نیروهای مسلح پیشتاز توسعه فناوری کشور هستند

تهران - ایرنا - معاون علوم، تحقیقات و فناوری ستاد کل نیروهای مسلح در گردهمایی سراسری رده‌های تحقیقاتی ناجا گفت: نیروهای مسلح به واسطه داشتن اقتدار ملی به دنبال توسعه فناوری‌ها و دانش خود برای ارتقای توان و آمادگی و بهره‌وری بوده و در واقع پیشتاز توسعه فناوری کشور هستند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه خبری پلیس، سردار دکتر محمد مهدی نژاد نوری در گردهمایی سراسری رده های تحقیقاتی ناجا که به صورت ویدئوکنفرانس در سالن فجر ستاد ناجا برگزار شد، ضمن تبریک میلاد کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (ع) اظهار داشت: این گردهمایی بستر بسیار خوبی است برای پرداختن به بحث تحقیقات و فناوری در نیروهای مسلح و جای دارد از تلاش مجموعه تحقیقات ناجا تشکر و قدردانی کرد.

به گفته این مقام انتظامی، تحولات در حوزه علم و فناوری بخصوص در بین نیروهای مسلح از بحث های قابل مطرح و مهم در دنیا و در کشور ماست.

معاون علوم، تحقیقات و فناوری ستاد کل نیروهای مسلح بیان کرد: در جلسه ای که روز گذشته با حضور رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و فرماندهان عالی نظامی کشور از جمله فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و معاون هماهنگ کننده ایشان برگزار شد، بحث ارتقاء توان و آمادگی نیروهای مسلح به ویژه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مطرح شد و در آنجا به طور واضح چگونگی بهره وری از  فناوری های موجود و به کارگیری آنها در خدمت ماموریت های نیروهای مسلح در حال و آینده دور و نزدیک بررسی شد.

وی افزود: در جلسه مورد اشاره، فرمانده ناجا بیان داشت که در نیروی انتظامی با توجه به نوع ماموریت ها و شکل تهدیدات، نحوه ماموریت ها  نسبت به ۱۰ سال گذشته تغییر کرده است.

نژاد نوری با بیان اینکه وقتی یک فناوری وارد شود بر عرصه عمل، ساختار و سازماندهی اولویت ها تاثیرگذار است، افزود:  آیا باید نشست و تهدیدات را مشاهده کرد؟ و یا از قبل باید بررسی، تحقیق و برنامه ریزی کرد و فناوری ها را ارتقاء داد تا غافلگیر و منفعل نشویم و نتایج مثبتی داشته باشیم.

وی تاکید کرد: نیروهای مسلح کشور به دلیل انجام تحقیقات و فناوری و همچنین به واسطه داشتن اقتدار ملی به دنبال توسعه فناوری ها و دانش خود برای ارتقاء توان و آمادگی و بهره وری هستند و در این مسیر موفق بوده اند.

معاون ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه در کشور جمهوری اسلامی ایران به دلیل استقلالی که داریم با تهدیدات سنگینی روبه رو هستیم، بیان کرد: امروز این تهدیدات تغییر کرده است در گذشته اگر یک ابزار تولید می شد چندین سال از آن بهره وری می شد، ولی امروز به دلیل گستردگی و تنوع بالا ماموریت ها، حجم تغییرات فوق العاده زیاد است که سردمداران فناوری این گستردگی را "چالش عظیم" می نامند.

نژاد نوری گفت: باید بتوانیم تحولات فناوری در بستر علم و دانش را ارتقاء دهیم و آن را در عرصه های زندگی و جامعه به کار گیریم.

معاون علوم، تحقیقات و فناوری ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: نیروهای مسلح با موفقیت در این حوزه پیشتاز توسعه فناوری کشور هستند.

وی با اشاره به تشکیل معاونت علوم، تحقیقات و فناوری ستاد کل نیروهای مسلح در سال ۹۹ اظهار داشت:فلسفه وجودی این معاونت توجه به بحث علم و فناوری و پیگیری ارتقاء و پیشرفت آن در نیروهای مسلح به صورت منسجم با شتاب بالا و همه جانبه است. این معاونت فقط مختص تولید مقاله و تالیف کتاب و ... نیست، این معاونت چرخه کامل تولید ایده تا رسیدن به محصول و فناوری است.

معاون ستاد کل نیروهای مسلح ضمن اشاره به حوزه فناوری نرم مطرح کرد: در حوزه فناوری نرم کارهای بسیار ارزشمندی در پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی ناجا انجام شده است و در بحث اثربخشی نیز کاربست های خوب و تاثیرگذاری در این سازمان داشته ایم.

نژاد نوری درخصوص فناوری با اشاره به فرمایش فرماندهی کل قوا در یکی از جلسات سخنرانی گفت: ایشان مراسم راهیان نور را به عنوان یک فناوری نرم نامیدند، فناوری نرم یک سرفصل جدید بسیار گسترده است چون دانشی است که افراد را سازماندهی می کند و توانمندیها و مهارت های مدیریتی و زیرساختارهای ماموریتی را به کار می گیرد.

وی تاکید کرد:  باید نسبت به افق کوتاه مدت پنج ساله و افق های بلندمدت دنیا غافل نباشیم و آنها را درست رصد کنیم و مسئولان را آگاه کنیم و از موضوعات جدی فرصت های جدید برای رشد تحقیقات و فناوری ایجاد کنیم. تمام کشورهای دنیا به زودی تاثیر کاربرد علم و فناوری در جامعه ایران را خواهند دید و خواهان بهره وری از این فناوری خواهند شد.

وی گفت: اگر شما به دنبال موضوعات علمی و تحقیقاتی باشید که برای جامعه منفعت داشته باشد در این صورت به قله های مرجعیت علمی خواهید رسید. اگر نیروهای مسلح بتوانند به توانمندی برتری در سطح فناوری در کشور پیدا کنند تاثیرگذاری و اثربخشی بالایی در سطح فراملی خواهند داشت.

نژاد نوری با اشاره به  تدوین نقشه جامع علمی گفت: در تهیه این نقشه نیروهای مسلح از جمله نیروی انتظامی و به خصوص پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی ناجا از سال ۹۶ تا ۹۸ فعالیت و همکارهای بسیار خوبی با ما داشتند. این نقشه با نگاه به آینده در افق ۱۴۱۴ پیش بینی می کند تهدیدات فناوری در دنیا چه خواهد بود و ما برای رسیدن به آن تحولات باید به دنبال چه چیزهایی باشیم و قابلیت ها چیست؟ اینها مطالعه شده و در نهایت با همکاری های موجود به مجموعه ای از راهبردها، سیاست ها و اهداف رسیدیم.

معاون علوم، تحقیقات و فناوری ستاد کل نیروهای مسلح در پایان به بحث تحقیقات صنعتی در نیروهای مسلح و ناجا اشاره کردو بیان داشت: باید به این بحث توجه بیشتری شود و آن را بیستر تقویت کرد. دسترسی ناجا به ظرفیت های ملی برای انجام این پروژه های صنعتی قوتی است.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha