استاندار: ۵۳ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در فارس بی‌نظیر است

شیراز- ایرنا- استاندار فارس گفت: در دو سال گذشته ۵۳ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در بخش های مختلف اقتصادی و زیرساختی این استان صورت گرفته که در ۴۳ سال گذشته بی نظیر بوده است.

به گزارش ایرنا، عنایت‌الله رحیمی، سه‌شنبه در آیین افتتاح طرح‌های تولیدی شهرستان نی‌ریز با بیان اینکه واحدهای تولیدی بزرگی همچون آلومینیوم، کربنات سدیم، فولاد کوار، شایان دیزل و کارخانه نوآوری در استان افتتاح شده است، افزود: این کارخانه ها باعث خلق ثروت برای کشور شده و استان فارس نیز وارد باشگاه صادرکنندگان آلومینیوم، فولاد و کربنات سدیم شده است که در نتیجه با ایجاد اشتغال مناسب شاهد کاهش مشکلات اقتصادی و اجتماعی خواهیم بود.
استاندار فارس گفت: مجموعه این اقدامات که در سایه همدلی، هماهنگی و کوشش بخش خصوصی و دولتی و استقبال خوب مردم و صنعتگران به نتیجه رسیده سبب شده که فارس از نظر کاهش بیکاری در کشور جایگاه نخست را به خود اختصاص دهد.
رحیمی اظهار داشت: در سال ۹۹ شاهد انجام اقدامات خوبی در استان فارس بودیم از جمله بیکاری که در سال ۹۲ در این استان ۱۶ و ۹ دهم درصد بود در سال ۹۹ به حدود هشت درصد رسید.

استاندار فارس در بخش دیگری از سخنان خود، اجرا و بهره‌برداری از طرح‌های مختلف تولیدی و صنعتی در استان را بیانگر مسئولیت پذیری، بینش عمیق و کوشش مستمر صنعتگران و تولیدکنندگان بخش خصوصی دانست و گفت: وظیفه دستگاه‌های اجرایی این است که شرایط لازم را بیش از پیش برای فعالیت هرچه بیشتر و بهتر بخش خصوصی فراهم کنند.
وی اظهار داشت: امسال را با افتتاح کارخانه‌های صنایع معدنی در شهرستان آباده آغاز کردیم و با افتتاح این طرح‌ها در شهرستان نی‌ریز به نظر می‌رسد که این اتفاق تداوم خواهد داشت و در ادامه در سایر نقاط استان نیز شاهد افتتاح طرح‌های تولیدی و صنعتی خواهیم بود.
استاندار فارس ادامه داد: به ویژه امسال که از سوی رهبر معظم انقلاب به نام سال تولید، پشتیبانی‌ها، مانع زدایی‌ها نامگذاری شده برای تحقق این مهم برنامه مدونی در حال تدوین است و هم بخش خصوصی و هم دولت وظیفه مضاعفی بر عهده دارند و باید گام های بلندی برداشته شود تا در انتهای سال در مقابل مردم سربلند باشیم.
وی با اشاره به این که در سال ۹۹، ۱۹۵ واحد راکد به چرخه تولید بازگشته اند و ۴۸ واحد تملک شده توسط بانک ها نیز فعال شده اند، افزود: همچنین بیش از ۴۰ معدن مجددا احیا و فعال شده اند.
استاندار فارس اظهار داشت: در نی‌ریز هم با توجه به وجود پتانسیل معدن، توسعه صنایع معدنی از امتیازات و مزیت‌های نسبی این شهرستان محسوب می‎شود و باید ضمن خودداری از خام فروشی محصولات معدنی، به سمت فرآوری آنها حرکت کنیم و تولید ارزش افزوده و ایجاد ثروت را هم برای کشور و هم استان و منطقه رقم بزنیم.
وی ادامه داد: با توجه به محدودیت آب و آب‌های زیرزمینی در منطقه نی‌ریز، نیازمند این هستیم که در حوزه کشاورزی تحولات زیادی صورت گیرد به سمت کشاورزی دانش بنیان و کاشت محصولات کم آب بر حرکت کنیم تا بتوانیم هم ارزش افزوده و هم حفظ منابع تجدیدناپذیر، حفظ محیط زیست و ایجاد اشتغال را شاهد باشیم.
مدیر گروه فاتح صنعت کیمیا هم  در این آیین گفت: از ۶ هزار کارخانه سنگ بری کشور سهم محدود و اندکی در شهرستان نی‌ریز است در حالی که این شهرستان این ظرفیت را دارد که تعداد کارخانه‌های آن تا یک هزار و ۵۰۰ واحد برای تامین نیاز داخل و صادرات افزایش یابد.
سید محمد علی فاطمی افزود: امروز اکثر کارخانه‌های سنگ بری در تهران و اصفهان است و هزینه بسیار زیادی صرف حمل و نقل سنگ به این واحدها می‌شود در حالی که با ایجاد کارخانه سنگ بری در همین شهرستان نی‌ریز می‌توان تا حد زیادی از هزینه‌ها کاست و بهره‌وری ایجاد کرد.
وی ادامه داد: سعی کردم با یک سرمایه‌گذاری در شهرستان نی‌ریز که دارای ۳۰۰ واحد سنگ بری و یکی از قطب‌های معدنی کشور و جهان است در این زمینه گام برداریم.
او اظهار داشت: به رغم وجود این ظرفیت اما تاکنون برنامه‌ریزی جامعی در این منطقه در این زمینه انجام نشده و امیدواریم در آینده بتوانیم از توده‌های معدنی این منطقه که افزون بر ۳۰۰ کیلومتر از جنوب شرقی تا شمال غربی استان و همچنین ۳۰۰ کارخانه و واحد سنگ‌بری است استفاده کنیم.

در این آیین مجتمع تولید و فرآورده‌های سنگ تزئینی نی‌ریز برلیان با تولید سالانه ۱۶ هزار تن، سرمایه‌گذاری ۶۰ میلیارد تومان و اشتغال مستقیم ۶۳ نفر به بهره‌برداری رسید. 
 طرح ساخت واحد فرآوری کرومیت شرکت تکوین فن آوران مهندسی و ساخت با سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیارد تومان، ظرفیت تولید سالانه ۷۰ هزار تن و اشتغال مستقیم ۱۶۰ نفر نیز آغاز شد.

شهرستان نی‌ریز در فاصله ۱۹۲ کیلومتری شرق شیراز قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha