بهبود وضعیت خرده‌فروشی در اسفندماه ۹۹

تهران- ایرنا- بر اساس اعلام معاونت اقتصادی و برنامه‌ریزی اتاق اصناف ایران، فروش پایان سال، اهدای کارت خرید به کارکنان ادارات و ارائه تخفیفات فروشگاهی موجب شد تا وضعیت خرده‌فروشی در اسفند نسبت به بهمن ۱۳۹۹ بهبود پیدا کند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از اتاق اصناف ایران، معاونت اقتصادی و برنامه‌ریزی این نهاد هر ماه گزارش طرح شاخص مدیران خرید (PMI) که «شامخ» نامیده می‌شود را منتشر می‌کند. بر اساس این گزارش عدد شامخ کل ۵۸.۳۳ نشان دهنده بهبود وضعیت خرده‌فروشی در اسفند ماه نسبت به بهمن ماه ۱۳۹۹ که بر روی عدد ۵۶.۷۳ بوده، است.

شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان ۵۳.۱۳ در اسفند، بیشترین میزان درصد تغییر شاخص‌ها در بین پنج مولفه اصلی شامخ بوده است.

کاهش ۹۹ صدم درصدی قیمت خرید مواد اولیه و همچنین افزایش میزان فروش کالاها و خدمات نسبت به ماه قبل منجر به افزایش ۸.۳۳ شاخص انتظارات در ارتباط با فعالیت‌ها شرکت در ماه آینده شده است.

با توجه به نتایج به دست آمده از طرح شامخ اسفند ماه شاهد رونق نسبی وضعیت خرده‌فروشی نسبت به ماه قبل بودیم.

شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان نسبت به بهمن ماه افزایش ۲۸.۴۹ درصدی داشته که دلیل عمده این افزایش می‌تواند ناشی از افزایش تقاضا در ماه‌های پایانی سال باشد.

با توجه به افزایش شاخص فوق، شاهد رونق و افزایش در شاخص‌های میزان استخدام و به کارگیری نیروی انسانی با ۱۱.۳۴ درصد افزایش نسبت به ماه قبل شاخص میزان فروش کالا با ۱۶.۲۶ درصد افزایش نسبت به ماه قبل و همچنین کاهش ۱۴.۵۸ درصدی شاخص موجودی محصول نهایی در انبار هستیم.

افزایش رقم شاخص در اسفند ماه متاثر از نزدیک شدن به ایام نوروز و فروش پایان سال واحدهای صنفی است. همچنین با توجه به اینکه در برخی از سازمان‌ها و ادارات کارت خرید فروشگاه‌های زنجیره‌ای به عنوان پاداش آخر سال به کارکنان اهدا شد همین امر سبب افزایش فروش این قبیل فروشگاه‌ها شد.

همچنین برخی از سیاست‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای در خصوص اعمال تخفیفات پایان سال بر روی محصولات خود، سبب افزایش شاخص فروش کالا و شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha