ضرورت تدوین برنامه جامع برای حضور حداکثری مردم در انتخابات

تهران-ایرنا- کمتر از ۲ ماه دیگر به انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است. در این دوره از انتخابات هر فردی که کاندیدای این پست مهم شود، باید توانایی حل مشکلات موجود کشور را داشته باشد و اگر فردی نتواند این مهم را برطرف کند، نباید در این عرصه خطیر، حضور یابد.

از آنجایی که انتخابات بدون حضور قشرهای مختلف مردم معنا و مفهومی ندارد، تمام مسوولان باید از طرفی مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و از طرف دیگر کرونا را که مهم ترین معضل کشور شده است، جدی بگیرند زیرا اگر این مسایل حل نشود، بحث مهم مشارکت مردم در انتخابات با مشکلات جدی روبه رو می شود. بررسی روزنامه‌ها، تارنماها و خبرگزاری‌های داخلی نشان می‌دهد که رسانه‌های داخلی از هم اکنون به بررسی جنبه های مختلف انتخابات ریاست جمهوری پرداخته اند.

مهمترین محورهای انتخاباتی از نگاه رسانه‌های اعتدالی، اصلاح‌طلب و اصولگرا

رسانه‌ اعتدالی خبر آنلاین در شبانه روز گذشته به گفت وگو با رامین مهمانپرست، سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه و  حسن سبحانی از کاندیداهای احتمالی انتخابات پرداخت و نگاه آنها در خصوص این دوره از انتخابات را بازتاب داد. رسانه‌های اصلاح طلب نیز در مطالب و گفت وگوهایی مختلف بر ضرورت اعتمادسازی برای مشارکت حداکثری در انتخابات تاکید کردند و مشکلات پیش‌رو در این امر خطیر را مورد بررسی قرار دادند و در مطالبی به حضور احتمالی برخی چهره های سیاسی در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری پرداختند و آنها را مورد نقد و تحلیل قرار دادند،   برای نمونه روزنامه شرق، آرمان، اعتماد و خبرگزاری ایسنا به ترتیب به نقد و بررسی کاندیداتوری علی مطهری، رستم قاسمی، محمد باقر قالیباف و آیت الله رئیسی پرداختند ... از دیگر مطالب این رسانه می توان به انتشار فایل صوتی ظریف با اهداف انتخاباتی اشاره کرد. رسانه‌های اصولگرا از جمله فارس و مهر نیز در این بازه زمانی در مطالب خود ضمن تاکید بر مشارکت حداکثری مردم به بازتاب سخنان آیت‌الله احمد جنتی و مجید آخوندی رییس ستاد انتخابات رسانه ملی در خصوص برنامه‌ها خود برای برگزاری هر چه بهتر انتخابات پرداختند.

رسانه‌های اعتدالی

مشارکت بیشتر مردم نقطه اقتدار داخلی است

خبرگزاری خبرآنلاین به گفت وگو با رامین مهمانپرست، سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه و کاندیدای احتمالی انتخابات ۱۴۰۰ پرداخت و آورد:

* در طول ۴۲ سال گذشته از سوی ۲ جریان موجود اصولگرایی و اصلاح‌طلبی یا با گرایش اعتدالی یا با گرایش تندروی آن، دولت هایی روی کار آمدند  که زحمات زیادی نیز کشیدند هر چند کارهای بزرگی صورت گرفته ولی مجموعه عملکرد دولت‌ها در ۴۲ سال گذشته باید در زندگی مردم حس شود، باید مردم خوشحال باشند، باید احساس رضایت از وضعیتشان داشته باشند.

* بیشترین مشکلات مردم در حال حاضر مشکلات معیشتی آنها است.

*بعضی از مسئولین و بستگانشان به مسائل مختلفی آلوده هستند که می‌بینیم به یکباره حجم سنگینی از ثروت عمومی به جیب آنها می رود، این تبعیض و این احساس نابرابری هم بین جوان ها، هم بین خانواده ها و مردم، شرایط کشور را سخت کرده، مشارکت مردم را پایین آورده و مردم به سختی راضی می‌شوند پا به صحنه مشارکت انتخابات بگذارند.

* به هر میزان که، مشارکت بیشتر باشد یک نقطه اقتدار داخلی است و در صحنه های خارجی نیز می‌تواند به عنوان یک شاخص بزرگ برای اقتدار کشور تلقی شود.

شانس پیروزی ام در انتخابات ۱۴۰۰ کم نیست

خبرگزاری خبرآنلاین به گفت وگو با حسن سبحانی از کاندیداهای احتمالی ۱۴۰۰ پرداخت و نوشت:

* معتقد هستم که مردم به این نتیجه رسیده اند که گویا حل مشکلات کشور لزوما در گرایش به اصلاح طلبی یا اصولگرایی نیست چون اینها را تجربه کرده اند و دیده اند که  اتفاقی رخ نداده است.

*  اگر فردی خارج از این جریانات را برای حل مشکلات، بایسته تر ببینند، فکر نمی‌کنم چندان تعصبات جناحی داشته باشند که بگویند با اینکه افراد شایسته تر وجود دارند ما برویم و باز هم به همان جناحی که مسایل مان را حل نکرده است، رای بدهیم.

*مهم این است که امکان حضور در صحنه و صحبت با مردم فراهم شود، به هر حال ما در مجلس و دولت بوده ایم و اهالی سیاست ما را می شناسند، در دانشگاه بوده ایم و هزاران دانشجویی که هر کدام از آن ها الان در داخل و خارج بخش عظیم متخصصان کشور را تشکیل می دهند با افکار بنده آشنا هستند.

* اگر امکان صحبت با جامعه پیدا کنم در اقشار مختلف جامعه حقیقت طلبان زیادی وجود دارد که اقبال می کنند. باید با آنها صحبت کرد تا قانع شوند به اینکه ممکن است در این انتخاب، گشایشی ایجاد شود.

رسانه‌های اصلاح طلب

 اگر من رجل سیاسی نیستم پس چه کسی خواهد بود

روزنامه شرق به گفت وگو با علی مطهری از چهره‌های شاخص سیاسی پرداخت و نوشت:

*‌قبول دارم که فضای انتخاباتی گرم نیست اما به‌تدریج این فضا گرم‌ و پرشور خواهد شد و مشارکت قابل‌قبولی خواهیم داشت، زیرا انتخابات ریاست‌جمهوری حساسیت بیشتری نسبت‌به انتخابات مجلس دارد.

* اگر مذاکرات وین به نتیجه مطلوب برسد و مردم احساس کنند راهی برای حل مشکلات باز شده است، برای اینکه این راه ادامه پیدا کند، بیشتر شرکت می‌کنند.

* اگر به‌جای آقای روحانی کسی دیگر انتخاب می‌شد، وضع دیگری داشتیم. برجامی نداشتیم و شاید وارد جنگ شده بودیم. پس این‌طور نیست که انتخاب افراد تأثیری نداشته باشد.

* وقتی آقای خاتمی انتخاب شدند، فضای کشور عوض شد، آزادی بیان بیشتر شد و برخی مشکلاتی که در نهادهای اطلاعاتی بود آشکار شد و بر آینده انقلاب و سرنوشت مردم تأثیر داشت.

* آقای هاشمی که انتخاب شدند، بحث سازندگی پیش آمد. انتخاب آقای احمدی‌نژاد هم آثار مخصوص خودش را داشت. این‌طور نیست که هرکس انتخاب شود، شرایط یکسان باشد.

* اگر رئیس‌جمهوری داشته باشیم که از همه اختیاراتش استفاده کند و با کسی رودربایستی نداشته باشد، دنبال گسترش آزادی بیان باشد و با رفتارهای نادرستی که با منتقدان و مخالفان می‌شود برخورد کند یا در گسترش روابط خارجی با کشورهای دیگر مصمم باشد و از طرف دیگر در مدیریت اقتصادی از متخصصان اقتصاد بیشتر استفاده کند، می‌تواند خیلی کارها بکند.

* انتخاب رئیس‌جمهور بستگی به نظر مردم دارد و درنهایت مردم انتخاب می‌کنند. همان‌طورکه من از ابتدا فقط با رأی مردم وارد میدان سیاست شدم. حتی زمانی که نام من را از لیست اصولگرایان برای مجلس نهم حذف کردند، دیدید که مردم تهران به من رأی دادند. این درحالی است که در تهران رأی‌آوردن یک نامزد مستقل خیلی سخت است. این امر نشان می‌دهد مردم فکر کرده و با حساب رأی می‌دهند.

*نمی‌توانیم انقلاب را رها کنیم تا برخی افراد تندرو زمام انقلاب را به دست بگیرند و ما را به حاشیه برانند. بنابراین ما نسبت‌به افراد عادی احساس مسوولیت بیشتری داریم.

* وقتی من می‌بینم کسی مثل شهید مطهری در راه انقلاب به شهادت رسیده و اگر بود چه تأثیراتی در کشور داشت، نمی‌توانم بی‌تفاوت باشم. بنابراین یکی از علل ورود امثال ما همین احساس مسوولیت است ولی چون با انتخاب مردم است، نمی‌توانیم بگوییم انتقال موروثی است.

اصولگرایان رستم شان را رو کردند

روزنامه آرمان ملی در گزارشی به حضور یا عدم حضور شخصیت های سیاسی جریان اصولگرا پرداخت و نوشت:

* تجربه ۱۲ دوره انتخابات ریاست‌جمهوری نیز نشان داده در نهایت تنی چند از کاندیداهای مطرح در میدان باقی خواهند ماند و بقیه کنار خواهند رفت.

* بعد از آنکه فریدون عباسی و محمد عباسی برای حضور در انتخابات اعلام حضور کردند و زمزمه‌هایی مبنی بر کاندیداتوری علی نیکزاد، ناظمی‌ اردکانی و صادق محصولی به گوش رسید.

* پس از کش‌وقوس‌های بسیار رستم قاسمی، وزیر نفت احمدی‌نژاد نیز وارد میدان شد تا جمع یاران احمدی‌نژاد در انتخابات بیش از گذشته جمع شود.

*قاطبه سیاسیون بر این عقیده‌اند که احمدی‌نژاد در صورت حضور هم ردصلاحیت خواهد شد. همین مساله باعث شده کاندیداتوری نزدیکان و وزرای وی بیش از پیش به چشم بیاید.

* رستم قاسمی، یکی از افرادی است که گفته می‌شود احتمالا احمدی‌نژاد دست در دست او در ثبت‌نام انتخابات ۱۴۰۰ حاضر شود.

حمله پایداری به قالیباف

روزنامه اعتماد در گزارشی به تحلیل شکاف میان اصولگرایان در آستانه انتخابات ریاست ‌جمهوری پرداخت و نوشت:

*محمدباقر قالیباف اگرچه ریاست یک قوه را به ‌عهده دارد اما هنوز پرونده قوه مجریه در نگاه طرفدارانش بسته نشده و همه تلاش خود را می‌کنند که زمینه را برای حضور او مهیا کنند. اخباری که اخیرا درباره اراده او برای کاندیداتوری منتشر شده نیز موید این مدعاست.

*مسیر قالیباف برای رسیدن به «پاستور»  اما چندان هموار به نظر نمی‌رسد و ناهمواری‌های بی‌شماری دارد. رویکرد اصلاح‌طلبان و ایرادهایی که به ‌واسطه سال‌های حضور و مدیریتش در شهرداری تهران علیه او وارد می‌دانند فقط یک مورد از این موانع است.

*بخشی از مشکل قالیباف اما درون جبهه اصولگرایی است. برخی طیف‌ها در این جریان سیاسی نگرش‌های متفاوتی دارند که عمدتا با قالیباف و همفکرانش همسو نیست و بیش از همه شاید این جبهه پایداری است که ‌با او مساله دارد.

*  ماجرای اخیر درباره دستکاری جداول بودجه در واقع تازه‌ترین نمود بیرونی این اختلافات است. ماجرایی که نشان می‌دهد جدال قدرت بین تندروترین طیف اصولگرا و رییس فعلی به این سادگی‌ها پایان نمی‌یابد.

*درست است که رقابت‌های انتخاباتی ۹۸ پایان یافته و هر دو طیف نیروهای خود را به «بهارستان» رسانده‌اند اما اختلاف‌نظرها و زاویه در دیدگاه بین آنان چنان است که هر بار به یک بهانه‌ای بروز داده می‌شود.

*  پایداری که رفته‌رفته و طی عمر سیاسی خود تندتر و رادیکال‌تر شده  بارها علیه قالیباف شمشیر کشیده اما اکنون انگار عزم خود را جزم کرده تا با تخریب و هجمه به رییس مجلس هم رویای رسیدن او به «پاستور» را به باد دهد و هم شانسی برای استمرار حضورش در جایگاه هیات رییسه مجلس باقی نگذارد!

*پایداری روزبه‌روز از قالیباف دور می‌شود که نتیجه آن را اولا در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌رو که گویا هم قالیباف که احتمال نامزدی‌اش وجود دارد و هم سعید جلیلی که به ظن پایداری گزینه اصلح است، نمود پیدا خواهد کرد ثانیا در جریان رقابت‌هایی که به زودی برای تکیه زدن بر کرسی ریاست پارلمان شکل می‌گیرد، بروز و ظهور خواهد یافت.

* طیف پایداری که به تندروی در جریان سیاسی اصولگرا شهره است این روزها بیش از هر زمان دیگر با قالیباف و یارانش اصطکاک دارد به نحوی که فاصله بین این دو خرده ‌جریان سیاسی مشهود است و از این پس به سادگی قابل پنهان کردن نیست.

اگر انتخاب شوم، فرمان مذاکره را به دست می گیرم

خبرگزاری ایسنا به بازتاب سخنان رستم قاسمی پرداخت و نوشت:

* دو اقدام طراحی کرده ام که برنامه اول برای بهبود معیشت پنجاه میلیون ایرانی است که به زیر خط فقر کوچ کرده اند که در ادامه این برنامه را تقدیم مردم می کنیم. گام دوم تغییر ریل گذاری کشور در زمینه اقتصاد و اصلاحات بانکی است.

*آمریکا باید بدون قید و شرط به برجام بازگردد. من اگر انتخاب شوم، خودم فرمان مذاکره را بدست می گیرم و با اقتدار مذاکره می کنم.

* اقتدار دولت در حوزه اقتصادی، اجتماعی و اقتدار در مقابله با مخالفان تغییر لازم است. اگر بخواهیم از مشکلات کشور از جمله فساد عبور کنیم باید سازوکاری در زمینه بهره وری و تولید، آموزش و شفافیت تهیه کنیم.

* ریشه اصلی آسیب های اجتماعی، مسایل اقتصادی است که با حل مشکلات اقتصادی می توان بخش قابل توجهی از آسیب های اجتماعی را حل کرد.

* به لحاظ قانونی نظامیان می توانند در انتخابات شرکت کنند. در قانون انتخابات ریاست جمهوری نیازی به استعفا از ساختار نظامی وجود ندارد.

انتشار فایل صوتی ظریف با اهداف انتخاباتی انجام شده است

خبرگزاری ایلنا به گفت وگو با سید جلال ساداتیان مدیرکل پیشین‌ آسیای شرقی وزارت خارجه پرداخت و آورد:

* مراد از انتشار این فایل صوتی نگرانی انتخاباتی است.

* طرف‌های مقابل فکر می‌کنند با محبوبیتی که ایشان به دست آورده و احتمال موفقیتی که در مذاکرات وین اتفاق می‌افتد، این موضوع مطرح می‌شود که نکند این موفقیت باعث شود اقبال به سمت آقای ظریف افزایش پیدا کند و این امر باعث شود که کاندیدای مورد نظر آنها نتواند رای لازم را بیاورد.

* آنها نگران انتخابات آتی هستند و برای اینکه بتوانند نفر مدنظر خودشان را بیاورند و از سویی اگر مذاکرات برجامی وین به نتیجه برسد، می‌تواند برای آنها خطرساز باشد، لذا با استفاده از این مطلبی که پیش آمده و واقعیت‌هایی که در آن بیان شده، سعی داشتند آن را به عنوان یک حرف غیر مربوط و مصلحتی نسبت به مسائل موجود کشور مطرح کنند.

رسانه‌های اصولگرا

فریدون عباسی برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کاندیداتوری کرد

خبرگزاری فارس در گزارشی خبر از اعلام کاندیداتوری فریدون عباسی رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی برای انتخابات ریاست جمهوری داد و آورد:

*فریدون عباسی با شعار «دولت نخبگانی؛ بازگشت به مردم» در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده است.

*عباسی هم اکنون رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی است و در سوابق خود معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی دولت احمدی نژاد را دارد. وی همچنین نماینده مردم کازرون در مجلس یازدهم است.

بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات را با دقت بیشتری انجام می‌دهیم

خبرگزاری مهر به بازتاب سخنان آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان پرداخت و آورد:

* بررسی و احراز صلاحیت داوطلبان انتخابات امر بسیار مهمی است که إن‌شاءالله با توجه به مرّ قانون این وظیفه را مثل گذشته با دقت هرچه بیشتر انجام خواهیم داد.

*انتخابات در نظام اسلامی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و همه باید نسبت به انتخابات که سرنوشت کشور را می‌سازد، حساس باشند و برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر آن، تلاش کنند.

* هرچه به انتخابات نزدیک می‌شویم، فعالیت جریان‌های مختلف سیاسی در کشور جهت حضور در این عرصه مهم بیشتر می‌شود که بحمدالله شاهد افزایش این فعالیت‌ها هستیم.

* بررسی و احراز صلاحیت داوطلبان انتخابات امر بسیار مهمی است که إن‌شاءالله با توجه به مر قانون این وظیفه را مثل گذشته با دقت هرچه بیشتر انجام خواهیم داد.

سهم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از تبلیغات رسانه ملی مشخص شد/ هر نامزد ۱۱۰۰ دقیقه

خبرگزاری آنا به بازتاب سخنان مجید آخوندی رییس ستاد انتخابات رسانه ملی پرداخت و نوشت:

* افزایش ۲۵ درصدی فرصت تبلیغات نامزدها در رسانه ملی برای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری

*معاونت‌های مختلف رسانه ملی تولید ۴۰۰ هزار دقیقه برنامه را برای انتخابات پیش رو تدارک دیده‌اند که اگر گزارش‌های خبری را هم به این آمار اضافه کنیم، حجم برنامه‌های تولیدی انتخاباتی صداوسیما به بیش از ۵۳۰ هزار دقیقه خواهد رسید.

* در دور پیشین انتخابات ریاست جمهوری حدود ۲۶۷ هزار دقیقه برنامه انتخاباتی تولید شده بود.

* مرکز تحقیقات سازمان صدا با انجام نظرسنجی‌های دقیق، نبض جامعه را در موعدهای زمانی مشخص‌شده می‌گیرد و به سیاست‌گذاری‌های رسانه‌ای در عرصه انتخابات کمک فراوانی می‌کند.

* برنامه‌های ویژه‌ای برای این دوره از انتخابات تدارک دیده شده است.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha