مرمت مجموعه کاخ‌مروارید البرز نیازمند همکاری گسترده است

کرج - ایرنا - مدیرکل دفتر پایگاه های جهانی وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی ، همکاری و مشارکت مجامع جهانی و دستگاه های مختلف اجرایی برای مرمت مجموعه کاخ تاریخی مروارید مهرشهر کرج را ضروری دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان البرز ، فرهاد عزیزی روز چهارشنبه در بازدید از مجموعه کاخ مروارید کرج افزود: با توجه به اینکه مجموعه‌ کاخ مروارید به نوعی اثری بین‌المللی  محسوب می شود ، بایستی زمینه لازم به منظور مرمت بنای آن با همکاری مجامع جهانی فراهم شود.

وی اظهار داشت: همزمان با تأسیس اولین پایگاه ملی و از ابتدای دهه ۸۰ نگاه ویژه‌ای بر آثار شاخص کشور متمرکز شد که به‌رغم مشکلات موجود از مهم‌ترین دستارودهای آن پیگیری مجدد ثبت جهانی آثار پس از حدود ۲۲ سال وقفه با ثبت ۲۴ اثر بود.

عزیزی با اشاره به تشکیلات، ظرفیت‌ها، منابع و امکانات موجود در وزارتخانه بیان داشت : در بحث میراث‌ جهانی در مجامع بین‌المللی علاوه بر ویژگی‌هایی که آثار را در دنیا مطرح می‌کند موضوع مدیریت آثار از جایگاه بالایی برخوردار است که پایگاه ملی تاکنون با همکاری و انسجام لازم این وظیفه را در حد مقدورات به خوبی انجام داده است.

وی  افزود: این در حالی است که در کنار ثبت جهانی آثار، نگهداری، آماده‌سازی و ایجاد زیرساخت‌های لازم به منظور حضور بازدیدکنندگان نیازمند ایجاد پایگاه‌های ملی بود که بر اساس برنامه ششم یکصد پایگاه ملی فعال در کشور داریم که امروز نیز اولین پایگاه ملی البرز در مجموعه کاخ مروارید مستقر راه‌انداز ی شده و فعالیت خود را با برنامه‌ریزی‌های منسجم آغاز می‌کند و بدون شک در راستای تحقق اهداف استانی و ملی از تجربه کشوری به منظور حصول نتیجه بهتر استفاده خواهد شد.
مدیرکل دفتر امور پایگاه‌های جهانی کشور گفت: با توجه به مشارکت شورا و شهرداری در ساماندهی محوطه مجموعه کاخ‌مروارید و تغییرات مطلوب به وجود آمده امید است مرمت بنای کاخ نیز پس از تدوین و تصویب طرح اولیه در کوتاه‌ترین زمان ممکن عملیاتی شود و در این راه با ارائه امکانات و اعتبارات موردنیاز به منظور اقدامات اجرایی همکاری لازم به عمل خواهد آمد.

وی عنوان کرد: با توجه به موقعیت جغرافیایی مجموعه کاخ‌مروارید و حساسیت‌های موجود بر روی این اثر و همچنین با استقرار پایگاه ملی کارها به منظور اقدامات اجرایی اولویت‌بندی شده و نیز از فرصت به وجود آمده بهره‌برداری لازم در راستای افزایش تعامل و همکاری با هدف مرمت بنای ساختمان انجام شود.

مجموعه کاخ تاریخی مروارید در دهه ۴۰ در زمینی به مساحت ۱۱۰ هکتار احداث شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =