ذخایر سیب در سردخانه‌های مهاباد به ۵ هزار تن کاهش یافت

مهاباد- ایرنا- مسوول واحد باغبانی جهادکشاورزی مهاباد گفت: ذخایر سیب در سردخانه‌های این شهرستان با فروش و ارسال آن به سایر نقاط کشور به پنج هزار تُن کاهش یافته است.

سعید کریمی روز پنج‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ایجاد وقفه در صادرات سیب و همزمانی با ورود دیگر محصولات باعث شده بود که این محصول در سردخانه های شهرستان باقی بماند و فروش آن با مشکل مواجه شود.

وی ادامه داد: هم اکنون مشکلی در رابطه با بازار فروش و ارسال این محصول وجود ندارد و باغداران در صورت تمایل می توانند سیب خود را در بازار بفروشند.

مسوول واحد باغبانی جهادکشاورزی مهاباد اظهار داشت: به دلیل ورود دیگر محصولات و میوه های بهاری قیمت سیب نصف شده و در حال حاضر قیمت هر کیلو بین ۳۰ تا ۱۱۰ هزار ریال به فروش می رسد.

کریمی بیان کرد: سال گذشته بیش از ۱۲۰ هزار تن سیب در سطح باغ های این شهرستان تولید و در ۲۵ سردخانه فعال ذخیره سازی شد.

وی اضافه کرد: هم اکنون ۶ هزار و ۷۰۰ هکتار باغ بارور سیب و هزار و ۴۰۰ هکتار باغ غیربارور در سطح شهرستان وجود دارد که در سال زراعی جاری به طور میانگین از هر هکتار باغ بارور بین ۱۶ تا ۲۰ تُن سیب برداشت شد.

شهرستان مهاباد بیش از ۸۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد.

مشکل صادرات سیب درختی علاوه بر باغداران مهابادی گریبان باغداران ارومیه، اشنویه و سلماس را نیز گرفته و این محصول حیاتی که می توانست برای آذربایجان غربی به یکی از پیشران‌های اقتصادی تبدیل ‌شود. 

آذربایجان غربی دارای رتبه اول تولید سیب کشور با سالانه بالای یک میلیون تن است که ۳۰ درصد تولید کشوررا شامل می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =