ساماندهی اصناف و بهبود وضعیت اشتغال، دو روی یک سکه

یزد- ایرنا- شصت و هفتمین نشست کانون تفکر اقتصاد دانشگاه یزد با محوریت "توسعه اقتصادی شهر یزد؛ تمرکز بر مشاغل شهری" به‌ صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش سه شنبه روابط عمومی دانشگاه یزد در ابتدای این نشست دبیر کانون تفکر اقتصاد دانشگاه با اشاره به کار ویژه کانون‌های تفکر مبنی بر ایجاد ارتباط و انتقال اطلاعات سه‌جانبه میان بخش خصوصی و کسب‌وکارها، بخش دولتی و سیاست‌گذاران و دانشگاه به‌عنوان حامی علمی، ذی‌نفعان توسعه مشاغل شهری را شهروندان یزدی، گردشگران داخلی و خارجی و سرمایه‌گذاران دانست که بررسی تنوع و توزیع جغرافیایی مشاغل شهری جهت پاسخگویی به تقاضای ذی‌نفعان در یزد دارای اولویت بالاتر و حائز اهمیت است.

دکتر حبیب انصاری سامانی همچنین بر لزوم ایجاد نظام اطلاعات منسجم از مجموعه کسب‌وکارهای شهری جهت ساماندهی و جلوگیری از شکست کسب‌وکارها، تأکید کرد.

علی زارع زاده نایب رییس اتاق اصناف یزد از وجود ۵۵ هزار واحد صنفی در استان و ۴۴ هزار واحد در مرکز استان خبر داد که شامل ۱۴ هزار واحد تولیدی، ۱۱هزار واحد خدماتی و ۳۰ هزار واحد توزیعی است.

وی با انتقاد به سیستم سنتی تجارت در یزد، عمده صنایع فعال در گذشته را شامل نساجی و صنایع کم آب خواه دانست که امروزه جای خود را به رستوران‌ها و صنایع کاشی و فولاد داده است.
زارع زاده همچنین بسته شدن قرارداد شرکت‌های بزرگ استان با واحدهای خارج از استان را از دیگر معضلات موجود در این حوزه دانست که مقابله با آن افزایش میزان اشتغال در استان را در پی خواهد داشت.

به گفته زارع زاده، ساماندهی اصناف در بسیاری از موارد با صرف هزینه همراه بوده که با توجه به عدم پرداخت یک‌سوم دریافتی‌های ناشی از جرائم تعزیرات طبق ماده ۷۲ قانون نظام صنفی کشور به اتاق اصناف طی ۳۷ سال اخیر از طرف دولت، این بخش با محدودیت‌های مالی برای حل مسائل موجود مواجه است.

مصطفی نجاتی معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بابیان مسئله نقش‌آفرینی بازار در تعادل بخشی خود بر اساس تقاضای موجود و کشش بازار، واحدهای صنفی کوچک را همچون فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای با اهمیت تلقی کرد و نقش آن‌ها در مناطق حاشیه‌ای و غیرقابل‌دسترس را دارای اهمیت دانست.

به گفته نجاتی ۶۶ اتحادیه صنفی در یزد مشغول به فعالیت بوده که بیشترین تعداد آن‌ها مربوط به مشاغل مرتبط با لبنیات، تعمیرات و خدمات خودرو، خیاطی، سازندگان و فروشندگان طلا، فروشندگان پوشاک و نانوایی است.

وی بررسی و مطالعه در مشاغل شهری مرتبط با بهداشت و درمان، آموزش، عمران شهری و مسائل ساختمان‌سازی، بازرگانی و تعاون، گردشگری و کشاورزی و صنعت و معدن را دارای اولویت متصور شد و موانعی ازجمله عدم همراهی افراد و سازمان‌های مرتبط و یا قوانین دست‌وپا گیر را از عوامل مهم در فرآیند ساماندهی مشاغل برشمرد.

مهندس امیر شریف یزدی، مدیر مرکز پژوهش‌های خورشیدی یزد از حباب اصناف در حوزه خورده فرشی سخن به میان آورد که با استناد به آمار جهانی تا ده سال گذشته به ازای هر ۳۵ خانه یک واحد صنفی توزیعی در دنیا وجود داشته است درحالی‌که این میزان در ایران به ازای هر ۷ خانه مطرح بوده است.

به گفته وی، واحدهای صنفی متعدد برای ادامه حیات خود، حاشیه سود خرده‌فروشی بیشتری را از مردم دریافت می‌کنند اما در وضعیت شیوع کرونا و افزایش نرخ اینترنتی شدن فروش واحدها، شرایط به‌گونه‌ای دیگر قابل‌بررسی است.

فاطمه نیکجو نماینده اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد با انتقاد به نرخ بالای هزینه زندگی در یزد به تشکیل صنوف پوشش‌دهنده مسائل سلامت و سالخوردگی استان اشاره کرد و افزود: کشش بازار سرمایه گزار را کمتر به‌سوی تأسیس باشگاه‌های ورزشی و مراکز تفریحی ترغیب می‌کند که راه‌حل آن در به‌کارگیری نیروی جوان در این حوزه‌ها است. نیکجو همچنین از ورود اتباع خارجه به اصناف مختلف همچون خیاطی و آرایشگری به‌صورت خویش‌فرما به‌عنوان یک معضل در حوزه اشتغال یزد یادکرد.

دکتر محمدحسن زارع، عضو هیات علمی بخش علوم اقتصادی دانشگاه یزد با تشریح سیستم عرضه و تقاضا در علم اقتصاد، دخالت در آن را مختل‌کننده توزیع بهینه منابع تلقی کرد.

به عقیده وی، موارد قابل‌بررسی در این عرصه شامل شکست‌های بازار ناشی از مسئله اطلاعات یا اثرات خارجی مثل آلودگی‌های زیست‌محیطی و... است که با آگاهی از مزیت‌های یزد در سه بخش صنعت، خدمات و کشاورزی می‌توان گام مؤثری در توسعه مشاغل شهری برداشت.

سید محمدحسین متقی نماینده گروه لیدخبر مسئله گرانی در یزد را ناشی از کمبود بسترهای کشاورزی درون استانی و تلقی عمومی از سرمایه‌دار بودن شهروندان یزدی نسبت به دیگر نقاط کشور دانست.

در این نشست دکتر سعید عطار، رییس دبیرخانه کانون‌های تفکر دانشگاه یزد، دکتر رضا تقی‌زاده، دکتر داریوش فرید، دکترغلامحسین مرادی، دکتر مهدی حاج امینی، از اعضا هیات علمی دانشگاه یزد، دکتر مرتضی محمودی، عضو هیات علمی دانشگاه امام جواد(ع)، دکتر محمدرضا مشاهیری

رییس کمیسیون آموزش، پژوهش و فناوری اتاق بازرگانی یزد، محسن بهجت کارشناس صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی یزد و فاطمه زارع کارشناس پژوهشی دبیرخانه کانون‌های تفکر دانشگاه یزد نیز حضور داشتند.

تهیه طرح جامع احیای قنات مزدآباد میمه در پژوهشکده معماری بومی دانشگاه یزد
پژوهشکده معماری بومی دانشگاه یزد در پی انعقاد قراردادی با شهرداری شهر میمه استان اصفهان با هدف تهیه طرح جامع گردشگری قنات مزدآباد میمه اقدام به ارایه طرح احیای قنات با رویکرد گردشگری کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه یزد با هدف تهیه طرح جامع گردشگری قنات مزدآباد در محدوده ای به وسعت ۱۴۵ هکتار قرارداد همکاری میان شهرداری شهر میمه استان اصفهان و پژوهشکده معماری بومی دانشگاه یزد منعقد شده است.

دکتر علی شهابی نژاد استادیار دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد و مدیر طرح جامع گردشگری قنات مزدآباد میمه در خصوص جزییات این طرح گفت: پس از تهیه طرح اولیه، در تابستان سال ۱۳۹۷ کلیات طرح به تأیید کارفرما رسید و اجرای دو بخش از این طرح شامل پارک مزدآباد و پایاب قنات در اولویت قرار گرفت.

عضو هیات علمی دانشگاه یزد طرح جامع گردشگری قنات میراث جهانی مزدآباد میمه را طرحی بلند مدت با افق ۱۰ ساله معرفی کرد که به منظور برنامه¬ریزی جهت استفاده بهینه از اراضی بکر واقع در بخش¬های شمالی شهر میمه و اطراف قنات جهانی مزدآباد تهیه و تدوین شده است.

به گفته وی، فاز اول این محور حد فاصل مظهر قنات و محل پایاب پیشنهادی در فاصله ۲۳۰۰ متری از مظهر بوده که به موازات مسیر قنات تعریف شده است. همچنین در فاز دوم (برنامه میان مدت) اتصال به پهنه¬های طبیعی پایین دست قنات، آسیاب قدیمی و هسته تاریخی شهر میمه در قالب ایجاد محور سلامت در دستور کار است و در فاز سوم (برنامه بلند مدت) توسعه این محور به سمت مادرچاه قنات مدنظر است.

مدیر طرح جامع گردشگری قنات مزدآباد میمه هدف از این طرح را امکان¬سنجی و پیش¬بینی زیرساختها و عملکردهای کلان گردشگری در محدوده اطراف قنات مزدآباد عنوان کرد و افزود: این عملکردها می‌توانند در مقیاس محلی، منطقه¬ای، ملی و بین¬المللی خدمات گردشگری مختلف و متنوعی که با زیست¬بوم و بسترهای طبیعی و تاریخی محدوده طرح سنخیت دارد ارائه دهند.

دکتر شهابی نژاد با ابراز خرسندی از اجرای بخش عمده¬ی فضای سبز پارک مزدآباد و مسیرهای آب آن در رابطه با پایاب نیز گفت: احداث مسیر دسترسی به قنات و ساختمان ورودی آن تاکنون به اجرا درآمده و محوطه¬سازی آن نیز بعد از تهیه طرح توسط مشاور طرح جامع در دستور کار قرار خواهد گرفت.

دکتر حسین راعی رئیس پایگاه‌های قنات‌های میراث جهانی ایران نیز در مصاحبه خود با صدا و سیمای جمهوری ایران ضمن ابراز خرسندی از پیشرفتهای طرح جامعه گردشگری قنات مزدآباد میمه، اذعان داشت: قنات مزداباد میمه مبتنی بر اقدامات اجرایی این طرح در حال تبدیل شدن به یکی از پیشروترین قناتهای میراث جهانی ایران است.

قابل توجه است که با وجود تکمیل نبودن پروژه، روزانه ٢٠٠ نفر از زیرساخت‌های گردشگری قنات در این طرح دیدن می‌کنند.

میمه یکی از شهرهای تاریخی استان اصفهان است که به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ترانزیتی اصفهان- تهران همواره مورد توجه و نظر مسافران عبوری از این مسیر بوده و پس از ثبت جهانی قنات مزدآباد میمه در سال ۱۳۹۵ موجب ایجادیک ظرفیت منحصربفرد برای این شهر و مناطق پیرامون آن شده است.

برچسب‌ها

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =