تزریق واکسن آسترازنکا در قزوین، هیچ عارضه جدی نداشته است

قزوین - ایرنا -رییس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین گفت: تاکنون بالغ بر ۶ هزار دوز واکسن آسترازنکا به گروه‌های هدف در استان، تزریق شده که هیچ عارضه جدی برای آنان نداشته است.

به گزارش ایرنا،  پیمان نامدار روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران، افزود: این واکسن، در بسیاری از کشورهای اروپایی، ایالات متحده آمریکا و کانادا تزریق می شود و اعلام عارضه جدی برای چهار فرد در یک میلیون نفر به خاطر گزارش دقیق عوارض از سوی این کشورها است.

نامدار با بیان اینکه قیمت مناسب و دمای نگهداری دو تا هشت درجه سانتیگراد از مزایای این واکسن بوده که باعث انتخاب آن توسط کشورهای مختلف شده است،  گفت: در تمامی واکسن ها، عارضه هایی مانند بدن درد یا تب مختصر در برخی افراد مشاهده شده که از نظر استاندارهای پزشکی، پذیرفتنی است.

وی از مردم خواست به شایعات مطرح شده درباره این واکسن در فضای مجازی توجه نکنند و موضوع لزوم مصرف آسپرین، قبل از تزریق این واکسن را بی اساس دانست.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین با بیان اینکه تاکنون هیچ واکسنی در هیچ نقطه ای از دنیا، ایمنی ۱۰۰ درصدی در مقابل ویروس کرونا ایجاد نکرده است،  اظهار داشت: تزریق واکسن نه برای جلوگیری کامل از ابتلا به ویروس بلکه برای جلوگیری از مرگ و میر و جهش ویروس انجام می شود.

وی ادامه داد: بر این مبنا، هر فردی که واکسن را تزریق می کند، همچنان باید برای حفظ جان خود و دیگران، دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کند که سرلوحه آن، استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی و نرفتن به مکان های شلوغ است.

طی روزهای گذشته شایعاتی درباره عوارض واکسن آسترازنکا در شبکه های مجازی قزوین مطرح شده بود که رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان از مردم درخواست کرد به شایعات مطرح شده درباره این واکسن در فضای مجازی توجه نکنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha