بیشترین حجم خسارت خشکسالی به بخش زراعت لرستان وارد شده است

خرم‌آباد - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: بخش زراعت با ۴۱۹ هزار تن و ارزش ٢ هزار میلیارد تومان بیشترین خسارت خشکسالی را متحمل شده است.

به گزارش ایرنا " اسفندیار حسنی مقدم " روز سه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به کاهش ٤٠ درصدی میانگین بارش بلندمدت نسبت به مدت مشابه بیان کرد: علاوه بر کاهش بارندگی پراکنش آن هم‌ در استان نامناسب بود، از طرفی در آذر و دی ماه ۴۲ روز بارندگی نداشتیم همچنین از ۲۵ اسفند تاکنون نیز بارندگی در استان مشاهده نشده است.

وی با اشاره به خسارت ناشی از خشکسالی به زیر بخش کشاورزی استان افزود: ٣ هزار و ٣٠٠ میلیارد تومان خسارت تاکنون برآورد شده که بیشترین آن به بخش زراعت با ۴۱۹ هزار تن یعنی معادل ٢ هزارمیلیارد تومان بوده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان اضافه کرد: میزان خسارت به بخش باغبانی ۴۵۰ میلیارد تومان، شیلات نه میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان، دام و طیور  ۲۷۰ میلیارد تومان، زنبورعسل ۲ میلیارد تومان و منابع طبیعی ۴۵۰ میلیارد تومان بوده است.

وی افزود: تنها سطح ۱۲۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان بیمه است، بنابراین این میزان خسارت با بیمه جبران نمی‌شود.

وی فقیر شدن مراتع را از دیگر چالش‌های خشکسالی عنوان کرد و گفت: این موضوع برای تغذیه دامها مشکل ایجاد کرده همچنین کاهش قیمت گوشت قرمز را هم به دنبال دارد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان بیان کرد: رها کردن مزارع و هجوم سن و علف های هرز نیز از دیگر پیامدهای خشکسالی است.

حسنی مقدم به راهکار مقابله با بحران خشکسالی نیز اشاره کرد و افزود: تامین اعتبار لازم برای خرید تانکر و لوله انتقال آب برای آبرسانی به باغات و تامین آب دام عشایر،  همچنین اعتبار لازم برای خرید واکسن،دارو و سم از مواردی است که باید در دستور کار قرار گیرد.

 رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان افزود: محدودیت کشت‌های آب دوست از جمله برنج، هندوانه و سیب زمینی همچنین خرید دام مازاد توسط شرکت پشتیبانی امور دام از راهکارهای مقابله با خشکسالی است.

 حسنی مقدم اعطا تسهیلات برای خرید علوفه و استمهال تسهیلاتی که سررسید آنها فرا رسیده را از راهکارهای دیگر عنوان کرد.

وی با اشاره به احتمال حمله ملخ های صحرایی گفت: ملخ‌های صحرایی از مخرب ترین آفاتی هستند که می توانند روزانه دو تن در هکتار را از بین ببرند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان بیان کرد: تاکنون ملخ های صحرایی به چهار استان حمله کرده‌اند و سازمان حفظ نباتات کشور هشدار داده ممکن است به لرستان و اصفهان هم حمله کنند.

حسنی مقدم افزود: البته ارتفاع پروازی ملخ ها پایین تر از  زاگرس است مگر اینکه باد موافقی بوزد.

وی عنوان کرد: درصورت حمله ملخ های صحرایی به استان شاهد بروز خسارت جبران ناپذیری خواهیم بود.

 رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: با توجه به اینکه ملخ آفت همگانی است بنابراین همه امور به عهده دولت است.

حسنی مقدم با اشاره به اینکه امکانات لجستیکی سازمان جهاد کشاورزی کفایت نمی‌کند، افزود: نیاز است بمنظور تعمیر و تجهیز چند دستگاه سم پاش، اجاره چند پهباد و خرید سم، توسط دولت محترم و همچنین سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تامین اعتبار انجام شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha