تامین آب شرب ۳ استان با ارزش سرمایه‌گذاری ۲۶ هزار میلیارد ریال

استان‌ها- ایرنا- چهار طرح صنعت آب با سرمایه‌گذاری ۲۶ هزار میلیارد ریال در سه استان با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهوری و وزیر نیرو امروز ( نهم اردیبهشت ماه) به بهره‌برداری رسید که تامین آب شرب سالم و رفع نیاز آبی اراضی کشاورزی از مزایای این طرح‌ها به شمار می‌رود.

به گزارش روز پنجشنبه گروه اخبار استان های ایرنا ، در چهارمین هفته پویش # الف_ ب_ ایران در سال ۱۴۰۰ و شصت و پنجمین هفته برنامه ملی جهش تولید، از چهار طرح بزرگ صنعت آب که دو طرح آن در استان هرمزگان، یک طرح در استان مازندران و یک طرح نیز در استان خوزستان است، بهره برداری شد.

این طرح ها شامل فاز سوم سامانه نمک زدایی بندرعباس، خط انتقال آبرسانی به بندرعباس از آب شیرین‌کن و تصفیه‌خانه آب سرنی در هرمزگان، طرح آبگیری سد بالارود در خوزستان، واحد دوم تصفیه‌خانه فاضلاب ساری و آغاز عملیات اجرایی سد زارم رود در استان مازندران است که در ادامه به جزئیات آنها اشاره می شود:

هرمزگان

فاز سوم سامانه نمک زدایی بندرعباس، خط انتقال آبرسانی به بندرعباس از آب شیرین‌کن و تصفیه‌خانه آب سرنی به ارزش یک هزار و ۲۸۵ میلیارد تومان در استان هرمزگان  از طرح هایی است که امروز با دستور رئیس جمهوری به بهره‌برداری رسید.

مدیرعامل شرکت توسعه  منابع آب و نیروی ایران در مراسم بهره‌برداری از این طرح گفت: تصفیه‌خانه سرنی یکی از پروژه‌های مهم ملی و آخرین بخش از «طرح سد سرنی و سامانه انتقال و تصفیه‌خانه» است که برای احداث آن، مبلغ ۳۳۰ میلیارد ریال و ۱۵ میلیون یورو از محل اعتبارات بانک توسعه اسلامی هزینه شده است.

سیدحسن رضوی افزود: این طرح با هدف تامین و ارتقای کمی و کیفی آب شرب منطقه احداث شده و با اتمام عملیات اجرایی آن، هم‌اکنون آب تصفیه‌شده برای مصارف مردم منطقه آماده تحویل شده است.

وی ادامه داد: این تصفیه‌خانه که در شهرستان میناب واقع شده، دو مترمکعب بر ثانیه ظرفیت دارد و شامل فرآیندهای اصلی هوادهی، زلال‌سازی، فیلتراسیون، کلراسیون و شناورسازی هوای محلول (Dissolved Air Flotation) است.

این پنجاهمین تصفیه خانه آب کشور در دولت تدبیر و امید است که برای تامین آب شرب جمعیت افزون بر ۸۶۴ هزار نفر پیش بینی شده است.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای استان هرمزگان نیز در مراسم بهره برداری از این طرح گفت: تامین آب سالم برای شهروندان بندرعباس ،میناب وروستاهای منطقه مهمترین دستاورد تصفیه‌خانه جدید میناب است که با دستور رییس جمهوری، در قالب پویش#هرهفته الفب_ایران افتتاح شد.

جمشید عیدانی افزود: تامین آب شرب از طریق منابع آب سطحی یکی از راهکارهای در نظر گرفته شده برای ایجاد تعادل در بیلان دشت‌هاست.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای استان هرمزگان ابراز داشت: تصفیه‌خانه جدید میناب که دارای ظرفیتی بین هزار تا ۲ هزار لیتر بر ثانیه است، شامل فرآیندهای اصلی هوادهی، زلال‌سازی، فیلتراسیون، کلراسیون و شناورسازی هوای محلول است.

وی با اشاره به اشتغال نیروهای بومی منطقه در اجرای این پروژه، گفت: برای اجرای پروژه تصفیه خانه جدید میناب که آب سد شهید بذرافشان سرنی را برای مصرف شرب فراهم می‌کند، ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۴۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم مشغول به کار بوده‌اند.

خوزستان

طرح آبگیری سد بالارود با سرمایه‌گذاری ۶۴۵ میلیارد تومان در استان خوزستان نیز از دیگر طرح هایی است که امروز به بهره‌برداری  رسید و این سد به طور رسمی  وارد چرخه اقتصادی کشور شد.

رضا اردکانیان وزیر نیرو در مراسم بهره برداری از این طرح گفت: این سد پنجاه و سومین سد مخزنی کشور است که با اعتبارات ملی از ابتدای دولت کار ساخت آنها به اتمام رسیده و با بهره برداری از آن، علاوه بر کنترل سیلاب های ورودی شمال خوزستان ، نیاز آبی بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی پایین دست اندیمشک برطرف می شود.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان نیز در این آیین گفت: سد بالارود یک سدمخزنی با سرمایه گذاری ۶ هزار و ۴۵۰ میلیاردریال و از طرح های بزرگ منطقه است.

فرهاد ایزدجو افزود: این سد در شهر حسینیه از شهرستان اندیمشک بر رودخانه بالارود و بین رودخانه های دز و کرخه قرار گرفته و ظرفیت مخزن آن ۱۳۱ میلیون متر مکعب است.

وی بیان کرد: اهداف اصلی از ساخت این سد خاکی، کنترل سیلاب های مخرب بالارود است که در سال های گذشته خساراتی برای منطقه داشته است کمااینکه در سال های ۹۷ و ۹۸ (در حین ساخت) سیلاب های با شدت ۹۰۰ مترمکعب بر ثانیه را مهار کرده است.

وی اظهار داشت: این سد همچنین آب شرب روستاهای منطقه را با جمعیتی بالغ بر ۲۲ هزار نفر پوشش خواهد داد ضمن اینکه در توسعه جاذبه های گردشگری و رونق اقتصادی منطقه نیز نقش مهمی دارد.

ایزدجو بیان کرد: این طرح بزرگ اقتصادی برای بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر غیرمستقیم و برای ۸۰ نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی دارد و نیروگاه آن در آینده با ظرفیت تولید انرژی ۱۱ گیگا وات ساعت راه اندازی می شود.

سد بالارود دارای ۸۵ متر ارتفاع، یک هزار و ۵۴ متر طول ، ۱۰ متر عرض ، ۷۹۷ کیلومتر مربع حوضه آبریز و  همچنین ۱۳۱ میلیون متر مربع حجم مخزن است.

به گفته مسوولان اندیمشک با اجرای این طرح بزرگ اقتصادی ، علاوه بر توسعه فرصت شغلی ، ایجاد جاذبه های گردشگری در این منطقه نیز هدفگذاری شده است.

سد مخزنی بالارود توسط سازمان آب و برق خوزستان روی رودخانه بالارود در ۲۷ کیلومتری شمال شهر اندیمشک در بخش الوار گرمسیری و در شهر حسینیه  احداث شده است.

 عملیات ساخت سد بالارود  از سال ۸۴ آغاز شده بود که تکمیل آن به علت برخی مشکلات و موانع در طی این سالها با وقفه هایی همراه  شد.

مازندران

"واحد دوم تصفیه‌خانه فاضلاب ساری" با اعتبار ۱۵۰ میلیارد تومان نیز یکی دیگر از طرح‌هایی است که امروز در استان مازندران با دستور رئیس جمهوری به بهره برداری رسید.

بر اساس اعلام شرکت آب و فاضلاب مازندران ، برای مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب ساری یکهزار و ۵۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است.

فاز دوم تصفیه‌خانه فاضلاب شهر ساری پس قرار گرفتن در فهرست طرح‌های نیمه‌تمام اولویت‌دار و دریافت کمک ۵۰۰ میلیارد ریالی دولت در سال گذشته به ایستگاه پایانی رسید و اکنون ظرفیت تصفیه فاضلاب مرکز مازندران به ۵۰ درصد افزایش یافته است.

عملیات اجرایی این فاز که ۲۴ هزار متر مکعب در شبانه روز ظرفیت دارد از سال ۹۲ آغاز شد و با بهره برداری از آن فاضلاب تولیدی حدود ۱۰۵ هزار نفر معادل ۲۵ درصد از جمعیت ساری وارد تصفیه خانه می شود.

تصفیه خانه فاضلاب شهری ساری یکی از طرح هایی است که تکمیل آن از سال پیش در اولویت دولت تدبیر و امید قرار گرفت و دکتر محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در بازدید مرداد ماه ۹۹ برای آن بودجه تکمیلی ۵۰۰ میلیارد ریالی در نظر گرفت.

مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب ساری با متدها و فناوری های روز دنیا تجهیز شده و قادر است تصفیه کامل بیولوژیکی به روش لجن فعال (MLE)  با قابلیت حذف نیتروژن انجام دهد.

یکی از ویژگی های این مدول ، کیفیت پساب حاصل از آن است که مطابق با استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست ایران تصفیه می شود و قابلیت تخلیه به آب های سطحی را دارد.

همچنین در ادامه پویش هفته چهارم، عملیات اجرایی "سد زارم‌رود" با سرمایه‌گذاری ۹۰ میلیارد تومان در استان مازندران آغاز شد.

زارم رود چهارمین سد بزرگ مازندران پس از سد شهید رجایی ساری، البرز سوادکوه و گلورد نکا محسوب می شود و بر روی زارم رود به عنوان سرشاخه اصلی رودخانه تجن در فاصله ۳۵ کیلومتری جنوب شرق ساری ساخته می شود.

برای این سد ظرفیت تنظیمی سالانه ۹۶ میلیون متر مکعب آب در نظر گرفته شده و قرار است در مدت ۲ سال ساخته شود.

طبق بررسی های انجام شده ، میانگین بارندگی سالانه در حوضه آبریز سد زارم رود ۵۵۷ میلی متر و آورد سالانه آن ۱۱۹ میلیون متر مکعب است که به نظر می رسد با ظرفیت تنظیمی سد برای ایجاد جریان پایدار زیست محیطی همخوانی دارد.

شرکت آب منطقه ای مازندران میزان سرمایه گذاری مورد نیاز برای ساخت سد در مدت ۲ سال را حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال پیش بینی کرده است.

کارکرد اصلی سد زارم رود تامین آب آشامیدنی شهرهای ساری و میاندرود به میزان ۳۱ میلیون متر مکعب است ولی در عین حال تامین ۱۸ میلیون متر مکعب آب مورد نیاز اراضی کشاورزی منطقه ، هشت میلیون متر مکعب نیاز آب صنعت و تنظیم و تحویل ۳۹ میلیون متر مکعب آب مورد نیاز محیط زیست هم برای آن تعریف شده است.

سد زارم رود علاوه بر کنترل کننده سیلاب منطقه، برای تولید انرژی برق‌آبی، توسعه گردشگری و ایجاد اشتغال نیز برنامه ریزی شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha