اعتبارات دهیاری‌های خراسان جنوبی پنج برابر افزایش یافت

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: حدود ۲ هزار و ۳۶۵ میلیارد ریال در دولت تدبیر و امید به حساب دهیاری‌های استان واریز شده که در مقایسه با دولت قبل ۵۷۹ درصد رشد داشته است.

به گزارش ایرنا حمید ملانوری عصر چهارشنبه در آیین افتتاح سالن همایش و فرهنگسرای شهر بیرجند که با حضور ویدئوکنفرانسی معاون اول رییس جمهوری در آستانه نهم اردیبهشت روز شوراها برگزار شد، افزود: این اعتبارات از محل عواید ماده ۳۸ و ۳۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده و سایر محل‌های قانونی به حساب دهیاری‌های استان واریز شده است.

وی با بیان اینکه خراسان جنوبی با ۱۵۱ هزار کیلومتر مربع وسعت سومین استان پهناور کشور است گفت: این استان به لحاظ جمعیت با ۸۲۰ هزار نفر رتبه ۲۸ کشور را دارد که ارائه خدمات در این استان با این پهناوری و تراکم کم جمعیت هزینه‌های بالایی دارد.

نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی گفت: در دولت تدبیر و امید اقدامات بسیار اساسی در این استان انجام شده است و به طور مثال در سه ماه گذشته پنج ایستگاه دیجیتال را افتتاح کردیم که پنج هزار نفر از مزایای آن بهره‌مند شدند و در حال حاضر هفت ایستگاه در حوزه ارتباطات و اینترنت در دست اجرا داریم که حدود هفت هزار نفر از مزایای آن بهره‌مند خواهند شد.

وی اظهار داشت: همچنین ۲ هزار و ۶۴۵ پروژه در قابل احداث بوستان‌ها، توسعه راه‌ها، ساختمان دهیاری، ساختمان آتش نشانی، دیوار ساحلی و سایر موارد در سطح دهیاری‌های استان با اعتبار ۱۲۴ میلیارد تومان افتتاح شده است.

ملانوری افزود: ۱۳۶ دستگاه خودروی عمرانی تحویل دهیاری‌های استان شده و ارتقای درجه ۸۱۴ دهیاری را در این دولت داشته‌ایم و مجوز تاسیس ۱۳۴ دهیاری را دریافت کردیم.

وی گفت: در زمینه پوشش شبکه‌های دیجیتال در روستاها با کمک دهیاری‌ها، دستگاه‌های خدمات‌رسان و صدا و سیما، پوشش شبکه دیجیتال در مناطق روستایی به ۹۰ درصد رسیده و ۱۱۵ دستگاه دیجیتال در این دولت در روستاهای خراسان جنوبی احداث شده است.

استاندار خراسان جنوبی درخصوص گازرسانی به روستاهای استان گفت: قبل از دولت تدبیر و امید فقط ۵۵ روستای استان از نعمت گاز برخوردار بودند و اکنون هزار و ۳۲۶ روستا معادل ۹۰ درصد روستاهای این استان به شبکه گاز سراسری متصل شدند.

وی عنوان کرد: در زمینه برق‌رسانی ۱۰۰ درصد روستاهای استان از نعمت برق برخوردار هستند و در حوزه ارتباطات و تلفن ثابت بالای ۹۵ درصد و در زمینه تلفن سیار بیش از ۷۵ درصد پوشش داریم همچنین ۶۳ درصد روستاهای خراسان جنوبی اینترنت را دریافت می‌کنند.

ملانوری با اشاره به اینکه در زمینه اشتغال روستایی هم خدمات خوبی در این سال‌ها انجام شده است، یادآور شد: احداث ۱۰ هزار مسکن محرومان در روستاهای خراسان جنوبی آغاز شد که هفت هزار و ۵۰۰ واحد تحویل شده و مابقی در حال احداث است.

وی با تاکید بر اینکه بزرگترین بحران کم‌آبی و خشکسالی را در سال جاری در خراسان جنوبی داریم که در ۵۰ سال گذشته بی‌سابقه است اضافه کرد: در سال آبی جاری فقط ۳۸ میلیمتر بارندگی داشته‌ایم و این وضعیت خشکسالی، بحران شدید و بدی بر استان حاکم کرده و اشتغال جامعه روستایی و عشایری ما را به خصوص در شهرستان‌های مرزی به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

استاندار خراسان جنوبی خطاب به معاون اول رییس جمهوری گفت: درخواست ما این است که در زمینه تامین نهاده‌های دامی و آب شرب انسان و دام دستور دهید که به ما کمک شود تا بتوانیم در فصل تابستان مشکل تامین آب عشایر و روستاییان این استان را مدیریت کنیم.

وی ادامه داد: حدود سه هزار راس دام در استان داریم که واقعا با بحران جدی در زمینه کم‌آبی و تامین علوفه مواجه هستند.

وی با اشاره به انتقال آب از خلیج فارس گفت: انتقال آب یک طرح و انقلاب بزرگ در تاریخ اجرایی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران است که در این دولت کلید خورد و اجرایی شد و فاز اول آن در قالب آبرسانی به استان‌های یزد و کرمان به نتیجه رسید.

ملانوری افزود: فاز دوم این طرح برای انتقال آب به خراسان‌ رضوی و خراسان جنوبی جنوبی هم شروع شد و ظرفیت‌های بزرگ معدنی، صنعتی و کشاورزی خراسان جنوبی که نجات دهنده اشتغال و اقتصاد این استان است، وابسته به این طرح انتقال آب بوده و در خواست ما این است که در اجرای این طرح‌ها از جمله خط دوم خلیج فارس و انتقال از دریای عمان تسریع شود.

وی گفت: درخواست دیگر ما اختصاص اعتبار مجزا برای شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان است که قبلا برای استان‌های مرزی دیده می‌شده و الان هم درخواست داریم از این محل به صورت ویژه خراسان جنوبی دیده شود.

استاندار خراسان جنوبی افزود: همچنین اهدای ماشین‌آلات به دهیاری‌های مرزی که قبلا تخصیص داده می‌شد و الان حذف شده، درخواست ما این است که مجدد برقرار شود.

وی با بیان اینکه درخواست دیگر استان اختصاص تسهیلات با کارمزد صفر درصد برای اشتغال روستاییان است گفت: برنامه‌های خوبی در زمینه تنوع‌بخشی به اشتغال روستاییان داریم که حمایت ویژه دولت را می‌طلبد.

ملانوری اضافه کرد: در زمینه فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی که به شدت استان به آن نیازمند است با تلاش خوبی که شهرداری و شورای شهر بیرجند انجام داده است، فرهنگسرایی با مساحت ۲۳ هزار متر مربع و اعتبار ۴۸۵ میلیارد ریال احداث شد که امروز همزمان با سالروز ولادت امام حسن مجتبی (ع) و در آستانه روز شوراها این طرح بزرگ را به دستور معاون اول رییس جمهوری افتتاح می‌کنیم.

پیوست فرهنگی عامل توفیق فعالیت‌های اجرایی است

 استاندار خراسان جنوبی گفت: بدون پیوست فرهنگی در راستای اجرای فعالیت‌های اجرایی توفیق واقعی را نخواهیم داشت و بهره‌مندی لازم را نخواهیم برد.

وی ادامه داد: جامعه بدون نشاط فرهنگی و بدون حرکت در مسیر فرهنگ اصیل خودش نمی‌تواند توفیقی داشته باشد و به سعادت برسد.

وی بیان کرد: جامعه به شدت به فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی نیاز دارد و این مکان‌هایی که فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و نشست‌هایی در آن انجام می‌شود برای یک شهر ارزشمند است.

ملانوری با بیان اینکه امروز شاهد بهره‌برداری یکی از پروژه‌های بزرگ، فاخر و ارزشمند و در خور شان خراسان جنوبی و مردم بیرجند هستیم، اضافه کرد: قطعا این بنا از یادگاری‌های این دوره کاری مدیریت شهر بیرجند در تاریخ شوراهای اسلامی و شهرداری بیرجند ثبت و ضبط خواهد شد.

وی افزود: من این دیدگاه فرهنگی و توسعه‌گرایانه که نگاهی بلند به افق بلندمدت شهر بیرجند و استان دارد را ستایش می‌کنم و از اعضای شورای اسلامی شهر بیرجند و شهردار بیرجند تقدیر می‌کنم.

استاندار خراسان جنوبی با گرامیداشت نهم اردیبهشت سالروز تاسیس شورای‌های اسلامی، گفت: نهادهای شورای اسلامی یکی از نعمت‌های بسیار خوب انقلاب اسلامی است که امام راحل در ماه‌های اولیه شکل‌گیری انقلاب اسلامی دستور شکل‌گیری این نهاد را دادند تا با استفاده از خرد جمعی و مشارکت مردم و با تعیین سرنوشت مردم توسط خود مردم، مسیر توسعه و آبادانی شهرها و روستاها شکل بگیرد.

ملانوری افزود: در دوره‌ای هم براساس قانون اساسی با برگزاری انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا، رنگ و بوی قانونی‌تر و سازمان یافته‌تری این نهاد گرفت.

 وی بیان کرد: در این پنج دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا فعالیت‌های جدی را شاهد بودیم، اولا تحقق یکی از شعارهای اصلی انقلاب که همان تعیین سرنوشت مردم توسط مردم و شایسته سالاری و مردم سالاری دینی بود.

ملانوری ادامه داد: مردم در روستاها در دورترین نقطه کشور با رای و نظر خودشان صالح‌ترین و فعال‌ترین آدم‌ها را انتخاب می‌کنند تا بتوانند حوزه عمران روستاها و شهرها را به‌دست بگیرند و با مطالبه‌گری جدی از سوی منتخبین مردم در سطح مدیریت کشور شکل بگیرد.

وی اظهار داشت: باید قدردان انقلاب و نظام اسلامی باشیم که حاکمیت مردم بر مردم ذیل احکام و رهنمودهای مکتب اسلام و بر پایه فرهنگ دینی، انقلابی و جهادی و فرهنگی ایرانی به عنوان فرهنگ غنی کشور برای ما به ارمغان آورد و اکنون ما در سایه این نعمت بزرگ زندگی می‌کنیم.

آیین افتتاح سالن همایش و فرهنگسرای شهر بیرجند به عنوان بزرگترین فرهنگسرای شرق کشور امروز چهارشنبه در آستانه نهم اردیبهشت روز شوراها از طریق ارتباط تصویری با معاون اول رییس جمهوری برگزار شد.

در این آیین معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، وزیر کشور، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و استانداران سراسر کشور نیز به صورت ویدئوکنفرانسی حضور دارند.

 اجرای پروژه سالن همایش و فرهنگسرای شهر بیرجند سال ۹۲ شروع شد اما از سال ۹۷ به صورت جدی در دستور کار قرار گرفت و شاخص‌ترین اقدام و زیرساخت فرهنگی در خراسان جنوبی است.

 این پروژه با زیربنای ۶ هزار متر مربع و مساحت ۲۰ هزار متر مربع با اعتبار ۴۸۵ میلیارد ریال اجرا و تکمیل شد. فرهنگسرای شهر بیرجند با ظرفیت ۲ هزار نفر جزو ۱۰ سالن برتر کشور است و با بهره‌برداری از آن، نیازمندی عمومی مرکز استان در برگزاری مناسبت‌های مهم ملی، مذهبی، رفاهی و استانی رفع شد.

استان خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند ۱۱ شهرستان دارد و توسعه شهری و روستایی استان از اولویت‌های دولت در سال‌های اخیر بوده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha