۷ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۲۰:۴۲
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84311167
۰ نفر

برچسب‌ها

 دگرگونی های آب و هوایی، محور چرخش زمین را تغییر داده است

تهران – ایرنا – پژوهش تازه در باره تاثیر فعالیت های بشر بر زمین نشان داده است که ذوب شدن یخ های قطبی ناشی از تغییرات آب و هوایی، با تاثیر گذاری بر جنبش قطب های شمالی و جنوبی این سیاره، محور چرخش آن را در چند ۱۰ سال گذشته تغییر داده است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از خبرگزاری فرانس پرس؛ قطب های شمالی و جنوبی که محل برخورد محور چرخش زمین با سطح این کره است، نقاط ثابت جغرافیایی نبوده و همراه با وقوع تغییرات در میدان مغناطیسی، جابه جا می شوند.

دانشمندان در این پژوهش که با بودجه چین اجرا شده، با کاربرد داده های ماهواره های بازیابی نیروی جاذبه و زیست محیطی که تغییرات میدان جاذبه زمین را رصد می کنند، دریافته اند که راستای محورهای شمالی و جنوبی سیاره ما از میانه دهه ۱۹۹۰ با سرعت فزاینده ای به سوی شرق تغییر مکان داده اند. سرعت رانش قطب ها به همراه تغییر راستای آنها و محور زمین در سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۲۰ دستکم هفت برابر بیشتر از سال های ۱۹۸۱ تا ۱۹۹۵ بوده است.

بر اساس این پژوهش که روز دوشنبه در ژورنال انجمن ژئوفیزیک آمریکا انتشار یافته، با اینکه از بین رفتن آب ناشی از ذوب شدن یخچال های قطبی، عامل اصلی رانش سریع قطب ها بوده، اما کاهش ذخایر زیرزمینی آب و امواج اقیانوس نیز در آن نقش داشته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان