بافت تاریخی ، باغستان های تفت و نخلستان های بافق ثبت ملی شد

یزد - ایرنا - مدیرکل میرات فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: بافت تاریخی ،باغستان های شهر تفت و همچنین نخلستان های بافق به تازگی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی یزد به ایرنا، سید مصطفی فاطمی افزود: در محدوده شهر تفت ۴۶ اثر تاریخی ثبت شده و ثبت نشده وجود دارد که برخی از آثار سال های گذشته مرمت و بهسازی شد.

وی اظهارکرد: طبق قانون مجازات اسلامی هرگونه دخل و تصرف و عملیاتی که منجر به تخریب و تغییر هویت اثر ثبتی شود جرم محسوب می شود، لذا قبل از هرساخت و سازی در عرصه ثبتی باید از این اداره کل مجوز اخذ شود.

مدیرکل میراث فرهنگی یزد از مجموعه تاریخی شاه نعمت‌الله ولی (امام)، عمارت و باغ نمیر ( صدری)، بقعه شاه خلیل ثانی و دیگر بناها را آثار تاریخی ارزشمند و ثبت شده داخل بافت تاریخی شهر تفت نام برد و اضافه کرد: وجود اماکن تاریخی از جمله آب انبارها، باغ ها، چشمه ها، آتشکده ها و زیارتگاه ها، قلعه ها و بناها سبب شد  که این شهرستان یکی از مناطق غنی ایران از این نظر به حساب آید.

فاطمی با اشاره به اینکه شهر تفت ۱۷ محله دارد که این محله ها در مرحله اول به ۲ بخش گرمسیر و سردسیر تقسیم می شود، خاطرنشان کرد: محله های سردسیر در قسمت جنوب و جنوب شرق واقع است و از نظر فاصله به شیرکوه نزدیک تر است که محله های سرده، شوره سفلی ، شوده علیا، برالسویه، حوض بلبل، خلف خانقاه، حاج ابراهیمی، پاچنار، ابوالحسن، محله میرزا یا باغ کوشک (باغ گلابدان)، غیاث آباد از آن جمله اند.

وی ادامه داد: اما محله های گرمسیر در قسمت شمال و شمال غرب رودخانه خشک تفت قرار دارد که محله باغ موردان (باغ مورتین)، تلِّ مختار، گرمسیر، دِهنو و باغ خندان در این دسته قرار می گیرد و  محله باغ خندان محل سکونت اقلیت زرتشتیان تفت است.

یکی از ویژگی باغ های تفت که عمدتا انار است بر خلاف دیگر مناطق در محدوده شهری قرار دارد و مناظر طبیعی بسیار زیبایی را در  برابر چشمان شهروندان و مسافران قرار می دهد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد با اشاره به  ثبت نخلستان ها و باغ های هم پیوند بافق در فهرست میراث کشور خبر داد و گفت: با توجه به اینکه این شهرستان یکی از از مناطق تولید خرما در کشور محسوب می شود، نخلستان ها مناطق بسیار وسیعی از شهرستان را شامل می شود و از جاذبه های زیبا و دیدنی بافق به شمار می رود.

وسعت نخلستان های بافق  سه هزار و ۲۰۰ هکتار است که ۲ هزار و ۲۵۰ هکتار آن بارور و بقیه  نهال است که بخشی از آن با کاشت پاچوش ارقام اصلاح شد و پس از معادن عمده درآمد مردم منطقه از این طریق تامین می شود.  

استان یزد ۲ هزار و ۲۷۰ هکتار بافت تاریخی و ۶ هزار  و ۵۰۰ اثر تاریخی دارد که از این تعداد تاکنون، هزار و ۸۶۰ اثر به ثبت ملی رسید.

یزد در کنار استان های فارس و اصفهان به عنوان مثلث طلایی گردشگری ایران، مقصد نخست گردشگران خارجی و اروپایی قبل از شیوع ویروس کرونا در اسفند ماه ۱۳۹۸ بود و این مهم، گردشگری را به عنوان یکی از محورهای توسعه استان قرار داد.

 تفت که د رمیان ۲۴ شهر یزد به باغ شهر استان معروف است در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد و شهر بافق هم در ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرق شهر یزد قرار دارد 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =