قطع برق در عراق ناشی از کمبود گاز وارداتی ایران اعلام شد

بغداد- ایرنا- وزیر برق عراق یکی از علل کمبود و قطعی گسترده برق در کشور خود را ناشی از کمبود گاز وارداتی مورد نیاز نیروگاه‌ها از ایران اعلام کرد.

ماجد مهدی حنتوش روز چهارشنبه گفت که برای رفع این مشکل بزودی عازم جمهوری اسلامی ایران می‌شود تا در خصوص از سرگیری پمپاژ گاز به عراق و فعالیت نیروگاه‌های کشورش با مسوولان ایرانی رایزنی کند.

وزیر برق عراق در واکنش به انتقادات گسترده مردم کشورش به دلیل قطعی مکرر و طولانی مدت برق که با گرمای طاقت فرسا توام شده است این ضعف را به طرف ایرانی ارتباط داد و افزود: ما به گاز بیشتری نیاز داریم و برای این مهم در سفر به تهران موضوع را دنبال خواهم کرد.

طی روزهای اخیر قطع مکرر برق که برخی اوقات ۱۰ تا ۱۲ ساعت در شبانه روز طول می‌کشد باعث اعتراض گسترده مردم در عراق شد که در برخی شهرها به درگیری فیزیکی با ماموران هم منجر شد.

حنتوش میزان تولید برق عراق را ۱۵ هزار مگاوات عنوان کرد و از شهروندان عراقی خواست تا در فصل گرما برای مصرف بهینه با وزارت برق همکاری کنند.
وی از دیگر عوامل اثر گذار بر کمبود برق را در دست تعمیر بودن برخی نیروگاه‌های عراق عنوان کرد.
وزیر برق عراق پیش‌تر در اظهاراتی وعده داده بود که بعد از پایان تعمیرات فصلی نیروگاه‌ها در نیمه ماه ژوئن آینده میزان تولید برق به ۲۲ هزار مگاوات برسد.

سخنگوی وزارت برق عراق اواخر هفته گذشته به تلویزیون دولتی این کشور گفت که حنتوش وزیر برق طی روزهای آینده عازم جمهوری اسلامی ایران می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha