استاندار: اقدامات دولت، مهاجرت معکوس را در روستاهای کرمان رقم زد

کرمان - ایرنا - استاندار کرمان با بیان اینکه ۴۱ درصد جمعیت این استان روستانشین هستند گفت: اجرای طرح اشتغال روستایی و سایر فعالیت‌های دولت تدبیر و امید در این زمینه موجب مهاجرت معکوس در کرمان شده است.

به گزارش ایرنا، علی زینی‌وند عصر چهارشنبه در نشست ویدیو کنفرانسی و حضوری استانداران سراسر کشور با معاون اول رییس جمهوری به مناسبت سالروز شوراها و دهیاری‌ها در محل استانداری افزود: طرح منظومه‌های روستایی را در استان کرمان در دست تصویب داریم که استان های برگزیده این حوزه دارای سند و نقشه راه هستند.

وی اظهار داشت: اثرات اجرای طرح اشتغال روستایی در استان کرمان بسیار مناسب بود و ۶۱۰ میلیارد تومان با حاصل ۹ هزار نفر اشتغال را در این حوزه جذب کردیم.

استاندار کرمان با بیان اینکه احداث دهکده خرما در بم از اعتبارات شناور کشور در حال رقم خوردن است گفت: ۵۰ درصد در طرح‌های آب روستایی رشد داشتیم.

وی بیان داشت: هم اکنون میزان ۷۰ درصد منازل مسکونی واقع در روستاهای استان کرمان مقاوم سازی شده و همچنین ۲۵ درصد رشد گازرسانی داشتیم.

زینی‌وند افزود: تعداد ۳۲۴ واحد بوم‌گردی برای ارتقای گردشگری روستاها طی دولت تدبیر و امید در استان کرمان احداث شده و ۲۰۰ درصد در مراکز خلاق صنایع دستی این استان رشد داشتیم.

وی با اشاره به ضرورت مشارکت مردم استان کرمان عنوان کرد: هشت هزار نفر در انتخابات پیش رو به عنوان عضو اصلی شوراهای اسلامی روستاها انتخاب می‌شوند که این میزان، ظرفیتی مطلوب برای توسعه مناطق روستایی کرمان محسوب می‌شود.

چالش‌های روستایی استان کرمان

نماینده عالی دولت در استان کرمان به چالش‌های روستاها نیز اشاره و اضافه کرد: میزان ۸۰۰ روستای این استان فاقد آب آشامیدنی مناسب هستند.

وی ادامه داد: متاسفانه خشکسالی و مشکلات عشایری نیز بر مشکل آب آشامیدنی روستایی استان کرمان افزوده شده و برای تامین تجهیزات و ماشین آلات در راستای رفع این مشکلات به ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

زینی‌وند افزود: همچنین دهیاران استان کرمان خواستار افزایش سقف اختیارات اعتباری از ۱۰۰ میلیون تومان به ۲۰۰ میلیون تومان هستند.

ضرورت مقاوم‌سازی منازل مسکونی در روستاهای کشور

معاون اول رییس جمهوری نیز گفت: فعالیت‌های مقاوم سازی که تاکنون در روستاهای کرمان انجام شده در زلزله‌های این استان موثر واقع شده و توانسته زمینه کاهش خسارت‌های وارده به مردم کرمان را فراهم کند.

اسحاق جهانگیری افزود: دیگر استانداران کشور نیز بایستی به این حوزه‌ توجهی ویژه داشته باشند.

 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =