مانور اطفای حریق در جنگل و مراتع باشت برگزار شد

گچساران- ایرنا- مانور بزرگ اطفای حریق امروز چهارشنبه هشتم اردیبهشت با حضورامدادگران و دستگاه های اجرایی متولی در جنگل و مراتع شهرستان باشت برگزار شد.

به گزارش ایرنا، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد روز چهارشنبه در حاشیه برگزاری مانور اطفای حریق در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:مانور اطفای حریق به منظور آمادگی کامل پرسنل نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی برای جلوگیری از آتش سوزی در جنگل ها و مراتع شهرستان باشت برگزار شد.

غلامحسین حکمتیان اصل اضافه کرد: این مانور برای ارزیابی توانایی پرسنل و نیروهای یگان حفاظت در اطفای حریق در جنگل ها و مراتع، آمادگی پرسنل و چگونگی مدیریت بحران در هنگام حریق، فراهم کردن تجهیزات در موقعیت اضطراری و رفع نواقص احتمالی برگزار شده است.
وی با ابراز رضایت از هماهنگی و عملکرد نیروها دراطفای حریق گفت :برگزاری چنین مانورهایی به شناسایی نقاط ضعف و قوت امدادگران در مواجه با آتش سوزی های احتمالی و همچنین به هماهنگی و رفع نواقص در حوادث واقعی کمک می کند.

حکمتیان اصل با اشاره به نقش مهم جوامع محلی در کاهش خسارت های ناشی از آتش سوزی در جنگل ها و مراتع تاکید کرد: از روستاییان، بهره برداران، دهیاران و شوراهای روستاها درخواست می شود تا نسبت به آتش سوزی در مراتع حساس باشند و با مشاهده آتش سوزی مراتب را با تلفن امداد جنگل و مرتع به شماره ۱۵۰۴ اطلاع رسانی کنند تا نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی در کمترین زمان ممکن به موضوع رسیدگی کند.

حکمتیان اصل تشکیل گروه های واکنش سریع مهار آتش سوزی،تامین خودرو برای انتقال نیروها به محل آتش سوزی،تامین تجهیزات انفرادی امدادگران،شناسایی افراد با استعداد برای کمک به منابع طبیعی به عنوان دیده بان، شناسایی مناطق مستعد آتش سوزی، برپایی مانور برای محک میزان آمادگی نیروها و برپایی دوره های آموزشی از دیگر اقدام های انجام شده برای به حداقل رساندن خسارت های آتش سوزی ها در جنگل و مراتع استان است.

حکمتیان اصل افزود:عواملی مانند آتش زدن پسماندهای مزارع کشاورزی، روشن کردن آتش از سوی چوپان ها و گردشگران از عوامل مهم آتش سوزی ها در جنگل ها و مراتع استان است.

حکمتیان اصل با یادآوری اینکه برخی سودجویان برای تصرف منابع ملی اقدام به آتش زدن عرصه های ملی می کنند افزود: در صورت شناسایی با چنین افرادی برخورد جدی می شود.

پارسال یکهزار و۸۵۰ هکتار از جنگل ها ومراتع کهگیلویه وبویراحمد بر اثر آتش سوزی ها خسارت دیدند.

کهگیلویه و بویراحمد دارای ۵۵۲ هزار هکتار مرتع و بیش از ۸۰۰ هزار هکتار جنگل است.

این استان با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومترمربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha