استاد علوم ارتباطات: پایه‌های ایجاد گفتگو در جامعه باید تقویت شود

مشهد- ایرنا- مدیر گروه ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی گفت: زمینه های روی آوری به شبکه های اجتماعی گفتگو محور همچون "کلاب هاوس" مثبت تلقی می شود و باید سعی کرد با ورود به این عرصه ها و گسترش گفتگو و اصلاح رویکردهای غلط گذشته، پایه‌های گفتگو در جامعه سیاسی و عمومی را تقویت کرد.

دکتر هادی خانیکی عصر چهارشنبه در سومین همایش علمی "دولت‌پژوهی" در قالب ارتباط ویدیویی به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد افزود: این پدیده جدید، معرفتی و کاربردی است ولی محدودیت ها و محرومیت رسانه ها در برابر ضعف‌های تاریخی ناپایداری نهادهای اجتماعی و سیاسی، روی آوری به شبکه های اجتماعی همچون کلاب هاوس را بیشتر کرده است.

وی ادامه داد: در گذشته فضای رسانه ای به چند دسته تقسیم می شد که از جمله آنها فضای رقیب در برابر رسانه های رسمی و نهادهای حاکمیتی بود که مانند رقیبی در کنار ساختارهای تبلیغاتی و مرجعیت رسانه ای گذشته بروز و ظهور داشت.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: در این فضا، رقیب بخش عمده ای از ناظران و تماشاگران که جزء تولیدات فضای شبکه ای قدیم نیز بودند به فعالان حوزه مجازی تبدل شده و این یعنی از یک رسانه یک سویه به فضاهای چند سویه تغییر شکل دادند تا کاربران به مولدان خبر و اطلاعات و تحلیل تبدیل شوند.

وی افزود: در اینجا فضای مجازی یک فضا برای گشودگی و مشارکتی شدن و گسترده تر شدن، رسانه های رسمی را به حاشیه برده است و حتی فضاهای رسمی نیز نا گزیر شده اند بازیگر فعال فضای مجازی شوند.

دکتر خانیکی ادامه داد: همچنین به نظر می‌آید فضای مجازی جدید به خلق متغیرهای جدید قدرت و همچنین سیاست ورزی مجازی پرداخته است.

وی گفت: بر همین اساس و با شکل گیری زیرساخت های شبکه ای جدید همچون کلاب هاوس، تنها ایجاد فضاهای رقیب و نقش آفرین شدن برای کاربران متصور نیست بلکه ظرفیت این فضا برای ایجاد جمعیت هم پیمان فراهم شده است.

این استاد علوم ارتباطات افزود: فضای کلاب هاوس در مدت کوتاه توانسته با تشکیل و ایجاد اتاق های گفتگو نوعی پژواک جمعی خلق کند که نظیر آن در دوران شکل گیری انقلاب اسلامی و ایجاد حلقه های گفتگو پیرامون مسائل مختلف آن زمان وجود داشت و اکنون نیز صداهای تک افتاده و دور افتادگان از نظم رسمی، صدای هم پیمان شکل می دهند ومی توانند در آینده، قدرتمند شوند و در این فضا اعمال قدرت های اطلاعاتی سیاسی و امنیتی کمتر شده است.

وی ادامه داد: به نظر می رسد با این مولفه‌ها بتوان از یک شبکه یا قدرت جدید شبکه ای برای سیاست ورزی که هم امکان سَخت کوشی را فراهم می کند و هم امکان سُست کوشی را ایجاد می کند، استفاده کرد.

دکتر خانیکی گفت: این عرصه مجازی جدید که در حال شکل گرفتن است در واقع در حال متصل شدن به یک نیاز گفتگوی واقعی در جامعه است و پدیده کلاب هاوس در امتداد قدرت گرفتن صدا و به میدان آمدن رادیوی تعاملی به عنوان یک رسانه است.

وی افزود: در این شبکه‌ که از طریق صدا افرادی می‌توانند با هم به گفتگو بپردازند و از نظرات گذشته خود کوتاه بیایند یا عذرخواهی کنند، نمونه‌هایی هست که در این ایام به تازگی دیده شده است و همچنین امکان جدیدی برای با هم نشستن برای گفتگو فراهم شده است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: وضعیت جامعه ایران در کوتاه مدت و بلند مدت به گونه ای است که برای برون رفت کشور از وضعیت دشوار اقتصادی و سیاسی پیش رو و همچنین افق گشایی برای جامعه ای که شایسته داشتن آینده بهتر است، ایجاد رویکردی موثرتر از گفتگو ممکن نیست و به همین سبب باید به استقبال از هر فرصت برای استفاده از تجربه های جدید رفت.

وی گفت: فضای واقعی و مجازی در میدان های معرفت و سیاست باید به گونه ای باشد که دربرابر هم و نه مستقل از هم قلمداد شود. جامعه ما نه تنها در سطح نخبگی بلکه در سطح عامه هم با محدودیت رسانه و با اعمال محدودیت سیاسی مواجه است و با تحولات فرهنگی و فناورانه جهانی و تغییرات پر دامنه سیاسی و اجتماعی کشور سازگار نیست و عرصه های فناورانه جدید ارتباطی و رسانه های نوین عرصه های جدیدی را به سوی گشودگی و موضوعیت یافتن گفتگوی چند جانبه کشانده است.

سومین همایش علمی دولت‌پژوهی با هدف پاسخگویی به چالشها و بحرانهای دولت در ایران امروز (چهارشنبه) در قالب ارتباط ویدیوکنفرانس با حضور ۲۱ استاد شناخته شده دانشگاههای کشور در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =