امکان کاهش ۵۰ درصدی مصرف برق سیستم‌های سرمایشی دستگاه‌های اجرایی

تهران - ایرنا - معاون برق و انرژی وزیر نیرو گفت: مصرف برق سیستم‌های سرمایشی اداره‌های دولتی حدود ۶ هزار مگاوات است که می‌توان تا ۵۰ درصد کاهش داد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه خبری شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق(توانیر) همایون حائری در مانور مدیریت مصرف افزود: سیستم های سرمایشی مصرف برق غیر منطقی حدود ۲۷ هزارمگاواتی دارند که باید برای کاهش آن به خصوص دردستگاه های اجرایی تلاش کرد.

وی با اشاره به کاهش نزولات آسمانی و محدودیت نیروگاه‌های آبی، حداکثر توان قابل تامین شبکه در پیک تابستان را ۵۶ هزارو ۶۰۰ مگاوات عنوان کرد.

معاون وزیر نیرو گرمای زودرس و قرار داشتن واحدهای حرارتی در برنامه تعمیرات سالانه نیروگاه‌ها را از دلایلی عنوان کرد که افزایش استفاده از ذخایر آبی برای تولید برق را به دنبال دارد.
معاون وزیر نیرو توان قابل تامین امسال را در مقایسه با پیک ۵۸ هزار و ۲۵۴ مگاواتی تابستان ۹۹ نیز ناکافی دانست و با توجه به رشد صنایع و پیوستن یک میلیون مشترک جدید، از جمله قابلیت‌های صنعت برق برای متوازن سازی توان تولید و مصرف در تابستان ۱۴۰۰ را مدیریت بار و مصرف انرژی عنوان کرد.
حایری با اشاره به آغاز مدیریت و کنترل مصرف برق سیستم‌های سرمایشی در وزارت نیرو و شرکت‌های زیر مجموعه، سهم مصارف سرمایشی از پیک شبکه را بسیار غیر منطقی و حدود ۲۷ هزارمگاوات ذکر کرد که ۵ تا ۶ هزارمگاوات آن به دستگاه‌ها و ادارات دولتی اختصاص دارد و تا ۵۰ درصد آن قابل مدیریت است.
وی با بیان اینکه روش‌های مدیریت سیستم‌های سرمایشی به شرکت‌ها و سازمان‌های تحت پوشش بخش برق اعلام شده از عزم وزارت نیرو برای گسترش این اقدام به سایر سازمان@ها و اداره‌ها دولتی خبر داد.

معاون وزیر نیرو گفت:بر اساس این برنامه صنعت برق کاهش ۵۰ درصدی مصرف برق سیستمهای سرمایشی در ساعت اداری و محدود شدن مصرف تا سقف ۱۰ درصد بعد از ساعت اداری را از طریق شرکت توانیر و با مسوولیت مدیران عامل شرکتهای توزیع، با قطعیت بالا، پایش و کنترل می کند.
تعامل با مسوولان استانی، تداوم طرح تعدیل روشنایی معابر با قابلیت ۵۰۰ مگاوات پیک سایی، شناسایی مراکز تولید رمز ارز و بهره گیری از دیزل ژنراتورهای موجود در مناطق از دیگر نکات مورد تاکید معاون وزیر نیرو در این مانور بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha