میراث فرهنگی قزوین برای مرمت مشارکتی کارخانه قدیمی آرد آمادگی دارد

قزوین -ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان قزوین گفت: این اداره برای مرمت مشارکتی بنای قدیمی کارخانه آرد ماشین چیان قزوین با سرمایه‌ گذاری مشارکتی میراث فرهنگی و مالکان آمادگی دارد.

علیرضا خزائلی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بنای سه طبقه قدیمی کارخانه آرد ماشین چیان قزوین واقع در دروازه رشت ابتدای بلوار اسدآبادی دارای معماری خاص و ارزشمندی بوده و از آثار ثبت شده در فهرست ملی است.

این مسوول گفت: کارخانه آرد واقع در این مکان یک بنای رها شده بود که شهرداری در گذشته برای حفاظت از آن و پیشگیری از آسیب های اجتماعی همچون تجمع معتادان،آن را دیوار کشی کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین با اشاره به مکاتبه فاطمه محمدبیگی نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی برای کمک به احیا و مرمت این بنا و تبدیل آن به موزه، گفت: پیشنهادهایی برای ایجاد موزه صنایع قدیمی قزوین در این مکان ارایه شده است که از آن استقبال می کنیم اما از آنجا که این ملک شخصی است باید آنها برای این کار اعلام آمادگی و همکاری کنند.

خزائلی خاطرنشان کرد: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از طریق اجرای طرح های مرمت مشارکتی به بناهای قدیمی و تاریخی که متعلق به اشخاص حقیقی هستند کمک می کند و این بهترین فرصت برای احیا و باززنده سازی آثار تاریخی است و بنای یاد شده نیز می تواند از این طریق احیا شود.

این مسوول گفت: اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین اصراری به کاربری موزه برای این مکان ندارد و هرپیشنهادی که مالکان برای احیا و باززنده سازی این بنا داشته باشند و در چارچوب مقررات و قوانین و ضوابط وزارت میراث فرهنگی باشد مورد بررسی قرار می گیرد.

وی یادآور شد: سقف این بنا در گذشته تخریب شده بود اما به تازگی هیچ گزارشی از تخریب این بنا نداشته ایم ولی تخریب بخشی از دیواری که این مکان را با خیابان جدا می کرد موجب توجه شهروندان و رسانه ها به این بنای قدیمی شده است.

کارخانه آرد ماشین چیان قزوین در سال ۱۳۱۱ احداث شده و از بناهای ثبت شده این شهر در فهرست آثار ملی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha