هواشناسی خراسان رضوی نسبت به رواناب و آبگرفتگی هشدار داد

مشهد- ایرنا- هواشناسی خراسان رضوی با صدور اطلاعیه‌ای نسبت به احتمال ایجاد رواناب و آبگرفتگی در برخی از مناطق این استان، بر اثر وقوع بارش‌های بهاری همراه با وزش باد شدید هشدار داد.

در این اطلاعیه که روز چهارشنبه در قالب هشدار زرد صادر شده، آمده است: طبق تحلیل نقشه‌ ها و مدل‌ های هواشناسی از امروز به تدریج استان خراسان رضوی تحت تأثیر جریانات ناپایدار قرار خواهد گرفت که پیامد آن افزایش سرعت وزش باد و وقوع بارش‌های رگباری توأم با رعد و برق به ویژه در نیمه غربی استان خواهد بود.
با فعالیت این سامانه که تا روز چهارشنبه هفته آینده، ۱۵ اردیبهشت ماه ادامه دارد، افزایش ذرات PM، کاهش کیفیت هوا، احتمال بروز خسارت به علت افزایش شدت وزش باد و ایجاد روان‌اب و آبگرفتگی با توجه به رگباری بودن بارش ها در خراسان رضوی پیش بینی شده است.
مرکز پیش بینی هواشناسی خراسان رضوی در این اطلاعیه نسبت به تمهیدات لازم برای جلوگیری از بروز خسارات ناشی از وزش باد شدید از جمله افزایش استحکام سازه‌های موقت و تابلوهای تبلیغاتی، احتیاط در ترددهای جاده‌ای، عدم صعود به ارتفاعات، عدم توقف و تردد در حاشیه رودخانه‌ها، بویژه رودخانه‌های فصلی تاکید کرد.

اداره کل هواشناسی خراسان رضوی پیش از این اعلام کرده بود که میانگین بارندگی در این استان از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون ۸۵ میلیمتر بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۷ درصد و در مقایسه با دوره آماری ۴۹ درصد کاهش یافته است.

بنابر اعلام این اداره تمامی شهرستان های خراسان رضوی در سال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش بارندگی داشته اند و به جز کوهسرخ، نسبت به دوره آماری نیز از کاهش بارندگی برخوردار بوده‌اند.

در این بازه زمانی کمترین بارش در گناباد با ۳۰ میلیمتر و بیشترین بارش در کوهسرخ با ۱۷۸ میلیمتر ثبت شده است.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =