۷ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۲۰:۵۵
کد خبرنگار: 2785
کد خبر: 84310715
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

۲۳۰ هزار تن گندم از کشاورزان زنجانی خریداری می‌شود

زنجان - ایرنا – رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: متاسفانه به دلیل کاهش بارندگی تولید گندم سال زراعی جاری ۲۸۰ هزا تن برآورد شده که بر این اساس میزان خرید ۲۳۰ هزار تن خواهد بود و بارندگی های مناسب تاثیر گذار خواهد بود در غیر اینصور کاهش خرید و تولید رخ خواهد داد.

جواد تاراسی روز سه شنبه در جلسه ستاد برداشت و خرید گندم و دانه های روغنی استان با بیان اینکه در فصل خرید گندم ۷۰۰ دستگاه کمباین بومی در بحث تولید این محصول به کارگیری خواهند شد، افزود: ۳۰۰ دستگاه آن طی ۲ سال گذشته اضافه شده و از طرفی کمباین های مهاجر نیز سالانه حضور می یابند که در مجموع باید گفت استان مشکلی در این زمینه ندارد.

این مسوول با اشاره به اینکه تمهیدات لازم برای تامین سوخت ماشین آلات در فصل خرید گندم استان از سوی دستگاههای متولی امر فراهم شود، ادامه داد: در زمینه تغذیه گیاهی نیز طی سال زراعی جاری نیز بیش از هزار تن انواع کود تامین و توزیع  شده که نسبت به سال گذشته تفزایش  نشان می دهد.

وی اظهار داشت: این سازمان تسهیلاتی به مبلغ ۱۰۰ میلیارد ریال برای به عنوان سرمایه در گردش در اختیار گندم کاران استانی قرار داده که کارت ۴۱۰ میلیارد ریالی و تسهیلات دگردشی ۲۰۰ میلیارد ریالی تخصص می یابد که در مجموع ۷۰۰ میلیارد ریال کار سازی شده است.

تاراسی با  اشاره به اینکه برای مبارزه با آفات و علف های هرز نیز ۱۹۵ تن سم مورد نیاز در استان تامین شده  است، افزود: امسال در ۱۵ هزار هکتار کنترل علف هرز انجام گرفته که این میزان در سال گذشته ۵ هزارو ۸۰۰ تن بود که ۱۵۸ درصد رشد نشان می دهد.

وی اظهار داشت: طی سال جاری ۲۹ هزار هکتار کشاورزان با این شرایط گرانی سم و مشکلات کار سمپاشی انجام گرفته است که این میزان سال گذشته ۲ هزار هکتار را شامل می شد که هزار و ۴۵۰ درصد رشد دارد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان ادامه داد: بر این مبنا با انجام این کار  کنترل سن مادر به نحو خوبی انجام می گیرد و  در واقع هزینه زیادی را بر کشاورز تحمیل نمی کند و در خصوص بذر باید گفت زنجان استان پیش رو بوده چرا که استاندارد لازم آن لحاظ و به کیفیت نیز توجه بیشتری شده است.

وی خاطرنشان کرد: سازمان جهاد کشاورزی، فرمانداران و بهره برداران برای تولید و حفظ گندم هر آنچه در توان داشتند، انجام دادند  و از طرفی منتظر باران رحمت الهی هستند تا بتوان حداقل مصرف استانی را تامین کرد  که در این خصوص تشکل جلسات و بسیج امکانات می تواند به حداکثر خرید منتهی شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =