دولت سه هزار میلیارد تومان برای بیمه کشاورزی کمک می کند

رشت-ایرنا- رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به خشکسالی و احتمال بروز خسارت به کشاورزان گفت: دولت امسال ۳ هزار میلیارد تومان بر اساس تبصره ۱۳ قانون بودجه برای صندوق توسعه بیمه کشاورزی کمک می کند.

اسماعیل نجار روز چهارشنبه در جلسه ستاد پیشگیری هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران اظهار داشت: به طور مثال اگر درآمد کشاورزی در استان ۱۵ میلیارد تومان بوده ، ۱۵۰ میلیارد تومان پرداخت شده است.

وی اظهار کرد: از بند خ ماده ۳۳ استمهال وام ها ، دولت سال گذشته ۶ هزار میلیارد تومان در سه مرحله اختصاص داد که برش شهرستانی آن نیز اعلام شده است.

وی اضافه کرد: در برنامه هفتم به دنبال این هستیم که  قانونی بیاوریم تا نگاه بهتری نسبت به خسارت های کشاورزی داشته باشیم.

 نجار با بیان اینکه در قانون مدیریت بحران کشور مواد قانونی و برنامه‌هایی وجود دارد، تصریح کرد: ما موظفیم که این برنامه‌ها را عملیاتی کنیم و براساس ماده قانونی،  برنامه و بودجه باید ذیل برنامه‌های اقتصادی بودجه‌ای را در این امر تصویب کند .

وی در زمینه پیشگیری و سیاستهای ابلاغی  ادامه داد: در سال ۹۸، ۵ هزار و ۴۸۰ میلیارد تومان به برنامه و بودجه اعلام کردیم اما فقط برنامه و بودجه ۳۰۰ میلیارد تومان اختصاص داد.

 نجار با بیان اینکه امسال برای سال ۹۹ و ۱۴۰۰، ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از مسیرهای قانونی اعلام کردیم ، افزود: از این میزان، ۶۰۰ میلیارد تومان اختصاص یافته است که این اعتبار از طریق تفاهم‌نامه در اختیار دستگاهها  قرار میگیرد.

وی اظهار کرد : با توجه به برنامه ها و تجربه های جهانی،بحث خشکسالی را دنبال می کنیم و براساس شاخصه هایی  همچون  میزان بارش گرما و رطوبت در حال تهیه گزارشی هستیم تا تصمیمات صحیحی اتخاذ شود.

 وی یادآور شد: در روز شنبه جلسه‌ای  با وزارت نیرو و جهاد کشاورزی برای بحث خشکسالی امسال و راهکارهای آن برگزار خواهد شد که تصمیمات در این جلسه گرفته می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به رانش ها و طرح جا به جایی جمعیت آن منطقه را نیازمند مطالعه عمیق و دشوار دانست و گفت: اگر برنامه جامع دارید اعتبار لازم برای آن اختصاص خواهد یافت.

نجار با تاکید بر ضرورت هم افزائی دستگاهها برای  موضوع خشکسالی اظهار داشت: بحث بحران، مدیریت جامع نگر دارد؛ ضمن آنکه ستاد مدیریت بحران باید بین دستگاه های اجرایی متولی ایجاد هماهنگی کند.

وی همچنین با تاکید براینکه بیمه حوادث اجباری و به صورت قانون درآمده  و ابلاغ شده است، تصریح کرد: اول فروردین امسال تمام خانه هایی که فیش برق دارند ، مشمول بیمه می شوند .

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نتیجه این امر را  کاهش هزینه های دولت  که منجر به تسریع پرداخت خسارت ها و ارتقای سطح کیفیت ساختمان ها می شود، عنوان کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha