ایجاد منطقه آزاد در اردبیل بر رونق اقتصادی ایران و آذربایجان موثر است

اردبیل - ایرنا - استاندار اردبیل گفت: تصویب و ایجاد منطقه آزاد این استان در رشد و رونق مبادلات اقتصادی ۲ کشور ایران و آذربایجان مهم و اثرگذار است.

به گزارش ایرنا، اکبر بهنامجو روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران در پارس‌آباد مغان بیان کرد: ارتباط با کشور آذربایجان برای ایران و اردبیل دارای اهمیت بوده و اقدام‌های مناسبی در  راستای سرعت‌بخشی به تصویب منطقه آزاد این استان انجام گرفته است.

وی با اشاره به تصویب لایحه مناطق آزاد در دولت، مجلس و تایید شورای نگهبان افزود: طرح مورد نظر در کمیسیون اقتصادی و زیربنایی مجمع تشخیص مصلحت نظام هم مصوب شده است و در صورت تصویب در صحن اصلی مجمع تشخیص مصلحت نظام، در آینده نزدیک به عنوان رونق بخش اقتصاد ۲ کشور خواهد بود.

استاندار اردبیل بیان کرد: اجرای بارانداز ریلی در شمال این استان نیز از جمله ضرورت‌های توسعه ارتباطات اقتصادی است و به جد پیگیری می شود که البته در وزارت کشور و وزارت راه مصوب شده است و  مراحل نهایی را به لحاظ تصویب می‌گذراند.

وی اضافه کرد: نقشه‌های مورد نیاز برای اجرای بارانداز در داخل کشور تهیه شده است و در آینده عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

بهنامجو با بیان اینکه مناطق آزاد برای همه کشورها جا افتاده است و ایجاد چنین مناطقی می‌تواند به خوبی در توسعه فعالیت‌های اقتصادی موثر باشد، ادامه داد: شهرک صنعتی مشترک نیز موضوع جدیدی است که در بین کشورهای دیگر وجود نداشت و مطالعات و اجرای آن به تدوین قوانین نیاز دارد.

وی همچنین فعالیت گمرک بیله‌سوار و مراودات انجام شده از این گمرک را مناسب ارزیابی کرد و افزایش مبادلات تجاری از این گمرک به میزان ۷۰ درصد با ارزش ۲۵۰ میلیون دلار را یادآور شد.

لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری صنعتی، اصلاح محدوده ۲ منطقه آزاد تجاری صنعتی و ایجاد ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی پس از چندین بار رفت و آمد بین مجلس و شورای نگهبان، تبدیل به لایحه اختلافی شده  و در ۳۱ اردیبهشت پارسال با امضای رییس مجلس به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد.

استان اردبیل که با جمعیت بیش از یک میلیون و ۲۸۰ هزار نفر همجوار با گیلان، آذربایجان‌شرقی و زنجان در شمال‌غربی ایران واقع شده، دارای ۳۸۰ کیلومتر مرز خشکی با کشور جمهوری آذربایجان است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha