برداشت عسل گونه‌های وحشی زنبور در استان همدان ممنوع است

همدان- ایرنا- معاون منابع طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان گفت که هرگونه برداشت از عسل تولیدی گونه های وحشی زنبور و مشتقات آن در سطح این استان ممنوع است.

«مهدی صفی خانی» روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: گونه های وحشی زنبور عسل با توجه به شرایط اقلیمی و کوهستانی استان همدان، در نقاط سخت گذر و صعب العبور نسبت به ایجاد کندو و تولید عسل به میزان نیاز و مصرف غذایی خود اقدام می کنند.

وی اظهار داشت: برخی مواقع شاهد حضور افراد سودجو در این مناطق و جستجو برای یافتن کندوی زنبور وحشی با هدف برداشت عسل هستیم که با این کار کندوی زنبورها نیز از بین می رود.

 معاون منابع طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان گفت: این اقدام منجر به تخریب کندو و وابستگی «کُلنی» زنبورهای عسل به کندو و در نهایت مرگ و از بین رفتن زنبورها با گذر زمان می شود.

صفی خانی افزود: بنابراین با توجه به نقش زنبورها در حفظ تنوع زیستی و کارکرد مثبت اکوسیستمی این گونه جانوری در طبیعت، هرگونه برداشت عسل وحشی از مناطق حفاظت شده استان همدان ممنوع است.

به گفته وی، یکی از کارکردهای اصلی زنبور عسل در طبیعت گرده افشانی یا انتقال دانه‌های گرده در سطح گیاهان و همچنین انتقال پرچم در میان گل ها است که این کار نقش موثری در تقویت اکوسیستم طبیعی منطقه و همچنین ارتباط جانور با زنجیره غذایی دارد.

معاون منابع طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان تاکید کرد: بنابراین در صورت مشاهده برداشت عسل وحشی، با فرد متخلف طبق قانون برخورد و با تشکیل پرونده به مرجع قضایی معرفی می شود.

صفی خانی تصریح کرد: با توجه به گزارش های متعدد مبنی بر برداشت بی رویه عسل و مشتقات آن از کندوهای زنبور عسل وحشی و تهدید حیات طبیعی این جانور، برخورد با متخلفان به صورت جدی در دستور کار محیط زیست قرار دارد و تاکنون با چند فرد متخلف دراین زمینه برخورد قانونی شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =