باغ‌های زیتون قزوین قابلیت تبدیل شدن به مکان گردشگری را دارد

قزوین - ایرنا - نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی گفت: باغ‌های زیتون در منطقه طارم سفلی قزوین به لحاظ وسعت و جاذبه‌های طبیعی در اطراف آن می‌توانند به مکانی برای گردشگری تبدیل شوند.

فاطمه محمدبیگی روز پنجشنبه با اعلام این مطلب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تبدیل باغ‌های زیتون طارم سفلی به عنوان منطقه گردشگری شرایطی را فراهم می‌کند که دانش آموزان و دانشجویان از طریق اردوهای یک روزه به این مناطق سفر کرده و با نحوه کشت و فرآوری محصولات زیتون آشنایی پیدا کنند.

وی با بیان اینکه امکان اسکان موقت گردشگران نیز در منطقه طارم سفلی وجود دارد، گفت: به طور حتم اگر بخشی از صنعت گردشگری این منطقه با سازوکارهای آموزشی تلفیق شود، علاقمندی قشر جوان به کشاورزی را افزایش داده و این افراد می‌توانند در آینده به رونق این اقتصاد پایه در کشور کمک کنند.

محمدبیگی کار کشاورزی را نوعی ارج نهادن به فرهنگ کار و تلاش عنوان کرد و اظهار داشت: خوشبختانه اهمیت کشاورزی در این سال‌های اخیر باعث شده تا پدیده ای در جامعه شکل بگیرد که افراد شهری به زندگی در روستا علاقمند شده و خواهان کشاورزی باشند که این مهم باید بیشتر مورد توجه مسؤولان اجرایی قرار گیرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اثرات و پیامدهای اجتماعی بخش کشاورزی بیشتر از حوزه اقتصادی آن است، گفت: زمانی که کشاوزی رونق پیدا کند، مهاجرت از روستا به شهرها معکوس شده و افراد قادر خواهند بود در مناطقی که سال‌ها نیاکان آن‌ها سکونت داشته اند به زندگی خودشان ادامه دهند و کم‌تر درگیر مسائل اقتصادی و اجتماعی در شهرها شوند.

محمدبیگی در ادامه به سکونت‌گاه‌های غیررسمی اشاره کرد و افزود: اگر با دقت نتایج آماری را بررسی کنید، عمده کسانی که این روزها در قزوین حاشیه نشین هستند، روستاییانی بودند که مهاجرت به این مناطق را انتخاب کرده‌اند و اگر دلیل این جابه‌جایی را سوال کنید به شما پاسخ خواهند داد که نبود رونق اقتصادی متاثر از خشکسالی و کمبود آب باعث شده تا امکان ادامه حیات در روستا برای آن‌ها فراهم نباشد.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی اولین گام مهم برای حفظ، توسعه و رونق اقتصادی روستاها را افزایش بهره‌وری آب عنوان کرد و گفت: در فرآیند استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری در بخش کشاورزی میزان بهره‌بروری آب افزایش یافته و با آبیاری کم‌تر می‌توان بهره برداری از محصولات کشاورزی را ارتقاء بخشید.

محمدبیگی وجود آب را برای رونق بخش کشاورزی ضروری دانست و خاطرنشان کرد: توسعه آبیاری نوین در دشت قزوین به خصوص در منطقه طارم سفلی و اراضی شیبدار این منطقه یک ضرورت مهم در حوزه اقتصادی و اجتماعی استان محسوب می‌شود که لازم است همه دستگاه‌های اجرایی در تحقق و احیای این مناطق به میدان بیایند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha