روزانه بیش از هزار و ۲۰۰ تن سیب از آذربایجان غربی صادر می‌شود

ارومیه- ایرنا- رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: روزانه هزار و ۲۰۰ تا هزار و ۵۰۰ تن سیب درختی از این استان صادر می شود.

اکبر کرامتی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هر چند هم اکنون نباید حتی به میزان یک کیلوگرم سیب در سردخانه ها انبار می شد ولی به رغم این موضوع شاهد باقی بودن سیب همچنان در سردخانه ها هستیم.

وی با بیان اینکه دلالان هم اکنون برای سودجویی بیشتر درصدد هستند تا با سیاه نمایی در بازار سیب بتوانند سود سرشاری به جیب بزنند افزود: این اقدامات به نوعی ریشه به تیشه صادرات سیب درختی در استان می زند.

کرامتی بیان کرد: باید از تولید و صادرکنندگان بخش کشاورزی حمایت و مشوق های صادراتی برای آنها در نظر گرفته شد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه همسایگان شرقی عمده ترین متقاضیان سیب آذربایجان غربی هستند گفت: پاکستان و افغانستان مهمترین بازارهای صادرات استان هستند و مقادیری هم به عراق صادر می شود که ناچیز است.

به گزارش ایرنا، سیب درختی برای کشاورزان ارومیه، اشنویه، سلماس و مهاباد به عنوان یک محصول حیاتی و برای استان یکی از پیشران‌های اقتصادی محسوب می‌شود که این روزها در گوشه سردخانه ها در انتظار صادرات است.

صادر کنندگان و باغداران استان در حالی این شرایط بحرانی را به نظاره نشسته اند که ۸۰ هزار تن محصولشان در سردخانه ها انبار شده است و در انتظار راهکاری برای صادرات سریع است.

 اگر این اتفاق نیافتد باید سیب درجه یک استان برای خوراک دام و یا صنایع کنسانتره اختصاص داده شود.

آذربایجان غربی دارای رتبه اول تولید سیب کشور با سالانه بالای یک میلیون تن است که ۳۰ درصد تولید کشوررا شامل می شود؛ از مجموع ۱۲۰ هزار هکتار باغ استان ۵۰ تا ۶۰ هزار هکتار آن سیب  است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =