۸ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۵۷
کد خبرنگار: 2239
کد خبر: 84312259
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

صلاحیت ۷۲ درصد داوطلبان شوراهای استان البرز تائید شد

کرج - ایرنا -  رییس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان البرز اعلام کرد که صلاحیت ۷۲ درصد داوطلبان ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در هیات نظارت این استان تائید شد.

 علی حدادی روز چهارشنبه در نشست با خبرنگاران اظهار داشت : از مجموع  کل داوطلبان ثبت نامی شوراهای اسلامی شهر و روستا استان البرز ، یک هزار و ۶۳۷ نفر در هیات های اجرایی تائید، صلاحیت  ۲۱۷ نفر  احراز نشد و ۶۵ نفر از داوطلبان انصراف دادند.

وی بیان داشت : از مجموع کل معرفی شدگان هیات های اجرایی به هیات نظارت بر انتخابات استان البرز ، صلاحیت یک هزار و ۳۷۴ داوطلب تائید نهایی شد که معادل ۷۲ درصد معرفی شدگان هیات اجرایی می باشد.

حدادی تاکید کرد که افرادی که در هیات های اجرایی انتخابات صلاحیت آنها احراز نشده است ، بررسی صلاحیت دوباره آنها در هیات نظارت انجام نخواهد شد.

وی ادامه داد : افرادی که در هیات نظارت رد صلاحیت شده اند ، از امروز تا چهار روز فرصت دارند تا به هیات  عالی استان شکایت کنند.

حدادی تاکید کرد: بر اساس اعلام هیات نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان آمار داوطلبان تایید صلاحیت شده شوراهای اسلامی استان البرز به ترتیب در سطح شهرستان های  فردیس، نظرآباد، چهارباغ، ساوجبلاغ، اشتهارد، طالقان و کرج بالغ بر ۷۸، ۹۱، ۶۳، ۸۵، ۷۵، ۸۲ و ۸۷ درصد بوده است.

رییس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان البرز گفت: مجلس شورای اسلامی، شوراهای شهری، روستایی و محلی از ارکان اصلی در اداره امور کشور هستند و این تعاریفی است که بر طبق قانون اساسی در مورد شوراها وجود دارد.

وی تاکید کرد: در بخش دیگری از قانون اساسی هم  برای  شوراها تعاریفی در بحث امور نظارتی شوراها در حوزه های مختلف اجتماعی اقتصادی، فرهنگی و دیگر موارد اعلام شده است.

رییس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان البرز با بیان اینکه قانونگذار وظائف محکمی را برای شوراها تعریف کرده است، افزود: متاسفانه برخی از شوراها خارج از وظایف خود به اموری ورود کرده و مشکلاتی را برای خود و شهروندان ایجاد می کنند.

وی با اشاره به اهمیت کارآمد سازی شوراها گفت: در رابطه با ثبت نام ها باید دقت شود، در این رابطه هیات های اجرایی و نظارتی از جمله فرمانداران باید به فرآیند ثبت نام داوطلبان و شرایط آنها توجه کنند.

حدادی با تاکید بر اهمیت دقت در بررسی صلاحیت داوطلبان شوراهای استان در سطح هیات های اجرایی و یا  هیات های نظارت استان و شهرستان ها بیان داشت: موضوع مهم در بررسی صلاحیت ها در سطح هیات های مختلف اجرایی و نظارتی توجه به مسئله کارآمدی شوراها است.

سخنگوی کمیسیون  امور داخلی کشور مجلس  شورای اسلامی گفت: اصلاح قانون انتخابات که به دوره کنونی انتخابات نرسید، اما برای این دوره قرار است که هیات نظارت بر عملکرد چهار ساله شوراها تشکیل دهد که عامل بازدارنده ای به جهت جلوگیری از تخلف برخی شوراها خواهد بود.

وی در ادامه بیان کرد: اگر عملکرد شوراهای شهر و روستا مثبت باشد به تبع در کارآمد سازی نظام و ارائه خدمات ارزنده و شایسته به مردم می تواند اثر بخش باشد.

حدادی بیان داشت: متاسفانه عملکرد برخی شوراها  خوب نیست و به همین دلیل است که بحث نارضایتی مردم و مشکلاتی ایجاد شده  است .

وی با تاکید بر اهمیت مشارکت حداکثری در انتخابات شوراها در راستای حفظ منافع ملی گفت: سرنوشت چهار سال یک شهر یا روستا قرار است که توسط افراد حاضر در این دوره شوراها رقم خورد؛ در نتیجه این افراد باید صلاحیت لازم بر اساس توانمندی ها را داشته باشند، شورایی باید افرادی با تجربه، دارای تخصص لازم و تحصیلات شهری مرتبط باشند و سوابق کافی لازم  را هم داشته باشند.

استان البرز ۱۷ شهر و ۲۸۸ روستا است .

ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ خرداد ماه امسال برگزار می شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha