۸ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۰:۱۱
کد خبرنگار: 1021
کد خبر: 84311166
۰ نفر

برچسب‌ها

ظریف و نیچروان بارزانی دیدار و گفت‌وگو  کردند

بغداد - ایرنا - در دیدار محمد جواد ظریف و نیچروان بارزانی رییس اقلیم کردستان عراق مسائل بین‌المللی، منطقه‌ای و نیز روابط دوجانبه ایران و عراق مورد بحث قرار گرفت.

به گزارش ایرنا در این دیدار که سه‌شنبه شب در اربیل برگزار و قباد طالبانی معاون نخست وزیر هم حضور داشت، مسائل و تحولات بین المللی و روابط سیاسی و اقتصادی میان ایران و عراق و اقلیم بحث و تبادل نظر شد.  

همچنین در دیدار وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و نیچروان روابط اقتصادی و تبادلات بازرگانی ایران با عراق و اقلیم نیز مورد بحث قرار گرفت.

ایران و عراق دارای پایانه و بازارچه های مشترک مرزی از جمله در اقلیم کردستان هستند. 

به گزارش ایرنا؛ جواد ظریف امشب با مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان و مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم هم نشست های جداگانه با موضوعات مختلفی همچون تحولات داخلی، منطقه، بین الملل و نیز انتخابات آتی عراق داشت. 

از جمله نکاتی که در این جلسات مقامات اقلیم بر آن وجه مشترک داشتند؛ داشتن روابط عالی با تهران و تضمین امنیت مرزهایشان بطوریکه اقدام مخربی علیه ایران صورت نگیرد. 

در این دیدار روابط میان اقلیم کردستان و دولت فدرال عراق هم بحث و تبادل نظر شد و ظریف اهمیت ثبات و امنیت عراق و اقلیم کردستان را مساله حائز اهمیت توصیف کرد.
رسانه های عراقی و کردی امروز با بازتاب دادن سفر ظریف به عراق از طرح چندین موضوع همچون اختلافات تهران و واشنگتن در گفت‌وگو با مقامات عراقی گزارش دادند.
 
این رسانه ها به مسائل اقتصادی و گشودن جاده ابریشم هم اشاره داشتند و از علاقه مندی زیاد مقامات اقلیم به داشتن بهترین روابط با تهران گزارش دادند. 
 
 اقلیم کردستان با ایران مرز طولانی دارد و سه گذرگاه رسمی مرزی برای مبادلات اقتصادی دارد. 

رسانه‌های منطقه نیز سفر ظریف به عراق را بازتاب گسترده داده و آن را مهم خواندند.

 قاسم العرجی مشاور امنیت ملی دولت عراق صبح سه‌شنبه  در دیدار با وزیر خارجه ایران تاکید کرد که سفر ظریف به کشورش برای دولت بغداد از اهمیت بسیار بالا و راهبردی برخوردار است.

مشاور امنیت ملی دولت عراق با خیرمقدم به ظریف گفت: سفر شما برای دولت ما بسیار مهم است، چرا که شما را شخصیتی تاثیرگذار در ابعاد جهانی و نماینده دستگاه مهم دیپلماسی ایران می‌دانیم. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha