پیش‌نویس روش‌های برداشت و مستندنگاری جامع آثار تاریخی تدوین شد

تهران- ایرنا- مدیرکل بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی کشور بر ضرورت مستندنگاری بر پایه اطلاعات دقیق برداشت‌شده تاکید کرد و گفت: پیش‌نویس روش‌ها و شیوه‌های برداشت و مستندنگاری جامع آثار تاریخی برای نخستین بار در کشور تدوین شد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، سیدهادی احمدی روئینی هدف از تهیه پیش‌نویس روش‌ها و شیوه‌های برداشت و مستندنگاری جامع آثار تاریخی را ایجاد وحدت رویه و استانداردسازی تهیه اطلاعات تصویری و گرافیکی برای انعقاد قراردادهای مستندسازی با مشاوران، توصیف شکل کالبدی، تحولات و شرایط اماکن میراث تاریخی در بازه زمانی معین در سراسر کشور اعلام کرد.

به گفته او بناها، یادمان‌ها و محوطه‌های تاریخی از جمله ثروت‌های ملی غیر قابل جایگزین با اطلاعات بی‌شمار و گاهی ناشناخته‌ هستند که دستیابی به آن مستلزم بهره‌گیری از مهارت‌ها، ایده‌ها و فنون مختلفی از دانش‌های میان رشته‌ای و برداشت میدانی است.

گردآوری، تحلیل و تفسیر شواهد مستتر در کالبد آثار، شناخت کافی برای مراقبت از آثار و زیرساخت قرارگیری از آن‌ها، ترسیمات فنی و نقشه‌های مربوط به آن اثر را فراهم می سازد، از این رو مستندنگاری باید بر پایه استفاده از اطلاعات دقیق برداشت شده انجام شود.

احمدی رویینی با اشاره به تهدیدها و خطرهای طبیعی و انسانی معطوف به آثار، مستندنگاری  آثار را ضروری دانست و تصریح کرد: با تدوین پیش‌نویس دستورالعمل مستندنگاری آثار تاریخی تلاش شده تا استانداردهای لازم برای هر دو جنبه توصیفی و تصویری با توجه به غنا و تنوع آثار تاریخی گنجانده شود.

پیش‌نویس روش‌ها و شیوه‌های برداشت و مستندنگاری جامع آثار تاریخی به مراکز استانی برای اجرا و اعلام نظر ارسال شده است و شامل تعاریف و چهارچوب نظری، مطالعه و ارزیابی روش‌های مستندنگاری، تدوین دستورالعمل‌ها و راهنماها، فهرست منابع و مأخذ با واژه‌نامه تخصصی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha