نیروگاه «فوکوشیما دای نی» ژاپن از رده خارج می شود

تهران- ایرنا- سازمان تنظیم مقررات هسته ای ژاپن با طرح ارائه شده توسط شرکت برق توکیو برای از رده خارج کردن هر چهار راکتور واقع در نیروگاه هسته ای "فوکوشیما دای نی" موافقت کرد.

به گزارش ایرنا از تلویزیون ژاپن، مقامات این سازمان امروز (پنجشنبه) موافقت خود را با این طرح شرکت تپکو که ماه مه گذشته ارائه کرده بود، اعلام کردند.

در این طرح تخمین زده شده که روند از رده خارج کردن راکتورها به ۴۴ سال زمان نیاز دارد کار بیرون آوردن حدود ۱۰ هزار میله سوخت هسته ای واقع در استخرهای سوخت مصرف شده یک پروسه ۲۲ ساله خواهد بود که پس از استخراج برای بازیافت به شرکت های بازفرآوری تحویل داده خواهند شد.

برطبق این طرح،  از رده خارج کردن این راکتورها منجر به تولید حدود ۵۰ هزار تن زباله رادیو اکتیو خواهد شد و مجموع هزینه های این طرح به غیر از هزینه دفع زباله های سوخت هسته ای بیش از ۲.۵ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

نیروگاه فوکوشیما دای نی در ۱۲ کیلومتری جنوب نیروگاه فوکوشیما دای ایچی واقع شده است که در زمین لرزه و سونامی سال ۲۰۱۱ به شدت آسیب دید.

تپکو در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که در راستای درخواست استان فوکوشیما و دیگر مناطق، راکتورهای خود را اسقاط و از رده خارج خواهد کرد.

گرداننده این نیروگاه تلاش خواهد کرد که پیش از تصمیم گیری نسبت به زمان شروع پروسه طرح حمایت محلی برای این طرح را به دست آورد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha