شده باقیمانده در حال تخصیص است.

به گفته وی، سهمیه اردستان در طرح ملی توسعه مشاغل خانوادگی ۹۰ نفر بود که ثبت‌نام افزون بر نیمی از این سهمیه انجام شده است.

خانی خاطر نشان کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در هفته کار و کاگر پنج نفر از بانوان سرپرست خانوار شاغل در کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی که سهم مهمی در تولید و اداره زندگی دارند، مورد تشویق و تجلیل قرار می‌گیرند و ۶ نفر از کارآفرینان برتر شهرستان نیز معرفی و تجلیل خواهند شد.

برخورداری ۱۸۶ نفر از بیمه بیکاری

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردستان گفت: در سال گذشته از مجموع ۲۳۷ درخواست ثبت شده، ۱۸۶ نفر بیمه بیکاری دریافت کردند.

وی با اشاره به فعالیت ۱۵ کارخانه بالای ۵۰ نفر نیرو در اردستان اظهار داشت: در سال ۹۹ افزون بر ۲۵۷ مورد بازرسی از محیط کار انجام شد، ۶ مورد حادثه کاری به وقوع پیوست که یک فوتی و پنج جرحی داشت و ۶۰ پرونده شغل‌های سخت و زیان‌آور مورد بررسی قرار گرفت.

چالش کم‌توجهی به مهارت‌آموزی

به گفته وی، در ۲ سال گذشته با وجود تلاش زیاد درخصوص مهارت‌آموزی از سوی مرکز آموزش فنی و حرفه ای، مشارکت افراد مرتبط در اردستان کم بوده و کارفرمایان هم به اصطلاح در دقیقه ۹۰ دنبال نیروی متخصص بودند که این مورد از چالش‌های پیش روی شهرستان است که‌ در صورت تداوم این روند طرح‌های صنعتی و کارخانه‌های تولیدی راه‌اندازی‌شده با کمبود نیروی کار عادی، فنی و آموزش دیده مواجه خواهد شد و کارفرمایان مجبورند نیروی کار مورد نیاز خود را از دیگر نقاط کشور تامین کنند.

اردستان ۶۶ واحد صنعتی دارد که در این بین ۴۰ واحد با ظرفیت اشتغال یک‌هزار و ۵۰۰ نفر فعال هستند.

شهرستان اردستان با افزون بر ۴۲ هزار نفر جمعیت در ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی اصفهان واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha