۸ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۳۷
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 84311888
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

خیز آفریقا برای تهیه واکسن کرونا

تهران - ایرنا - در حالی که آفریقای جنوبی همچنان در حال مطالعه و بررسی واکسن آمریکایی جانسون است، دولت نیجریه اعلام کرد که برای خرید حدود ۳۰ میلیون دوز از این واکسن توافق‌نامه‌ای با شرکت داروسازی آمریکایی امضا کرده است.

به گزارش ایرنا و به دنبال نگرانی‌ها از بابت بروز لخته‌های خونی پس از دریافت واکسن جانسون از سوی اداره غذا و داروی آمریکا و نیز سازمان دارویی اروپا که منجر به توقف تزریق این وکسن در ایالات متحده و بررسی مستقل آن توسط سازمان اروپایی شد، وزارت بهداشت آفریقای جنوبی هم اعلام کرد که  از امروز (چهارشنبه) تحقیقی در این کشور به منظور ارزیابی بیشتر واکسن جانسون از سر گرفته شده است.

اتحادیه آفریقا در روز ۲۹ مارس / نهم فروردین ۱۴۰۰ با شرکت داروسازی آمریکایی جانسون، توافقنامه ای برای دریافت ۲۲۰ میلیون دوز واکسن امضا کرده که در این چارچوب به نقل از رویترز، «فیصل شعایب» رئیس آژانس خدمات بهداشت ملی نیجریه اعلام کرد ۲۹.۸ میلیون واکسن تولید شده در شرکت داروسازی امریکایی جانسون را خریداری خواهد کرد.

به گفته او، نیجریه در پایان ماه می (خرداد) و یا آغاز ماه ژوئن، در چارچوب برنامه دستیابی جهانی به واکسن کووید ۱۹ واکسن بیشتری به دست می‌آورد.

در نیجریه در چهارچوب کمپین واکسن کووید ۱۹ که روز ۵ مارس (15 اسفند) آغاز شده بود، بیش از ۱ میلیون نیجریه ای واکسن دریافت کردند.

اتحادیه آفریقا پیشتر از خرید ۲۷۰ میلیون دوز واکسن برای کشورهای آفریقایی بدون اعلام عمومی فهرست کشورهای ذی نفع یا برنامه واکسیناسیون خبر داده بود. این اتحادیه که بسیاری از کشورهای عضو آن با آزمایشگاه های بزرگ توافق نامه های دوجانبه امضا کرده اند، تلاش دارد واکسن های دوجانبه، خارج از برنامه کوواکس را به دست آورد.

در حالی که بسیاری از کشورهای جهان از جمله در اروپا و آمریکا موفق به دریافت و تزریق واکسن کرونا شده‌اند، اما قاره ۳.۱ میلیارد نفری آفریقا همچنان از نبود و کمبود واکسن رنج می‌برد و این می‌تواند تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر اقتصاد کشورهای این قاره بگذارد.

کمیسیون اقتصادی سازمان ملل متحد برای آفریقا (UNECA) دیروز (سه‌شنبه) اعلام کرد که فقدان دسترسی به واکسن کووید۱۹و نبود بودجه لازم برای رفع شکاف میان کشورهای فقیر و ثروتمند رشد اقتصادی آفریقا را تا پنج سال به عقب می راند.

بنابر اعلام سازمان ملل، مشکلات تامین واکسن می تواند رشد اقتصادی را در کشورهای جنوب صحرای آفریقا پنج سال به عقب براند؛ موضوعی که به گفته کارشناسان بر عقب ماندگی سایر مناطق هم بی تاثیر نیست.

همچنین «ورا سانگوی» دبیر اجرایی «کمیسیون اقتصادی سازمان ملل متحد برای آفریقا (UNECA)» گفته «این واقعیت که آفریقا به سرعت واکسینه نمی شود، به وضوح بر کاهش رشد تاثیرگذار است. فقدان دسترسی به واکسن هایی که موانع سفر و تجارت را حفظ می کند، باعث کندی تجارت و جلوگیری از سرمایه گذاری هایی می شود که می تواند رشد اقتصادی را عقب نگه داشته و از ایجاد ۲۶ میلیون شغل جلوگیری کند.

از سوی دیگر، تونس درخواست خرید میلیون‌ها  دوز واکسن کووید ۱۹ را داده که بخش زیادی از آن تهیه شده‌ است و تهیه باقی مانده آن به تلاش دستگاه دیپلماتیک این کشور بستگی دارد. به گفته وزیر بهداشت تونس، این کشور تاکنون ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار دوز واکسن کرونا خریده و قرار است ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دوز دیگر از کشورهای تولید کننده این واکسن خریداری کند.

رئیس جمهور فرانسه هم از کشورهای عضو گروه ۷ خواسته تا (فقط) ۵ درصد از دوزهای واکسن خود را در برنامه واکسیناسیون به کشورهای در حال توسعه و فقیر از جمله آفریقا ارسال کنند!.

به نوشته فرانس ۲۴، در آفریقا، واکسن آسترازنکا به دنبال جنجال آفرینی‌ها در خصوص عوارض جانبی ناخواسته آن، ضمن عدم تمایل برای استفاده از این نوع واکسن، نگرانی‌ها را هم برانگیخته است.این واکسن در سایه برنامه کواکس بیشترین میزان توزیع در قاره آفریقا را دارد. در ساحل عاج هم مراکز واکسیناسیون به سختی واکسن تهیه می‌کنند.

از ابتدای شیوع کرونا تاکنون بیش از ۴ میلیون و ۵۶۲ هزار نفر در سراسر آفریقا به کرونا مبتلا شده‌اند و بیش از ۱۲۱ هزار نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

آفریقای جنوبی با بیش از ۱ میلیون و ۵۷۷ هزار مورد ابتلا و مرگ ۵۴ هزار نفر در راس جایگاه در قاره آفریقا قرار دارد.

اما در این میان جزیره "سنت هلن" تنها با ثبت دو مورد ابتلا که آنها هم بهبود پیدا کرده‌اند با هیچ گونه مرگ و میری کمترین ابتلاها در جهان را به خود اختصاص داده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha