مردم از دولت آینده چه می خواهند؟

تهران- ایرنا- نتایج افکار سنجی آنلاین در ایرنا نشان داد: « حل مشکلات اقتصادی و معیشتی » با ۵۸ درصد مهمترین خواسته پاسخگویان از دولت آینده است . همچنین داشتن روحیه ضد فساد و عدالتخواه ،حل مشکلات بین المللی و تحریم ها نیز از دیگر مطالبات مهم مخاطبان بود.

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در تاریخ ۲۸ خرداد برگزار می شود. در این راستا اداره کل پژوهش و بررسی های خبری نظرسنجی  آنلاین هفته اخیر  خود را به موضوع انتخابات ۱۴۰۰  اختصاص داد.  پرسش های این نظرسنجی در روزهای ۱ تا ۸  اردیبهشت  ماه جاری بر روی سایت ایرنا قرار گرفت و افزون بر ۷  هزار و ۲۰۰  نفر در این نظرسنجی آنلاین شرکت کردند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی در افکار سنجی آنلاین خود از مخاطبانش خواست تا  مهمترین خواسته خود را از دولت آینده اعلام کنند. « حل مشکلات اقتصادی و معیشتی » با ۵۸ درصد ، « حل مشکلات بین المللی و تحریم ها » با ۲۰.۴ درصد به عنوان مهمترین خواسته از سوی پاسخ گویان اعلام شد . « مبارزه با فساد» با ۱۵.۷ درصد و « مقابله با کرونا» با ۵.۹ درصد از دیگر خواسته های شهروندان از دولت آینده است

در این افکار سنجی، سه پرسش « مهمترین خواسته شما از دولت آینده چیست ؟ ، به نظر شما مهمترین ویژگی رییس جمهوری آینده چه باید باشد؟ ،  فضای کنونی را چه میزان انتخاباتی می دانید؟ » مطرح شد.

نتایج این گزارش نشان داد؛ « داشتن روحیه ضد فساد و عدالتخواه » با ۳۴ درصد و « صادق و مردمی بودن » با ۲۶.۵ درصد مهمترین ویژگی رییس جمهوری از سوی مخاطبان اعلام شده است .

همچنین « داشتن تخصص و سابقه اجرایی قوی » و « داشتن توانمندی سیاسی و دیپلماتیک » به ترتیب با ۲۲.۳ درصد و ۱۷.۲ درصد از دیگر ویژگی های اعلام شده از سوی پاسخ گویان هستند.  

براساس این بررسی، ۷۰ درصد پاسخ گویان میزان فضای کنونی را «کم » انتخاباتی می دانند . از نظر ۱۸.۷ درصد نیز فضای کنونی « تاحدی» انتخاباتی شده است ، اما ۱۱.۳ درصد نیز  این فضا را به میزان « خیلی زیاد و زیاد » انتخاباتی اعلام کردند.

سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به منظور اطلاع‌رسانی و کسب آرای عمومی در مورد موضوع‌ها و مسائل مختلف جامعه از ۲۹ مهرماه برنامه «افکارسنجی» آنلاین را برای نخستین‌بار در تارنمای اصلی خود راه‌اندازی کرد.

ایرنا ضمن قدردانی از مشارکت مخاطبان در این رویکرد پژوهشی تا کنون توانسته دیدگاه‌ها و مطالبات عمومی را در ۲۷ نظرسنجی برگزار شده در مورد موضوع‌های مختلف از جمله همه‌گیری ویروس کرونا، محدودیت‌های کرونا، خرید آنلاین و وضعیت بورس، خودرو، بازار مسکن، آلودگی هوا، افزایش نرخ ارز، ادامه محدودیت‌های کرونایی، هتک حرمت مسئولان، افزایش پهنای باند، انتخابات ۱۴۰۰، بازارهای مالی، انتخابات شوراها ، چهارشنبه آخر سال، سفرهای نوروزی ، نگاه مردم به سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ ، روز طبیعت، فعالیت در شبکه های اجتماعی ، چالش های رونق تولید، ارزهای دیجیتال و انتخابات ریاست جمهوری  مطرح کند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =