مشکل کم آبی در مزارع نخواهیم داشت   

رشت – ایرنا - مدیر عامل آب منطقه ای گیلان گفت : هرچند اعداد و ارقام احتمال وقوع بحران آب را پیش بینی می کنند اما مشکلی در مزارع نخواهیم داشت .

به گزارش ایرنا ، "وحید خرمی " روز سه شنبه در جلسه شورای آب و کشاورزی شهرستان بندر انزلی اظهار داشت: ورود ۵۴۰ مترمکعب آب به سد سفید رود در فروردین ماه نشان دهنده کم آبی است به همین منظور کشاورزان باید تقسیم آب را تحمل کنند.

وی با اشاره به اینکه ۲۲۲۰ هکتار از اراضی انزلی داخل شبکه قرار دارد ، افزود: در حال حاضر ۹۹ درصد سد سفیدرود با حجم یک میلیارد و ۶۰ میلیون متر مکعب آب گیری و تقریبا پر شده است.

وی با بیان اینکه آب گذاری اراضی کشاورزی از پنجم اردیبهشت ماه از فومنات شرق استان منطبق با تقویم زراعی و متناسب با فعالیتهای کشاورزی آغاز شده است گفت :  نوبت بندی آب کشاورزی در بخش مرکزی نیز از ۹ اردیبهشت شروع خواهد شد .

به گفته وی بر اساس این نوبت گذاری ۲۰ روز پیوسته کشاورزان آب کافی برای نشاء خواهند داشت و انتظار داریم که بدون وقفه قسمت اعظم نشاء کاری انجام شود.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه پوشش برفی مناسبی در بالادست سد نداریم ، اضافه کرد : ما یک میلیارد متر مکعب آب در سد سفید رود داریم در صورتی که نیاز استان گیلان حداقل دو میلیارد متر مکعب است .

خرمی افزود: در اردیبهشت ماه حدود ۴۰ درصد مخزن سد سفید رود برای نشاء خالی شده و روزانه ۲۰ میلیون متر مکعب آب از این سد برداشت می شود .

وی با بیان اینکه در ماههای خرداد و تیر نیز هر کدام ۳۰۰ میلیون مترمکعب برداشت از مخزن سفیدرود خواهد شد ابراز امیدواری کرد با برداشتها و بارندگی هایی که اتفاق می افتد در سد سفیدرود آبی باقی بماند.

وی تصریح کرد : امسال ۳۰ کیلومتر از انهار و رودخانه های اصلی را لایروبی می کنیم و طی چند روز آینده این کار به اتمام خواهد رسید. وی تصریح کرد: در محدوده فومنات می توانیم آب مورد نیاز ۳۵ هزار هکتار از اراضی را تامین کنیم درحالیکه در این مناطق ۵۵ هزار هکتار اراضی داریم .

وی خاطر نشان ساخت : با توجه به مشکلات کم آبی استان امسال به جهت روش آبگذاری در کانال های آب و استفاده از روش های نوین تحمل گیاه برنج را بالا برده و این بحران را پشت سر می گذاریم .

مدیرکل جهاد کشاورزی استان  گیلان در این جلسه گفت : در خصوص تامین و استفاده بهینه از آب کشاورزی در طول سالهای گذشته طرح‌های خوبی در حوزه کشاورزی اجرایی شده که نگاه این طرح ها به مصرف بهینه آب ، افزایش راندمان ، طرح تجهیز و نوسازی اراضی ، طرح آبیاری کم فشار ، لایروبی و تعمیر آب بندانهاست و هرکدام به نحوی کاهش مصرف آب را بدنبال دارد.

"مسعود الماسی" اظهار داشت :  در کنار این طرح‌ها برخی از اقدامات غیرساختاری است که از جمله آن می توان به تقویم زراعی اشاره کرد . وی افزود:این تقویم به صورت مشترک با سازمان آب و هواشناسی و موسسه تحقیقات برنج طراحی و به کشاورزان در سراسر استان پیشنهاد شده است .

وی خاطرنشان کرد : این پیشنهاد در سال گذشته ۸۵ درصد در اجرا محقق شد و تقویم زراعی بر مبنای منابع موجود آب ، وضعیت هوا و فیزیولوژی گیاه برنج بهترین زمان برای عملیات کشاورزی را پیشنهاد می دهد .

وی با اشاره به شرایط آب و هوایی و افزایش زود هنگام دما در استان گیلان ، تصریح کرد : به جهت گرمای زود هنگام هوا کشاورزان امسال زودتر اقدام به خزانه گیری برنج کرده و اتفاقاتی که در حوزه اقتصاد رخ داد از جمله افزایش قیمت کود، موجب شد کشاورزان کودهای مورد نیاز خود را خریداری کنند این سلسله عوامل انتظارات مردم را برای دریافت آب ، بیشتر کرد .

الماسی خاطر نشان کرد: با کاهش آبهای روان و تبلیغاتی که برای انجام شخم با روان آبها صورت گرفت در حال حاضر یکی از استثنایی ترین سالهای کشاورزی را پیش رو داریم زیرا خزانه گیری انجام جلوتر از شخم زدن زمین انجام شده است اتفاقی که باید در کنار هم رخ دهد.

الماسی از پایگاههای اجتماعی فرمانداریها مانند شوراهای اسلامی و دهیاری ها خواست تا کشاورزان را به انجام بیمه های کشاورزی ترغیب کنند و گفت : بیمه یکی از پوشش های مناسبی است که می تواند احتمال خطر را برای کشاورزان جبران کند .

وی با اشاره به عملکرد مثبت جهاد کشاورزی در مکانیزاسیون ماشین های کشاورزی افزود : حدود ۷۰ درصد عملیات کاشت، داشت و برداشت در حوزه برنجکاری به صورت مکانیزه انجام می‌شود که این امر طول زمان و مدت فعالیت را کاهش می دهد و در مصرف آب بسیار اثرگذار است.

وی خاطر نشان کرد : تعدادی ماشین دار حرفه‌ای در سطح استان هستند که از طریق اعتبارات ماشین‌آلات کشاورزی تهیه کرده اند که این ماشین آلات نباید به صورت اختصاصی استفاده شود بلکه در این برهه باید بطور اشتراکی از آن بهره‌برداری شود.

الماسی اظهار داشت : در سال گذشته حدود ۱۰۶ میلیارد تومان برای خط ویژه مکانیزاسیون اختصاص داده شد و هزار دستگاه نشاکار به مجموعه ماشین آلات استان اضافه شد و انتظار داریم امسال ۱۰ هزار هکتار از اراضی شالیکاری ما بوسیله این ماشین آلات نشاکاری شود که صرفه جویی در حوزه آب کمک می کند.

 وی تصریح کرد: در سال گذشته ۸۰ هکتار از آب بندانهای انزلی لایروبی شد و امسال نیز ۳۵ هکتار انجام می شود که این کارها متناسب با امکاناتی که در اختیار داریم انجام می شود.

مدیر کل جهاد کشاورزی استان گیلان آب بندان ها را از موارد تاثیرگذار در حفظ آب اعلام و تصریح کرد : متاسفانه در بعد ملی امسال از اعتبارات آب بندان ها محروم بودیم و در استان بیش از ۳۰ درصد این اعتبارات تخصیص نیافت .

وی از اجرای چند پروژه برای توسعه مکانیزاسیون خبر داد و افزود : اعتباراتی برای خرید موتور پمپ ها توسط کشاورزانی که دچار مشکل هستند در نظر گرفتیم و سهمیه هر شهرستان مشخص شده است اما این سهمیه شناور و قابل افزایش است که با نظر مدیران شهرستانی اختصاص خواهد یافت.

وی مصرف آب در شالیزارها طی سالهای گذشته را ۱۵ هزار مترمکعب اعلام و خاطرنشان کرد : درحال حاضر این مقدار به ۹ هزار و ۶۰۰ متر مکعب رسیده که مرهون پروژه های اجرا شده و فرهنگ سازی در مصرف آب اتفاق افتاده است .

الماسی اظهار دشت : هم اکنون پروژه آبیاری کم فشار و انتقال آب با لوله از منبعی که مجوز آنرا آب منطقه ای صادر می کند در دست اقدام داریم تا برای مناطقی که نیاز دارند استفاده کنیم.

 وی تصریح کرد : سال گذشته خسارات زیادی به شالیزارهای استان وارد شد علی رغم قول های مساعدی که در این راستا داده شد نشان داد نباید اتکاء ما به اعتبارات حوادث باشد و بیمه کشاورزی راه گریز از این مشکلات است .

وی تاکید کرد : نقاط آسیب پذیر استان شناسایی شده و به این مناطق توجه بیشتری خواهد شد . وی تصریح کرد:هرچند بحران کم آبی استان گیلان را تهدید می کند اما تلاش می کنیم با اجرای پروژه های پیشنهادی و تامین اعتبارات در کنار سازمان آب منطقه ای برای رفع مشکلات تلاش کنیم .

نماینده مردم بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی نیز گفت : امسال کشور در بحران کم آبی  قرار دارد و در انزلی نیز با مشکل کم آبی مواجه خواهیم شد باید به ناچار از حوضه آبریز تالاب برداشت کنیم این درحالیست که به جهت تبخیر آب تالاب و عقب رفت آب دریای خزر شاهد پایین رفتن آب تالاب هستیم.

احمد دنیا مالی افزود: بخشی از مسیر تالاب که به ایستگاه پمپاژ آب می رسد را باید با بیل های شناور لایروبی کنیم.

وی اضافه کرد : بزرگترین مشکل در حوزه تأمین آب کشاورزی در سطح شهرستان عدم وجود طرح و نقشه است که علیرغم درخواست‌، تا کنون نقشه برای شبکه بالادستی و پایین دستی تحویل نشده در حالی که درخواست اعتبارات نیازمند ارایه طرح کار و وجود نقشه راه است .

وی اظهار داشت : برای حل بخشی از مشکلات در زمینه آب انتظار داریم از سد شفارود برای تامین آب کشاورزی ، آب شرب حق آبه ای برای انزلی در نظر گرفته شود در صورت قطع لوله اصلی آب انزلی تا دو روز قادر به تامین آب مورد نیاز خود خواهد بود به همین منظور باید از بالادست لینکی برای تامین آب داشته باشیم.

فرماندار انزلی نیز با اشاره به اینکه تامین آب کشاورزی در سطح اول محرومیت های شهرستان خودنمایی می‌کند، اظهار داشت : بندرانزلی پنج هزار هکتار اراضی شالیکاری دارد که حدود ۵۰ درصد از طریق چاههای آب و مابقی از مسیر آبیاری جدید تامین می شوند.

"اسماعیل میر غضنفری" به مشکلاتی که در سطح شهرستان وجود دارد اشاره و خاطر نشان کرد : این شهرستان در انتهای شبکه آبیاری استان قرار دارد و این هدر رفت آب در این مسیر را زیاد می کند .

وی تصریح کرد: بهره‌برداری از چاه هایی که به واسطه مشکلاتی که در ایستگاه پمپاژ دارند نمی‌توانند وظیفه آبرسانی را به درستی انجام دهند را یکی از مشکلات بخش کشاورزی شهرستان انزلی اعلام کرد.

وی افزود : عدم اجرای لایروبی انهار، رودخانه‌ها و بخشی از تالاب که به عنوان یکی از منابع آبی شهرستان به ویژه در حوزه غرب شهرستان می تواند مورد استفاده قرار گیرد یکی دیگر از دغدغه ها در این بخش است و به جهت نبود ماشین‌آلات لازم نمی‌توانیم از این مواهب به عنوان منبع آبی برای شهرستان استفاده کنیم.

وی با اشاره به آبگرفتگی ها در ابتدای فصل کشاورزی به هنگام خزانه گیری که موجب بروز مشکلاتی برای کشاورزان می شود ، تاکید کرد : بخشی از اراضی کشاورزی در محدوده کمربندی انزلی دچار گسستگی مسیری شدند که لایروبی به موقع و نصب دریچه ها می تواند بخشی از مشکلات را در این زمینه مرتفع کرده و آب مورد نیاز کشاورزان در این محدوده را مرتفع کند .

میرغضنفری تصریح کرد : با تعیین تکلیف بخشی از کار، خواسته های شهرستان به ویژه در مناطق آسیب پذیر با ورود به موقع دستگاه‌های متولی می‌توان مشکلات این مناطق را حل کرد.

وی تاکید کرد : سال گذشته بالغ بر پنج میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان اعتبار برای سرفصل‌های پیش‌بینی شده در جهاد کشاورزی، حوزه آب و برق شهرستان در نظر گرفته شد .

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha