۸ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۹:۲۱
کد خبرنگار: 1015
کد خبر: 84311394
۱ نفر

برچسب‌ها

هنرمندان دیلمی آیین "گریگشو" را مجازی برگزار کردند

گناوه - ایرنا - هنرمندان عرصه موسیقی شهرستان دیلم سه شنبه شب با خلق و پخش آهنگ بومی محلی، آیین "گریگشو" را در فضای مجازی برگزار کردند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی دیلم روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: آیین گریگشو یکی از آیین‌های بومی محلی و سنت دیرینه خانواده‌های دیلمی است که  ازدیرباز آن را برگزار می‌کنند.

زهره محنایی افزود:  امسال باتوجه به وضعیت دیلم از لحاظ رنگ بندی کرونایی، هنرمندان این شهرستان با خلق یک اثر موسیقی محلی با همکاری شهرداری و کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان گامی دیگر در جهت زنده نگه داشتن این سنت دیرینه برداشتند و با تهیه یک کلیپ کامل بومی به نحوه اجرای این آیین گریگشو در فضای مجازی پرداختند.

وی بیان کرد: مردم دیلم در شب نیمه ماه مبارک رمضان همزمان با میلاد باسعادت کریم اهل بیت (ع)  یکی از سنت‌های حسنه این منطقه را برای حفظ سلامتی خود در جمع خانواده برگزار کردند و با برپایی جشنی به پویش آیین گریگشو پیوستند.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی دیلم  یادآورشد: دراین پویش، کودکان و نوجوانان در خانه با خواندن اشعار زیبا و پوشیدن لباس‌های بومی محلی منطقه و سفره آرایی همه جامعه را به برگزاری مراسم درخانه دعوت کردند و این پیام را رساندند که  برای سلامتی خود وخانواده تا بتوانیم در پیشگیری از ویروس منحوس کرونا گام برداریم.

مردم شهرستان دیلم در ماه مبارک رمضان آیین های خاصی دارند که یکی از آنها آیین سنتی  'گره گشو" یا گریگشو ' است که در شب ۱۵ رمضان، میلادحضرت امام حسن مجتبی (ع)، برگزار می‌شود.
کلمه گره گشو تغییریافته از کلمه گره گشاست که مردم این دیار براین باورند بخششی که در این شب صورت می‌گیرد باعث افزایش رزق و روزی آنان خواهد شد.
در برگزاری این آیین، خانواده‌ها از چند شب قبل برای فرزندان خردسال خود کیسه‌هایی که بیشتر بصورت پارچه و به نام گره گشو معروف است، آماده می‌کنند و نخی به آن متصل و برگردن آنها انداخته و با نشاط و شادمانی پس از افطار، به صورت گروهی در کوچه‌ها حرکت می کنند.
آنها به در خانه‌ها می زنند و با خواندن اشعاری ویژه مانند ' گره گشو سرت بشور، با آرد شو' درخواست می‌کنند و به دنبال آن یکی از اعضای خانواده نذرها را در کیسه آنها می‌ریزد  و آنان  خوشحال و خندان به منازل دیگر مردم مراجعه می‌کنند و اگر خانواده‌ای از آنان پذیرایی نکرد، ندای ' خانه گدا خیرش را به ما نداد' سر می‌دهند.
شهرستان دیلم در منتهی الیه شمالی استان بوشهر واقع است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha