روند ساخت پروژه های آبی توسط دولت تسریع شود

یاسوج - ایرنا - نماینده مردم کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده در مجلس شورای اسلامی با اشاره به طولانی شدن روند اجرایی پروژه های آبی در شهرستان کهگیلویه گفت: دولت با تزریق اعتبارات مورد نیاز روند ساخت این طرح های حیاتی را سرعت ببخشد.

حجت الاسلام سید محمد موحد چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به دیدار خود با رئیس سازمان برنامه وبودجه کشور برای تعیین تکلیف پروژه های حوزه اب در چهار شهرستان حوزه انتخابیه اظهار داشت: در این دیدار روند اجرایی پروژه آبرسانی به چهار شهر دهدشت، چرام، لنده و سوق، آبرسانی به اراضی حومه غربی دشت،  ابرسانی از سد لیکک به بهمئی، مشکلات آب آشامیدنی دیشموک و پروژه انتقال آب به اراضی دشت بن لنده  مورد بررسی قرار گرفت.

وی با اشاره به روند کند طرح های آبرسانی بخصوص پروژه انتقال آب کشاورزی به حومه غربی دهدشت بیان کرد: ۱۳ سال از روند اجرایی این طرح می گذرد و تنها ۲۲ درصد پیشرفت دارد.

موحد تنش آبی در شهرهای گرمسیری کهگیلویه را جدی دانست و افزود: طرح آب‌رسانی به شهرهای چرام، دهدشت، سوق، لنده و روستاهای این مسیر در استان کهگیلویه و بویراحمد از سد کوثر گچساران، یکی از طرح‌های مهم دولت تدبیر و امید در مناطق محروم بوده که نیازمند حمایت ویژه دولت در تزریق اعتبار است.

وی افزود: در این طرح تأمین آب آشامیدنی به میزان یک هزارو ۷۰۰ میلیون متر مکعب برای جمعیتی بیش از ۱۵۲ هزارو ۲۲۰ نفر در این چهار شهر پیش بینی شده است.

موحد اضافه کرد: برای اجرای فاز اول بر تزریق ۶ هزار میلیارد ریال اعتبار از سوی متولیان بخصوص رئیس سازمان برنامه و بودجه در این دیدار تاکید شد.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به طولانی شدن روند اجرایی طرح آبرسانی از سد کوثر به شهر لیکک گفت:  این پروژه به طول ۵۷ کیلومتر تنها ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی اضافه کرد: این طرح با هدف انتقال سالانه ۵/۸ میلیون متر مکعب آب مطمئن و پایدار تصفیه شده از سد کوثر به شهر لیکک در دست ساخت است.

موحد افزود: با بهره برداری از این طرح، آب شرب سالم بیش از ۲۰ هزار نفر از جمعیت ۴۰ هزار نفری بهمئی تأمین می‌شود.

وی پروژه انتقال آب به ۴۰۰ هکتار اراضی کشاورزی دشت بن لنده را یکی از طرحهای مهم و تاثیرگذار دولت در این شهرستان دانست وگفت: این پروژه با مشارکت بنیاد علوی روند اجرای خوبی دارد.

موحد اضافه کرد: با توجه به ظرفیت و مزایای خوب این طرح  بر تزریق ۷۵ میلیارد ریال از سوی دولت پیگیری های لازم انجام شد.

وی تصریح کرد: در این دیدار نیز مشکلات و اعتبار مورد نیاز ۲ پروژه چرام_چاسخار_ طسوج در شهرستان چرام و پروژه سیلم به برفکون بررسی شد.

موحد گفت: در این دیدار نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه بودجه کشور دستورات ویژه ی را برای بررسی مشکلات این پروژه‌ها صادر کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha