پیش‌بینی ۴۰۰ میلیارد تومان برای بازسازی و نوسازی قنوات در سال ۱۴۰۰

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر امور آب کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار در سال جاری با اهتمام ویژه دولت و مجلس شورای اسلامی برای نوسازی و بازسازی قنوات پیش‌بینی شده است.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «رضا سرافرازی» اختصاص ۴۰۰ میلیارد تومان به بازسازی قنوات را جهشی در حوزه اعتباری این سازه های آبی برشمرد و افزود: با این میزان اعتبار می‌توان ۶۶۰ کیلومتر از رشته قنوات کشور را نوسازی و بازسازی کرد.

مدیرکل دفتر امور آب کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد: این اعتبار محقق و به موقع پرداخت شود تا کار نوسازی، مرمت و لایروبی قنوات طبق برنامه انجام و مطالبات پیمانکاران پرداخت شود.

وی اظهار داشت: در سال ۹۹ اعتباری بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان برای قنوات کشور پیش‌بینی شد که از این میزان حدود ۵۹ درصد تخصیص یافت.

سرافرازی با بیان این‌که در سال گذشته بازسازی و نوسازی ۳۸۳ کیلومتر رشته قنات هدفگذاری شده بود، گفت: با توجه به تخصیص تنها بخشی از اعتبار سال گذشته، سطحی نزدیک به ۲۲۲ کیلومتر از قنوات کشور نوسازی و بازسازی شدند.

وی خاطرنشان‌کرد: بیشترین حجم عملیات بازسازی و نوسازی قنوات در استان‌هایی مانند یزد، خراسان رضوی و جنوبی، کرمان، فارس و سیستان و بلوچستان که دارای بالاترین تعداد قنوات هستند، انجام شده است.

مدیرکل دفتر امور آب کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی بیان‌داشت: در کشور ۴۱ هزار رشته قنات داریم که تاکنون نزدیک به ۱۶ هزار کیلومتر از این قنوات بازسازی و نوسازی شده اند.

سرافرازی ادامه داد: بازسازی، نوسازی و مرمت ۱۰ هزار کیلومتر از قنوات در ۲۰ استان کشور در اولویت قرار دارند که اجرای عملیات بازسازی و نوسازی آنها به هفت‌هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

وی با اشاره به این که اعتبار قنوات کشور به عنوان یک منبع آبی تاکنون مورد توجه ویژه قرار نگرفته است، گفت: این درحالی است که ۱۴ درصد از منابع آبی کشور متاثر از آب قنوات است و نزدیک به ۸۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی تحت پوشش ۴۱ رشته قنات قرار دارند.

سرافرازی یادآور شد: قنوات در ایران چند قرن قدمت دارند و عمر برخی از آن ها به یک‌هزار سال می رسد.

وی افزود: اکنون برنامه ای برای توسعه قنوات کشور نداریم و هدف ما نگهداری و حفظ قنات‌های موجود است.

مدیرکل دفتر امور آب کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، میانگین آب‌دهی هر رشته قنات را ۱۰ لیتر در ثانیه عنوان کرد و گفت: برخی از این قنوات ۲۰۰ تا ۴۰۰ لیتر در ثانیه آبدهی دارند و به مصرف فعالیت‌های کشاورزی می رسند.

وی درباره تاثیر نوسازی و بازسازی قنوات، اظهار داشت: لایروبی و بازسازی قنوات در برخی مناطق تا ۲۰۰ درصد در آب‌دهی آن‌ها موثر است.

سرافرازی درباره مشارکت خیرین در حوزه بازسازی قنوات گفت: در سال های اخیر، خیرین مشارکت چندانی در مرمت و نوسازی قنوات نداشتند و در خراسان های رضوی و جنوبی، آستان قدس رضوی کمک هایی در این زمینه ارائه کرده است.

به گزارش ایرنا، طبق گزارش های موجود با اقدامات دولت تدبیر و امید در بخش آبخیزداری سال ۹۹ میانگین آبدهی قنات‌ها با انجام عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری در کشور نزدیک به سه برابر افزایش یافت که رقم قابل توجهی است.

همچنین  در سال‌های اخیر با اقدام‌های انجام شده در زمینه آبخیزداری و آبخوان‌داری آبدهی قنوات در استان های کشور تقویت شده و مهار سیلاب‌ها را نیز موجب شده است به طوری که با اجرای این طرح‌ها نزدیک به ۸۰۰ میلیون مترمکعب از سیلاب‌های آذرماه سال ۹۹ در استان‌های سیل‌خیز کشور مهار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha