پیش‌بینی زمانی و مکانی میزان شیوع کرونا با استفاده از هوش مصنوعی

تهران - ایرنا - پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات سامانه پیش‌بینی زمانی و مکانی کرونا در استان تهران را با استفاده از هوش مصنوعی راه‌اندازی کرد.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، «وحید یزدانیان»  رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به کاربردهای هوش مصنوعی گفت: کشورهای توسعه یافته جهان از هوش مصنوعی برای کاربردهای متنوع و به ویژه پیش بینی میزان شیوع استفاده می کنند و اکنون نیز در داخل کشور، با بهره‌گیری از تجارب جهانی و نیز بومی سازی الگوها، این سامانه توسعه یافته، می‌تواند سرعت تحلیل داده‌ها را افزایش داده و بر اساس استفاده از اطلاعات ناشناس شده و جمع‌آوری‌شده در سطح استان تهران، کمک بسیار خوبی برای کنترل کرونا باشد.

وی با اشاره به مراحل تکمیلی ابر رایانه سیمرغ تصریح کرد: با راه‌اندازی ابر رایانه سیمرغ سرعت تحلیل داده‌ها بسیار سریعتر خواهد شد و این ابر رایانه نیز در خدمت هوش مصنوعی قرار خواهد گرفت.

 در ادامه علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: این تعاملات باعث می شود دانش همکاران ما با مفاهیم مدیریتی این بیماری در استان تهران افزایش پیدا کرده و با استفاده از اطلاعات این داشبوردها بتوانند مداخلات موثرتری را در بهداشت و درمان با هدف افزایش مراقبت از بیماران  انجام دهند.

وی خاطر نشان کرد: علاوه بر برنامه هایی که تا به حال انجام شده و ما را به سمت یک مدل بومی در استان تهران نزدیک کرده است، این مدل زمانی عملکردی است که ما در حوزه بهداشت آثار عملکردی آن را ببینیم. ما در شهر تهران ۱۷۴ و در استان تهران ۴۲۰ محله داریم و با وجود جمعیت نامتوازن، نوع ارتباطات میان مردم و حجم بالای تردد،  مشکلات زیادی برای تصمیم گیری محدودیتی پیدا می کنیم. ما برای اعمال محدودیت ها نیاز به مدل جغرافیایی داریم تا اقدامات اثربخشی بیشتری داشته باشند. با داشتن اطلاعات مناسب می توانیم برای هفته های آتی پیش‌بینی های لازم و اقدامات متناسب با آن را داشته باشیم.

 زالی گفت: مبحث داشبورد مدیریتی بسیار مهم است و با یک سطح دسترسی منطقی برای مدیران تصمیم گیرنده بسیار مناسب است تا در هر لحظه بتوانند موقیعت را دیده و تصمیم گیری کند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران درخصوص تاثیر تکنولوژی های جدید در دوران شیوه این ویروس گفت: در این دوران می بینیم کشورهایی مانند سنگاپور و کره جنوبی از تکنولوژی‌های روز استفاده می‌کنند در کنترل بیماری بسیار موفق بوده اند.  

علی اصغر انصاری رئیس مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در پایان گفت: قطعا اگر منابع اطلاعاتی بیشتری در بخش های دیگری وجود داشته باشند ما پیگیری خواهیم کرد و از آنها نیز برای استخراج مدل استفاده می کنیم. با پشتیبانی دکتر زالی و همکاری دانشگاه ها ما کار بسیار بزرگی انجام دادیم. بار علمی کاری که انجام می دهیم بسیار زیاد است و این کار دنباله دار است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha