عید فطر در عراق زیر سایه احتمال ممنوعیت تردد کامل کرونایی 

بغداد - ایرنا - گسترش کرونا و بیم از ورود ویروس هندی آن به عراق باعث شده تا وزارت بهداشت این کشور احتمال ممنوعیت تردد گسترده و کامل در روزهای باقیمانده ماه رمضان و بویژه تعطیلات عید فطر را بررسی کند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، همسایه غربی ایران هنوز از طوفان کرونایی که وزیر بهداشت این کشور ابتدای فروردین ماه هشدار آن را داد، به ساحل آرامش نرسیده است.

از ابتدای شیوع کرونا در عراق تا اسفندماه سال گذشته آمار مبتلایان فقط یکبار رکورد زد اما از ۲۸ اسفند تا امروز ۵ مرتبه رکورد تعداد ابتلای روزانه به این ویروس در عراق شکسته شد.

هرچند پس از حدود بیست روز التهاب تب کرونا در عراق و آمارهای تصاعدی، کمی تعداد مبتلایان کاهش یافته اما همچنان اوضاع به گونه ای تحت کنترل درنیامده که دولت را مجاب به برداشتن قوانین پیشگیرانه کند و اوضاع به حالت عادی خود برگردد.

حدود دو هفته قبل، کرونا باعث ممنوعیت تردد در بغداد پایتخت عراق و اربیل مرکز دولت محلی اقلیم کردستان با وضع قوانین سخت از سوی وزارتخانه های بهداشت فدرال و محلی شده و به حالت نیمه تعطیل رفتند؛ جاده های خروجی بغداد با بلوک های بتنی بسته و رفت و آمد پایتخت مسدود شد و در اقلیم کردستان نیز حتی ادارات به مدت دوهفته تعطیل شدند و تمامی مبادی ورودی به تعطیلی و انسداد ۱۴ روزه رفت.

در ایام ماه رمضان با تعطیلی برخی اصناف و به گرما گراییدن هوا که کمی از ترددها در شهرها را کاست، اندکی هم به مهار نسبی کرونا کمک شده است.

با این وجود؛ هنوز نگرانی از پاره شدن افسار نه‌چندان مطمئن این ویروس همچنان پابرجاست و نهادهای دولتی در سراسر عراق را به اندیشیدن چاره های پیشگیرانه واداشته است.

وزارت بهداشت عراق از "احتمال" ممنوعیت تردد و مسوولان محلی اقلیم کردستان از "اجرای حتمی" این ممنوعیت در ایام عید فطر در استان های تحت نظارت خود سخن گفته اند.

وزارت بهداشت عراق اعلام کرد که پیشنهادی برای وضع منع رفت و آمد کلی به مدت دو هفته که عید فطر را هم شامل شود ارائه کرده است.
ریاض عبدالامیر مدیر کل بهداشت عمومی عراق در اینباره گفت: وزارت بهداشت پیشنهادی را به کمیته عالی بهداشت و ایمنی برای ایجاد یک قانون منع رفت و آمد کامل برای مدت دو هفته از جمله عید سعید فطر ارائه کرده است.

وی سخنان خود را با اشاره به کرونای هندی ادامه داد و گفت: این ترس وجود دارد که کرونای هندی به دلیل عدم تعهد واقعی شهروندان به شیوه نامه های بهداشتی وارد کشور شود اما هنوز هیچ مدرک علمی مبنی بر ورود "سویه" هندی کرونا به عراق وجود ندارد و هیچ کشور همسایه نیز (حتی) یک مورد آلودگی به سویه هندی را ثبت نکرده است.
عبدالامیر با بیان اینکه به طور تقریبی میزان واکسینه شدن افراد در عراق روزانه ۱۵ هزار نفر است، خاطرنشان کرد تاکنون هیچ مرگ یا لخته ای در اثر واکسن ها ثبت نشده است.

در همین ارتباط جواد الموسوی از نمایندگان مجلس عراق اعلام کرد که امکان اعمال ممنوعیت کامل در طول ایام عید فطر وجود دارد که پس از آن، بررسی و ارزیابی جامعی از اوضاع با توجه به وضعیت اپیدمیولوژیک انجام خواهد شد؛ (بنابراین) امکان کاهش ممنوعیت ها پس از تعطیلات عید وجود دارد.

جوتیار عادل سخنگوی دولت محلی اقلیم کردستان نیز از تصمیم منع رفت و آمد گسترده به مدت سه روز در ایام عید فطر خبر داد.

وی گفت که پروازهای بین اقلیم کردستان عراق و هند متوقف شده و تمام مسافران ورودی قرنطینه ای را به مدت ۱۴ روز می گذرانند. هواپیمایی عراق نیز روز گذشته در اقدامی مشابه از تعلیق تمامی پروازهای مستقیم به مبدا و مقصد هند خبر داد.

اقلیم کردستان عراق از حدود دوهفته پیش قوانین سختگیرانه‌ای برای مقابله با کرونا وضع کرده که طبق آن خروجی های مرزی نیز تعطیل شده و مبادلات تجاری با سایر استان های عراق هم با رعایت شدید شیوه‌نامه‌ها برقرار است.

روز گذشته از بین حدود ۴۶ هزار آزمایش ابتلا به کرونا، ۶ هزار و ۸۵۸ آزمایش مثبت اعلام شد و ۴۴ نفر نیز از دو روز قبل تا دیروز فوت کردند. همچنین ۷ هزار و ۵۲ نفر دیگر از بند کرونا آزاد شده و بهبود یافتند.

در روزهای اخیر تعداد مبتلایان کرونا در عراق از ۱ میلیون نفر نیز فراتر رفت.

گفتنی است در عراق روزهای جمعه و شنبه تعطیل رسمی است و دولت برای کنترل ویروس کرونا هم اکنون این دو روز تعطیلی را بطور کلی ممنوعیت تردد اعلام کرده است؛ همچنین در سایر روزها پس از افطار تردد در سطح شهر ممنوع است.

هم اکنون مرزهای زمینی و هوایی عراق با ایران هم تقریبا بطور کامل بسته است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =