طرح احداث سد امام قیس بروجن بازنگری شد

شهرکرد-ایرنا- مدیرکل منابع‌‎طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با اشاره به لزوم توجه به آبخیزداری به‌عنوان یکی از الزام‌های مؤثر در پیشگیری از خشکسالی و تقویت آب‌خوان‌ها گفت: طرح احداث سد امام قیس در شهرستان بروجن بازنگری و ساخت آن به این اداره‌کل سپرده شده است.

سید اسماعیل صالحی روز سه‌شنبه در نشست بررسی طرح‌های مرتبط با حوزه منابع آب شهرستان بروجن تاکید کرد: احداث سدهای با ارتفاع بالای ۷ متر در حوزه کاری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیست اما قرار شده عملیات اجرایی سد امام قیس بعد از ماه رمضان آغاز شود.
وی اعتبار مورد نیاز برای احداث سد امام قیس را ۱۰۰ میلیارد ریال دانست و افزود: این سد با ۱۳ متر ارتفاع، یک میلیون و ۲۰۰ هزار مترمکعب حجم مخزن، ۲۶۰ متر طول تاج، ۷۵ هزار مترمکعب خاک‌ریزی احداث خواهد شد.
صالحی تصریح کرد: برای احداث سد امام قیس باید ۱۷.۵ هکتار از زمین‌های مستثنیات و ۲ هکتار زمین ملی واقع در مخزن این سد تملک و به اداره‌کل منابع‌‎طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری واگذار شود.
وی یادآور شد: شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری برای تخصیص آب مورد نیاز ویژه این طرح اقدام لازم را انجام دهد.
فرماندار بروجن نیز گفت: تمامی مسوولان دستگاه‌های اجرایی متولی تامین آب در چهارمحال و بختیاری موظفند نسبت به تامین آب مورد نیاز برای مصارف آشامیدنی، کشاورزی و صنعت در این شهرستان اقدام لازم را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهند.
مسعود ملکی تاکید کرد: شرکت آب منطقه‌ای، سازمان جهاد کشاورزی و اداره‌کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری برای تامین به‌موقع آب آشامیدنی، کشاورزی و صنعت در این شهرستان با یکدیگر همکاری کنند.
وی با اشاره به وجود مشکلات فراوان تامین آب بخش‌های مختلف در شهرستان بروجن اظهار داشت: خشکسالی‌های سال‌های اخیر باعث شده تا دشت‌های کشاورزی این شهرستان به ممنوعه و ممنوعه بحرانی تبدیل شود.
ملکی تصریح کرد: هم‌اکنون تامین آب آشامیدنی مورد نیاز در شهرها و روستاهای شهرستان بروجن به‌ویژه در سفیددشت و فرادنبه با مشکلات جدی مواجه است.
به گزارش ایرنا، بروجن در ۶۰ کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha