۷ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۲۲:۴۲
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 84311220
T T
۴ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

عراقچی: همه تحریم ها باید لغو شود

تهران – ایرنا- سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران سه‌شنبه شب گفت: موضع ما کماکان موضع گذشته است که همه تحریم‌ها باید لغو شود .

به گزارش ایرنا، مذاکره کننده ارشد ایران در نشست وین افزود: امروز سومین دور مذاکرات وین با جلسه کمیسیون مشترک آغاز شد، البته قبل از جلسه دیدارهای فشرده دوجانبه، سه جانبه و پنج جانبه داشتیم. دو بار با آقای «مورا» هماهنگ کننده اتحادیه اروپا دیدار داشتم.

عراقچی از جلسه سه جانبه خود با روسیه و چین خبر داد و این جلسه را بسیار مفید دانست و گفت:ما هر بار این جلسه سه جانبه را برگزار می‌کنیم و این بار قبل از نشست کمیسیون این جلسه برگزار شد. روسیه و چین در مذاکرات مواضع بسیار خوبی دارند و این بار هم یک بار هماهنگی با روسیه و چین صورت گرفت.

وی همچنین اعلام کرد: یک جلسه چهارجانبه نیز با سه کشور اروپایی داشتم. بعد کمیسیون مشترک را تشکیل دادیم، مجموعه این‌ها نشانگر اولا جدیت همه طرف‌هاست و این احساس وجود دارد که تمام طرف‌ها جدی هستند که این مذاکرات به یک سرانجامی برسد و این البته دلیل این نیست که چالشی وجود ندارد.

رییس هیأت مذاکره کننده ایرانی در کمیسیون مشترک برجام افزود: ما چالش‌های سختی را سر راه داریم، ولی جدیت همه طرف‌ها مشخص است. در کمیسیون مشترک تصمیم گرفته شد که مقداری به کار سرعت داده شود.

عراقچی تصریح کرد: کارگروه‌های هسته‌ای و رفع تحریم‌ها از بعد از کمیسیون مشترک کار خود را شروع می‌کنند و به آنها وظیفه شروع نگارش متن نهایی داده شده که باید وارد نگارش متن شوند.

وی با بیان این‌که نگارش متن کار سختی است، افزود: رسیدن به یک متن  مورد تفاهم البته کار سختی است و شاید روزها و هفته‌ها کار ببرد.

عراقچی ادامه داد: بنای ما تسریع در نگارش متن است و این‌که بدون وقت کشی و کار فرسایشی این کار باید به سرعت و در عین حال با دقت فراوان جلو برود.

رییس هیأت مذاکره کننده ایرانی در کمیسیون مشترک برجام  اعلام کرد: تصمیم گرفته شد که یک کارگروه سومی هم تشکیل شود که تحت عنوان"تمهیدات اجرایی یا ترتیبات اجرایی بعدی" که بحث راستی آزمایی، نحوه اجرای اقدامات دو طرف، بحث زمان شروع تعهدات در آن جا مشخص و همه در این کارگروه انجام می‌شود.

وی افزود: درواقع این کارگروه سوم،  کار آن  دو کارگروه را تلفیق و برنامه اجرایی آن را تنظیم می‌کند.

مذاکره کننده ارشد ایرانی تأکید کرد: در مجموع ما فکر میکنیم در مسیر قرار داریم، با این حال هنوز نمی‌توان پیش بینی کرد که آیا می‌شود به پایان مسیر مذاکراتی رسید و چقدر خوشبین یا بدبین هستیم، ولی فکر می‌کنم در مجموع در مسیر درستی حرکت می‌کنیم.

عراقچی درباره موضوع لغو تحریم‌ها نیز گفت: ما در حوزه تحریم‌های بخشی و موضوعی که ابعاد مختلف اقتصاد ایران را در برمی‌گیرد شامل بخش‌های نفت، انرژی، بانکی، مالی،  بیمه، کشتیرانی، بنادر تفاهمات خوبی به وجود آمده است که تقریبا همه بخش‌های اقتصادی ایران که تحت تحریم قرار دارد از تحریم خارج شود.

وی درخصوص تحریم‌های ثانویه هم گفت: در مورد نوع دوم تحریم‌ها که اشخاص حقیقی و حقوقی هستند، در این جا کار بیشتری لازم است انجام شود.

رییس هیأت مذاکره کننده ایرانی در کمیسیون مشترک برجام تأکید کرد: موضع ما کماکان موضع گذشته است که همه تحریم‌ها باید لغو شود و ترتیب اجرای تعهدات کماکان موضع ما بر مبنای مواضع قطعی نظام قرار دارد که حتما آمریکا باید شروع کننده باشد و حتما باید اقداماتش را انجام دهد و بعد ایران راستی آزمایی می‌کند و بعد از راستی آزمایی ایران است که تهران اقدامات خودش را انجام خواهد داد.

معاون وزیرخارجه ایران گفت: امیدوارم با پیشرفت کار نگارش متن نهایی، طی یکی دو روز آینده، بتوانیم در موقعیتی قرار بگیریم که برداشت بهتری نسبت به روند نهایی شدن امور داشته باشیم.

معاون وزیر امور خارجه گفت: هنوز چالش‌های سخت بزرگ‌تری داریم که هنوز به راه حل‌هایی برای آنها نرسیدیم. همه هیأت‌ها تلاش می‌کنند که برای این چالش‌ها راه‌حل  پیدا کنند و ممکن است برسیم یا نرسیم، ولی چالش‌های بزرگ وجود دارد و در کنارش جزییات بسیار سختی وجود دارد که لازم است کلمه به کلمه و عبارت به عبارت بتوانیم درباره آنها توافق کنیم.

وی افزود: در مجموع، روند در مسیر درستی قرار دارد، هم چالش‌های سخت داریم و هم جزییات سخت در کنار آن.

معاون وزیر امور خارجه اضافه کرد: کارگروه‌ها از امروز کار خودشان را آغاز خواهند کرد، هرگاه نیاز باشد که ما در یک جمع بزرگتری روند کار این کارگروه‌ها را بررسی کنیم و اگر لازم است گره‌ای باز کنیم یا تسهیلاتی قائل شویم، جلسه کمیسیون مشترک را تشکیل خواهیم داد.

وی افزود: الان قرار مشخصی نداریم. الان قرار و تمرکز ما روی کارگروه‌های سه گانه است که کار خودشان را آغاز کنند؛ دوکارگروه هسته‌ای و رفع تحریم‌ها وارد نگارش خواهند شد و کارگروه سوم هنوز باید در خصوص کلان بحث‌ها و چگونگی انجام بحث‌های مربوط به راستی‌آزمایی، باید هنوز بحث داشته باشند و بتوانیم در سطح کلان راه‌حل پیدا کنیم.

وی افزود: اینطور نیست که ما هرچه ما بیشتر وارد جزییات شویم، به خصوص جزییات مربوط به متن، بحث‌ها مقداری طولانی تر خواهد شد و به زمان بیشتری نیاز هست.

رییس هیأت مذاکره کننده ایرانی در کمیسیون مشترک برجام تأکید کرد: ما یک اصل داریم و آن این است که تعجیل نمی‌کنیم، شتابزدگی نداریم، هم اجازه نمی‌دهیم بحث‌ها فرسایشی شود.

وی ادامه داد: با دقت به پیش می‌رویم، همانگونه که گفتم برخی اوقات هر یک کلمه مهم است، باید روی کلمات بحث شود، باید روی عبارات بحث شود، بعضی وقت‌ها سر مفاهیم مشکل داریم و باید درباره مفاهیم چاره‌جویی کنیم، به همین خاطر در مرحله‌ای هستیم که احتمال دارد بحث‌ها مقداری بیشتر طول بکشد.

مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات وین اظهار کرد: هنوز نمی‌توانم بگویم که چه روزی ما این دور از مذاکرات را خاتمه خواهیم داد، اما امیدوار هستیم که به یک نقطه مشخص‌تری برسیم و بعد مذاکرات تعطیل شود و هیأت‌ها به پایتخت‌های خود بازگردند و بررسی کنند.

عراقچی درپاسخ به سؤالی در مورد این که جلسه کارگروه مشترک برجام چه زمانی تشکیل خواهد شد، افزود: امروز سه‌شنبه بعد از جلسه مشترک، کارگروه‌ها کار خود را آغاز خواهند کرد.

وی اظهار کرد: هر زمانی که نیاز باشد که ما در یک جمع بزرگ‌تری روند کارگروه‌ها را بررسی کنیم و اگر لازم هست که گره‌ای باز کنیم، جلسه کمیسیون مشترک را تشکیل خواهیم داد، اما درحال حاضر قرار مشخصی نداریم.

عراقچی اضافه کرد: درحال حاضر تمرکز و قرار ما، کار روی گروه‌های سه‌گانه است که کار خود را آغاز خواهند کرد. دو کار گروه؛ کارگروه هسته‌ای و رفع تحریم‌ها وارد نگارش خواهند شد و کارگروه سوم که در مورد کلان بحث‌ها و چگونگی انجام بحث‌های مربوط به راستی‌آزمایی است، باید همچنان بحث داشته باشند و ما بتوانیم در سطح کلانی راه‌حلی پیدا کنیم.

رییس هیأت مذاکره کننده ایرانی در کمیسیون مشترک برجام در پاسخ به این پرسش که "با طولانی‌تر شدن مذاکرات، مذاکره‌کنندگان در شرایط سخت‌تری قرار خواهند گرفت نیز گفت: تقریبا، ما البته چالش‌های سخت بزرگ‌تری داریم که هنوز به یک راه‌حل‌هایی برای آنها نرسیده‌ایم.

وی افزود: تمام هیأت‌های شرکت‌کننده تلاش می‌کنند برای این چالش‌ها، راه‌حل‌هایی پیدا کنند، همانگونه که گفتم شاید به یافتن راه حل دست پیدا کنیم و یا دست پیدا نکنیم، ولی چالش‌های بزرگ وجود دارد، در کنار این مسائل، جزییات بسیار سختی نیز وجود دارد که لازم است، کلمه به کلمه و عبارت به عبارت، ما بتوانیم درمورد آن توافق کنیم.

وی اظهار کرد: در مجموع، فکر می‌کنیم که روند مذاکرات در مسیر درستی قرار دارد، اما هم چالش‌های سخت داریم در کنار جزییات سخت.

مذاکرات هیات‌های مذاکره کننده ایران و ۱+۴ عصر امروز سه شنبه در وین از سر گرفته شد. در دور اول این نشست حاضرین تصمیم به تسریع روند گفت‌وگوها گرفته و توافق شد فعالیت گروه‌های کارشناسی در دو حوزه لغو تحریم‌ها و هسته‌ای به صورت فشرده و سریع ادامه یابد.

همچنین تصمیم گرفته شد که گروه کارشناسی سوم با نام «گروه کارشناسی ترتیبات اجرایی» با هدف گفت‌وگو در خصوص ترتیبات عملی مورد نیاز برای اجرایی شدن لغو تحریم‌ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام تشکیل شود.

به روال گذشته همزمان هیات مذاکره کننده آمریکا نیز به طور غیرمستقیم در جریان روند گفت وگوها قرار می‌گیرد.

در این نشست عراقچی ریاست هیأت ایرانی را بر عهده دارد و نمایندگانی از سایر دستگاه‌های ذیربط از جمله وزارت نفت، بانک مرکزی و سازمان انرژی اتمی نیز در ترکیب هیأت ایرانی قرار دارند.

در همین چارچوب، امروز دو دیدار میان دکتر عراقچی و انریکه مورا برگزار شد. همچنین پیش از ظهر امروز در جلسه سه‌جانبه مهمی که میان روسای هیأت‌های ایران، روسیه و چین، برگزار شد، طرف‌ها بر هماهنگی کامل میان سه کشور و لزوم رفع یکجای تحریم‌ها علیه ایران تأکید کردند.

پیش از این هیات های مذاکره کننده اعلام کرده بودند که مذاکرات وین پیچیده و سخت است و اما آنگونه که به نظر می رسد دو طرف برای احیای برجام اراده دارند تحریم‌هایی که در دولت دونالد ترامپ رییس جمهور سابق آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران وضع شد، سخت‌ترین بخش احیای برجام است.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha