تنها راه پایان دادن به اشغال سرزمین های فلسطینی تکیه بر مقاومت است

مادرید- ایرنا- «مرتضی دامن پاک جامی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در پرتغال در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری رسمی پرتغال ، تنها راه پایان دادن به اشغال سرزمین های فلسطینی را تکیه بر مقاومت دانست .

به گزارش چهارشنبه ایرنا ، دامن پاک جامی در این مصاحبه که در دیگر رسانه های این کشور از جمله روزنامه های پرتیراژ آبزروادور و اکسپرسو و کانال خبری پورتو نیر بازتاب داشت، به سئوالات خبرنگار این آژانس خبری در رابطه با مذاکرات برجامی در وین، اقدام تروریستی اخیر رژیم صهیونیستی در تاسیسات هسته ای نطنز و مسائل منطقه از جمله فلسطین، روابط ایران و عربستان و فاجعه انسانی در یمن پاسخ داد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سئوالی در رابطه با مذاکرات وین اظهار داشت: ایران در مذاکرات جاری کمیسیون برجام در وین مشخص ساخته است که هیج گونه بازگشت گام به گام و تدریجی آمریکا به توافق هسته ای را نمی پذیرید و خواستار لغو فوری و یکجای همه تحریم های دوره ترامپ است. دولت کنونی آمریکا نمی تواند از سیاست شکست خورده فشار حداکثری ترامپ و ادامه تحریم ها به عنوان اهرم فشاری علیه ایران در مذاکرات استفاده کند.

وی افزود: حمله تروریستی اخیر به تاسیسات هسته ای نطنز نیز با هدف اعمال فشار بر ایران و خالی کردن دست آن در مذاکرات برجامی انجام گرفت. اما ایران با افزایش سطح غنی سازی به ۶۰ درصد به این توطئه پاسخ داد و نشان داد که نه اسرائیل و نه هیچ کس دیگر نمی تواند روند غنی سازی در ایران را متوقف کند. با این حال، این سطح از غنی سازی اهداف نظامی را دنبال نمی کند و برای اهداف صلح آمیز از جمله تولید رادیوداروها مورد استفاده قرار می گیرد. گام های هسته ای ایران در صورت بازگشت کامل طرفهای دیگر به توافق هسته ای و لغو همه تحریم ها برگشت پذیر است.

دامن پاک جامی در پاسخ به ادعای خبرنگار لوسا مبنی بر قصد اسرائیل برای نابودی برنامه هسته ای ایران به هر قیمتی اظهار کرد: رژیم اسرائیل در جایگاهی نیست که بتواند ایران را تهدید کند و جلوی برنامه هسته ای آن را بگیرد. این رژیم اشغالگر حتی قادر نیست از امنیت خود دفاع کند. سقوط موشک سرگردان در نزدیکی تاسیسات هسته ای دیمونا علیرغم سیستم دفاع موشکی و گنبد آهنین شاهدی بر این موضوع است.

 به گفته سفیر ایران، اگر آمریکا نگران تشدید تنش ها در خاورمیانه و اقدامات خرابکارانه رژیم صهیونیستی است، باید هرچه زودتر به تروریسم اقتصادی علیه ایران پایان دهد و با اجرای کامل توافق هسته ای فرصت تداوم اقدامات مخرب را از این رژیم بگیرد.

سفیر ایران در پرتغال در بخش دیگری از این مصاحبه اختصاصی با اشاره به ۷ دهه اشغال فلسطین و بی نتیجه بودن طرح های مختلف به اصطلاح صلح،  تنها راه پایان دادن به اشغال سرزمین های فلسطینی را تکیه بر مقاومت  و وحدت گروه های فلسطینی دانست. وی با اشاره به اینکه حمایت ایران از مردم فلسطین سیاسی و معنوی است، افزود که  ایران یک طرح منطقی و مبتنی بر حقوق بین الملل را بر اساس «همه پرسی در سرزمین فلسطین» با شرکت همه ساکنین این سرزمین برای تعیین سرنوشت آن به سازمان ملل ارائه کرده است.

دامن پاک جامی گفت: خریداری و انباشت سلاح های زیبا (مورد ادعای ترامپ) در منطقه امنیت ایجاد نمی کند. امنیت با همکاری و گفتگو بین کشورهای منطقه بدست می آید. عربستان باید اشتباهات خود در قبال ایران و مردم یمن را جبران کند.

به گفته سفیر کشورمان سیاست همسایگی از اجزای اصلی سیاست منطقه ای ایران است. در این راستا ایران ابتکارات متعددی را به کشورهای منطقه ارائه کرده است که جدیدترین آن طرح صلح هرمز است.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار لوسا در مورد اعلام برخی از رسانه ها مبنی بر گفتگوهای امنیتی ایران و عربستان در عراق، اظهار نمود که هیچ خبر رسمی در این رابطه منتشر نشده است اما ایران و عربستان سرنوشت مشترکی در منطقه دارند و برای دستیابی به صلح و امنیت در منطقه سوار یک قایق هستند. ایران همواره از گفتگو با همسایگان ازجمله عربستان برای حل اختلافات استقبال کرده است.

دامن پاک جامی به بحران یمن نیز اشاره کرد و گفت: مداخله ائتلاف سعودی در یمن طی شش سال گذشته زیرساخت های این کشور را نابود و جان بیش از ۱۷ هزار غیر نظامی از جمله ۳۷۰۰ کودک را گرفته است و بیش از ۸ میلیون نفر را با خطر گرسنگی و قحطی روبرو ساخته است. این فاجعه انسانی و جنگ خونین و ویرانگر باید هرچه زودتر خاتمه یابد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha