رونمایی از تابلوی غروب در غروب : روایت مظلومیت شهیده انیس نوری

رشت-ایرنا- انجمن دفاع از قربانیان تروریسم - آئین رونمایی از تابلو "غروب در غروب"، و تجلیل از شهیده انیس نوری را با همکاری بنیاد شهید استان گیلان و با حضور خانواده این شهیده و مقامهای استانی هم زمان با ۱۵ رمضان سالروز شهادت او  در مدرسه دخترانه شهیده انیس نوری رودسر برگزار کرد.

شهیده انیس نوری در منزل مسکونی اش که از مکتب اسلام و زندگی حضرت فاطمه الزهرا(س) الگو گرفته بود علاوه بر برپایی کلاس قرآن در منزلش، با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در ستاد پشتیبانی جبهه و جنگ با جمع آوری کمکهای مردم نقش موًثری ایفاء نمود. در ایام ماه مبارک رمضان سال ۶۱ که اوج ترور توسط منافقین سر سپرده بود در منزل مسکونی اش به شهادت رسید.

همسر و فرزندان را از محاصره آتش دور کند ولی انیس در آن افطار با لب تشنه بسان ۷۲ شهید کربلا و با تیر منافقین کور دل و از خدا بی خبر به شهادت رسید.

در ادامه مراسم،   رستم پور، جانباز دوران دفاع مقدس و فعال حوزه ایثار و شهادت، با قدردانی  از انجمن دفاع از قربانیان تروریسم برای برگزاری این آیین گفت : باید یاد و خاطره شهدا را گرامی بداریم چرا که ۱۷ هزار انسان بیگناه از اقشار مختلف در کشور قربانی ترور شده اند و توجه درخوری نسبت به این شهدا صورت نمی گیرد.  

امام جمعه رودسر  نیز در ادامه این  مراسم، با تبریک سالروز تولد امام حسن مجتبی (ع)، ایشان را قربانی ترور خوارج معرفی کرده و بیان داشت: منافقین همانند خوارج در ظاهری نیکو وارد جامعه می شوند و پس از آن به هر وسیله ای به اهداف و آرمان های آن جامعه ضربه می زنند.

حجت الاسلام هادی حبیبی اظهار داشت:  منافقین با  به شهادت رساندن انسان هایی بیگناه همچون شهیده انیس نوری در نهایت به  فرانسه گریخته و علیرغم ادعای دموکراسی و دفاع از حقوق بشر در آن کشور پناه داده شدند.

 یعقوب استیلاف، همسر شهید انیس نوری در ادامه این آیین اظهار داشت : این جلسه تنها پیرامون ظلم منافقین در حق یک مادر خانه دار و آن هم در سر سفره افطار نیست بلکه بیان ظلم منافقین علیه ملت ایران است. ظلمی که در تاریخ ماندگار شده و ملت ایران هرگز این ظلم ها را فراموش نمی کنند و حتی مخالفین نظام هم از منافقینی که با صدام همدست شدند نفرت دارند.

وی  در ادامه بیان داشت: منافقین هیچ جایگاهی در میان ملت ایران ندارند و نه تنها در ایران که در هیچ جای جهان جایگاهی ندارند و آن ها را به عنوان تروریست می شناسند و مردم عراق نیز آنها را بیرون کردند و در آلبانی لانه گزیده اند.

همسر شهید انیس نوری در ادامه با ابراز قدردانی از  آقایی پور و مدیران استانی و شهری گیلان، از مسئولان استان خواست تا به این گونه مراسم اکتفا نکرده و مقدمات نامگذاری معابر شهری را به نام این شهیده و دیگر شهدا فراهم کنند تا از مظلومیت این شهیده کاسته و قدمی در راه تجلیل هر چه بیشتر شهدای ترور برداشته شود.

در بخش دیگری از مراسم  محمدرضا داوطلب، معاون فرهنگی بنیاد شهید استان گیلان، عنوان داشت، با چنین جنایاتی می توان گفت: منافقین بدترین گروه در تاریخ ایران هستند و امروزه حقانیت شهیده انیس نوری به اثبات رسیده است چرا که در ماه مبارک رمضان و در زمانی که تمامی کشور درگیر دفاع در برابر تهاجم خارجی صدام بود، در شهری دور از میدان جنگ و سر سفره افطار، در کنار خانواده خود به شهادت رسید.

در ادامه مراسم از تابلوی "غروب در غروب"، با ابعاد ۱.۵ در ۲ متر، اثر هنرمند گیلانی آقای حسین آقایی پور رونمایی شد.

 حسین آقایی پور، خالق این اثر هنری در خصوص تابلوی نقاشی گفت: هنر فریاد تعهدی است در همدردی با جامعه و اعتراض بر شرارت های اجتماعی که از دل پرشور هنرمند بر می خیزد تا بستر تلاطم و التهابات زندگی بشر را به ساحل آرامش رهنمون باشد

وی افزود: هنرمند می تواند با نمایش آثار خشونت و افراط گرایی، جهان را نسبت به واقعیات این پدیده شوم آگاه تر ساخته و موجب شود تا جامعه نسبت به عوارض و پیامدهای ماندگار این بلای قرن نگاه روشن تری داشته باشد. هنرمند وظیفه دارد با استفاده از ابزار خود بهترین پیام را برای مبارزه با هرگونه شرارتی به جهانیان ارسال کند.

وی در ادامه گفت: سال هاست تروریسم در سرتاسر جهان قربانی می گیرد و تقریبا جامعه ای  نیست که از شرارت این پدیده شوم ضربه ای نخورده باشد و ایران یکی از کشورهایی است که قربانیان زیادی در این زمینه داشته و برای همین، مهم است که جامعه خودمان و جهانیان را از این فجایع آگاه نمائیم،  چرا که گاهی بعد از گذر زمان، جنایت های تروریست ها میان اخبار گوناگون پنهان می شود.

 آقایی پور در ادامه گفت: تابلوی " غروب در غروب"  روایت مادری است که سال ها پیش به دست اهریمنان به شهادت رسید. این نقاشی سعی دارد روایت گر حادثه ای باشد که سالها پیش و  در هنگامه افطار اتفاق افتاد اما درد آن هنوز بر پیکره جامعه باقی است و سنگینی می کند. این نقاشی به دنبال بیان این نکته است که آتشی را که اهریمنان برانگیختند بر خود آنها فرود می آید و نشان  می دهد که چون ابراهیم شعله های آتش جنایتکاران بر بی گناهان سرد و خاموش می گردد.

در انتهای مراسم با ادای احترام به مقام شامخ این شهیده بزرگوار، با اهدای لوح تقدیری به این هنرمند متعهد از زحمات ایشان قدردانی شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =