رشد هشت برابری سرمایه گذاری در صنعت فولاد خراسان رضوی

مشهد- ایرنا- یکی از بزرگترین اقدامات اقتصادی دولت یازدهم و دوازدهم در خراسان رضوی جلوگیری از خام‌فروشی سنگ آهن و جهش‌های اقتصادی در صنعت فولاد به ویژه در شهرستان خواف است به طوری که سرمایه‌گذاری در حوزه سنگ آهن و طرحهای فولادی این استان طی هشت سال گذشته حدود هشت برابر شده است.

ذخایر غنی از سنگ آهن در نقاط مختلف خراسان رضوی یکی از گنجینه های بی بدیل این منطقه است که سالها به صورت خام از استان به نقاط مختلف داخل و خارج از کشور صادر می شد و آرزوی فرآوری و ایجاد ارزش افزوده برای ساکنان این استان را بر دل آنان گذاشته بود.

خوشبختانه با تدبیر دولت و ورود سرمایه گذاران به حوزه معدنی خراسان رضوی، واحدهای صنعتی برای فرآوری سنگ آهن مستقر شدند و نخستین پایه های فرآوری این ماده معدنی و تکمیل زنجیره فولاد در این منطقه ایجاد شد.

واحدهای گندله سازی، کنسانتره آهن، آهن اسفنجی و شمش فولاد امروزه بخش عظیمی از انقلاب صنعتی فولاد در منطقه خراسان رضوی را تشکیل می دهند که هدف تولید سالانه ۱۷.۵ میلیون تن فولاد در افق سال ۱۴۰۴ را دنبال می کنند.

معادن سنگ آهن در شهرستانهای خواف، تایباد، گناباد و بردسکن خراسان رضوی قرار دارد و زنجیره تولید فولاد در طرحهای تولیدی از استخراج معدن تا تولید کنسانتره و گندله و فولاد در داخل استان و ارسال آن برای تولید فولاد در خارج از استان در بخشی تکمیل شده و در بخشهای دیگر در حال تکمیل است.

به گفته رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، در سال ۱۳۹۲ و آغاز استقرار دولت نخست دکتر روحانی ۱۶ هزار و ۳۳۹ میلیارد ریال در حوزه سنگ آهن و طرحهای فولادی استان سرمایه گذاری شده بود که این میزان طی هشت سال گذشته و تاکنون به ۱۲۶ هزار و ۵۹۳ میلیارد ریال سرمایه گذاری رسیده است.

محمدرضا مس فروش افزود: در سال ۹۲  ، ۱۳ واحد تولیدی با اشتغال سه هزار و ۹۸ نفر در زمینه تولید شمش خام در حوزه فولاد و تکمیل زنحیره آن  در خراسان رضوی فعالیت داشتند که این میزان امروز به ۳۴ واحد صنعتی با اشتغالزایی برای ۹ هزار و ۲۶۲ نفر رسیده است.

وی اضافه کرد: طی هشت سال اخیر ظرفیت تولید گندله در خراسان رضوی به ۱۵.۶ میلیون تن، ظرفیت تولید کنسانتره آهن به ۱۳.۲ میلیون تن، ظرفیت تولید آهن اسفنجی به ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن و ظرفیت تولید شمش فولاد خام به ۱.۲ میلیون تن رسیده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: در این مدت طرحهای بزرگ فولادی توسط سرمایه گذاران شرکتهای فولاد سنگان، اپال پارسیان، احیای سپاهان، توسعه فراگیر سناباد، شمش خام و گندله فولاد با حضور مقامات عالی رتبه کشور از جمله رییس جمهوری و معاون اول وی، وزیر صنعت،معدن و تجارت و معاون وی به بهره برداری رسیده است.

مس فروش افزود: کل ذخایر سنگ آهن کشور سه میلیارد تن است که نیمی از آن معادل ۱.۵ میلیارد تن در خراسان رضوی قرار دارد و از این میزان حدود ۱.۲ میلیارد تن اکتشاف شده است.

وی اضافه کرد: زنجیره تولید فولاد در طرحهای شرکت اپال پارسیان ، شرکت فولاد سنگان و شرکت توسعه فراگیر سناباد در خواف و فولاد خراسان در نیشابور و قائم امید نور در رشتخوار تکمیل شده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: طرح تولید ۷.۵ میلیون تن کنسانتره در شرکتهای اپال پارسیان، فولاد خراسان و فولاد شرق کاوه در حال اجراست که آماده بهره برداری خواهد شد.

مدیرعامل شرکت فولاد سنگان خواف در استان خراسان رضوی نیز به عنوان یکی از طرحهای موفق دولت که طی سالهای اخیر به بهره برداری رسید از موفقیتهای این طرح گفت و افزود: تولید گندله سنگ آهن در این شرکت طی سال گذشته با ۱۳۰ درصد افزایش نسبت به سال قبل از آن به سه میلیون و ۳۰۴ هزار و ۱۲۴ تن رسید.

علی امرایی افزود: شرکت فولاد سنگان در راستای جهش تولید از هیچ تلاشی دریغ نکرد و گامهای خوبی در این زمینه برداشت به طوری که در اسفند ماه پارسال رکورد تولید ماهیانه گندله در این شرکت از ۴۰۱ هزار تن به ۴۱۰ هزار تن رسید.

وی اظهار داشت: طی سال گذشته طرح کنسانتره سازی این شرکت نیز با ظرفیت پنج میلیون تن در سال به بهره برداری رسید و مجموع ظرفیت تولید کنسانتره کشور را از ۵۷ میلیون تن به ۶۲ میلیون تن افزایش داد.

او اضافه کرد: قبل از این کنسانتره مورد نیاز شرکت فولاد سنگان از دیگر واحدهای تولیدی تامین می‌ شد که با راه‌اندازی خط تولید کنسانتره علاوه بر تامین مواد اولیه مورد نیاز برای تولید واحد گندله‌سازی، بستر جهش تولید، ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از خام‌فروشی در منطقه نیز هموار شد.

دغدغه آب در طرحهای فولادی و گام بزرگ دولت

یکی از نیازهای ضروری طرحهای فولادی خراسان رضوی به ویژه در منطقه سنگان خواف، آب است که اکنون مجریان این طرحها برای تامین آن دچار مشکل شده اند. برآوردهای اولیه نشان می دهد آب مورد نیاز منطقه سنگان خواف، سالانه حدود ۲۲ میلیون متر مکعب بود که بعدها این میزان به ۱۸ میلیون متر مکعب رسید که با توجه به به روز شدن فناوری بازچرخانی و فناوری بازیابی آب، اکنون این نیاز با در نظر گرفتن آب مورد نیاز برای توسعه فضای سبز به ۱۷ میلیون مترمکعب آب در سال رسیده است.

از سال ۱۳۹۱ با موافقت وزارت نیرو گزینه‌های تامین آب منطقه سنگان ۳.۵ میلیون متر مکعب از دشت زوزن و یک میلیون مترمکعب از آب سد سده بود همچنین گزینه‌های دیگری برای تامین آب سنگان موجود بود که سرجمع همه گزینه‌های مزبور برای تامین آب صنایع فولادی منطقه سنگان با نیاز واقعی آنها به آب فاصله زیادی دارد و این صنایع بدون آب قادر به توسعه نیستند.

خبر مسرت بخش دولت رساندن آب از خلیج فارس به منطقه خراسان رضوی به ویژه طرحهای فولادی سنگان است و در همین ارتباط وزیر صنعت، معدن و تجارت اواخر سال گذشته به خبرنگار ایرنا گفت: رسیدن آب به منطقه سنگان خواف و تامین آب مورد نیاز صنایع فولادی، در آینده نزدیک خراسان رضوی را به قطب فولادی کشور تبدیل می‌کند.

علیرضا رزم حسینی افزود: طرح انتقال آب از خلیج فارس به خراسان رضوی طی ۶۰ ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید و انتقال آب برای این بخش از صنعت به منظور متوازن کردن توسعه پایدار در منطقه انجام می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، طرح ملی انتقال آب از خلیج‌فارس به فلات مرکزی و شرق کشور، دستاوردی بزرگ در آستانه ۴۲ سالگی انقلاب است که به همت متخصصان داخلی و بخش خصوصی توانمند به سرانجام رسیده است و فلات مرکزی و شرق کشور را متحول می‌کند.

با تکمیل سه خط پروژه مهم و ملی انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران، در مجموع ۵۵۰ میلیون متر مکعب آب شیرین از خلیج‌فارس به فلات مرکزی ایران انتقال می‌یابد.

عملیات اجرایی جدی برای انتقال این آب در دولت یازدهم آغاز شد و دکتر روحانی  ۴۰۰ میلیون دلار تسهیلات از صندوق توسعه ملی برای این طرح اخذ کرد. به‌جز این تسهیلات که اقساط آن نیز پرداخت می‌شود، بقیه هزینه‌ها توسط شرکت‌های بزرگ معدنی کشور و بخش خصوصی تامین شده است.

پروژه انتقال آب از استان هرمزگان آغاز می‌شود و در مسیر کرمان و خراسان جنوبی به خراسان رضوی انتقال خواهد یافت و می‌تواند به توسعه صنایع گلخانه‌ای و واحدهای صنعتی و معدنی بزرگ این استان‌ها کمک شایانی کند.

خبرنگاران ایرنا در استان‌ها با ترسیم شرایط و جایگاه کشور در سال ۱۴۰۰، به تبیین دستاوردهای دولت در هشت سال گذشته که همان دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران بشمار می‌آید، پرداختند؛ این دستاوردها در شرایطی حاصل شده که جمهوری اسلامی ایران تحت شدیدترین تحریم ها و فشارهای بین المللی  قرار داشته است.
اخبار و گزارش ها از پیشرفت ها و اقدامات صورت گرفته از سال ۹۲ تاکنون را در پرونده "‌گذر دولت از گردنه های تحریم و فشار اقتصادی" بخوانید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha