۸ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۳۹
کد خبرنگار: 857
کد خبر: 84311636
۰ نفر

برچسب‌ها

تداوم روند کاهشی شیوع کرونا در استان اردبیل

اردبیل - ایرنا - شیوع کرونا در استان اردبیل پس از چند هفته اوج، در چند روز اخیر در شرایط پایدار و رو به کاهش قرار گرفته و بر همین اساس، در شبانه‌روز گذشته شمار مبتلایان بستری جدید، آمار مجموع بستری‌ها و تعداد فوتی‌ها کاهش جزیی داشته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا با اشاره به کاهش نسبی شدت شیوع کرونا در این استان پس از چند روز اوج‌گیری گفت: آمار بستری بیماران مبتلا به ویروس کرونا در این استان چند روز پیش با ثبت رکورد به ۶۳۳ نفر رسیده بود ولی این آمار در شبانه‌روز گذشته به ۵۶۶ نفر افت کرد.

دکتر شهرام حبیب‌زاده، با اشاره به بستری شدن ۷۲ بیمار جدید مبتلا به ویروس کرونا در شبانه‌روز گذشته در این استان اعلام کرد: شیوع کرونا در استان در وضعیت به نسبت پایدار قرار دارد و روند کاهش جزیی بستری مبتلایان جدید آغاز شده است.

وی با اشاره تک رقمی شدن دوباره تعداد فوتی‌های کرونا در این استان اضافه کرد: طی شبان‌ روز گذشته ۹ نفر از افراد مبتلا به کووید.۱۹ جان باختند و مجموع فوتی‌های کرونا در این استان نیز به یک هزار و ۶۲۶ نفر رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونای بستری در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان اردبیل به ۸۰ نفر را نگران‌کننده خواند و گفت: در شبانه‌روز گذشته ۸۷ نفر از مبتلایان بستری در مراکز درمانی این استان ترخیص شدند.

وی همچنین با اشاره به پر شدن ظرفیت پذیرش بیماران کرونایی و افزایش شمار مراجعان اضافه کرد: بخش‌های اتاق عمل و فیزیوتراپی بیمارستان امام خمینی‌ (ره) اردبیل به بخش کرونا تبدیل شده و یک بخش بیمارستان فاطمی و تمام ظرفیت بیمارستان امام رضا (ع) اردبیل برای بستری بیماران مبتلا به کرونا اختصاص یافته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، سرعت و سطح موج چهارم شیوع کرونا در این استان را نسبت به موج‌های اول، دوم و سوم بسیار زیاد عنوان کرد و گفت: در هفته‌های اخیر آمار مبتلایان جدید و شمار بستری همزمان افراد مبتلا به کرونا در این استان بیش از چهار برابر شده و رکوردهای جدیدی به ثبت رسیده است.

وی، بستری شدن ۲ برابری و سرعت انتقال و سرایت بالا را شاخصه اصلی ویروس کرونای انگلیسی شایع شده در استان اردبیل عنوان و اظهار کرد: هم‌اکنون حدود ۵۰ درصد تخت‌های بیمارستانی استان اردبیل در بخش دولتی و خصوصی به بستری بیماران مبتلا به کرونا اختصاص یافته است.

بنا به اعلام دکتر حبیب‌زاده، وضعیت شیوع کرونا در استان اردبیل همچنان شکننده بوده و در صورت بی‌ توجهی شهروندان به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، پیش‌بینی می‌شود که تعداد بیماران بستری در استان به ۷۰۰ تا یک‌هزار نفر هم برسد.

وی به افراد مبتلا به کرونا که دارای علائم حاد نبوده و در منزل حضور دارند، توصیه اکید کرد که شرایط قرنطینه در منزل را با شدت بیشتر رعایت کرده و از تردد در سطح جامعه خودداری کنند تا دوره انتقال پذیری بیماری طی شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، خواستار تعطیلی همه دورهمی‌ها مانند مراسم افطاری جمعی ماه مبارک رمضان شد و گفت: برای مهار این بیماری، رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت سفت و سخت ضروری است و هر تجمع ضروری حتما باید با زمان بسیار کم و رعایت فاصله ۲ الی سه متری برگزار شود.

دکتر حبیب‌زاده، رعایت دقیق محدودیت‌های وضع شده، در خانه ماندن، عمل به شیوه نامه‌های بهداشتی بویژه استفاده از ماسک، پرهیز از حضور در تجمعات و هر گونه دورهمی، تعطیلی مجالس عروسی و ترحیم را تنها راه برون‌رفت و گذر از شرایط بحرانی موجود ذکر کرد.

به گزارش ایرنا، کارشناسان بهداشت و درمان استان از شهروندان خواسته‌اند به محض مشاهده علائم اولیه ابتلای به کرونا از جمله سردرد و بدن درد شدید و نیز ناراحتی‌های تنفسی، به سرعت به مراکز ۱۶ ساعته بهداشت و درمان مراجعه کرده و نسبت به اقدامات تشخیصی و درمان اقدام کنند.

به گزارش ایرنا، از روز گذشته با بهبود شرایط نسبی شیوع، پنج شهرستان استان اردبیل در وضعیت زرد کرونایی قرار گرفت و وضعیت مرکز استان نیز از قرمز خارج و به نارنجی تبدیل شد.

همچنین شهرستان‌های کوثر، نیر، سرعین، نمین و اصلاندوز که تا ۲ روز پیش در وضعیت نارنجی شیوع کرونا قرار داشتند، هم‌اکنون در وضعیت زرد قرار گرفته‌اند.

بنا به اعلام دبیرخانه ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل، هم‌اکنون سه شهرستان خلخال، مشکین‌شهر و پارس‌آباد در همچنان در وضعیت قرمز قرار دارند.

همچنین بنا به اعلام این مرجع، وضعیت شهرستان اردبیل و گرمی از قرمز به نارنجی تغییر یافته و شهرستان بیله‌سوار همچنان در وضعیت نارنجی شیوع کرونا قرار دارد.

بالاترین آمار مربوط به فوت بیماران مبتلا به کرونا در استان اردبیل در هشتم آذرماه با ۲۲ فوتی، بالاترین آمار بستری روزانه مبتلایان کرونا با ۱۲۱ نفر در روز ۲۷ فروردین ماه امسال و نیز بالاترین رکورد بستری همزمان بیماران کرونا با ۶۳۳ نفر در روز پنجم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به ثبت رسیده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha