اعتبار ۴۵میلیارد تومانی طرح‌های آبرسانی آذربایجان‌شرقی پرداخت شود

تبریز- ایرنا - مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه ۴۵ میلیارد تومان از سوی هیات دولت برای طرح‌های آبرسانی استان تخصیص یافته، گفت: با وجود پیگیری‌های بسیار این اعتبار تا کنون پرداخت نشده و با توجه به تنش آبی پیش رو، ضروری است این مبلغ هرچه زودتر برای سرعت بخشی به طرح‌ها تامین شود.

یوسف غفارزاده روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا در خصوص وضعیت آبی منابع استان اظهار کرد: این اعتبار برای اجرای خط انتقال آبرسانی از نهند به تبریز، پروژه حفر ۲۰ حلقه چاه و نیز افزایش ظرفیت ایستگاه پمپاژ شماره پنج آبرسانی زرینه رود در نظر گرفته شده است.

وی افزود: با وجود تمام مشکلات و بدهی های انباشته شده مالی، ۷۰ درصد طرح ها را اجرا کرده ایم ولی برای تکمیل آنهاضروری است اعتبار مصوب شده پرداخت شود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان به کاهش ۳۴ درصدی روان آب های استان اشاره کرد و گفت: پوشش برف جز ذخایر اصلی است که به تدریج ذوب و در اختیار مصارف مختلف قرار می گیرد که از لحاظ زخامت و سطح پوششی ۶۰ درصد کاهش یافته است.

غفارزاده گفت: با توجه به کاهش بارندگی ها و افزایش یک درجه ای دما، نگرانی شدید نسبت به تامین آب شرب شهرها و روستاها و آب کشاورزی و صنعتی وجود دارد.

وی اظهار کرد: وزارت نیرو در سطح کشور در بیش از ۲۰۰ شهر تنش آبی اعلام کرده که در آذربایجان شرقی نیز در شهرستان های تبریز، مراغه، میانه، کلیبر و اهر و چندیدن روستا تنش آبی خواهیم داشت.

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی با اشاره به مشکلات کمبود آب در بخش کشاورزی به دلیل کاهش روان آب های رودخانه ها، افزود: میزان آب در بیشتر سدها نسبت به سال قبل به خصوص سدهایی که دارای آب شرب هستند کاهش یافته است.

وی ادامه داد: مخزن سد علویان ۱۸ درصد نسبت به سال قبل و سد ستارخان نیز منفی ۲ درصد می باشد ولی خوشبختانه مخزن سد نهند ۵۲ درصد مثبت می باشد.

غفارزاده گفت: در سال گذشته در این بازه زمانی نیاز به آبیاری نداشتیم و بارش های بارانی نوبت های آبیاری را ۲ نوبت عقب انداخت و در پایان اردیبهشت ماه سدها را برای آبیاری باز کردیم اما امسال از ۱۰ روز گذشته کشاورزان خواستار آب هستند.

وی اظهار کرد: بنابراین استفاده از آب سدها را نسبت به گذشته به اجبار زودتر شروع کرده ایم و این موضوع نگرانی ما را نسبت به کمبود آب مضاعف کرده است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه آب شبکه زرینه رود که از سد بوکان در استان آذربایجان غربی به این استان هدایت می شود، گفت: این شبکه حدود ۷۰ درصد آب شرب تبریز را تامین می کند که ورودی این سد نیز نسبت به سال قبل ۴۰ درصد کاهش یافته است اما چون آب از سال قبل در سد باقی مانده بود مخزن این سد ۱۱۶ میلیون نسبت به سال قبل کاهش یافته است.

وی اظهار کرد: بعد از شهریور ماه سال گذشته که با تنش آبی مواجه شدیم و قطعی آب داشتیم بلافاصله با همکاری شرکت آب و فاضلاب و مدیریت بحران استان اقدامات خوبی در بحث آب شرب کلانشهر تبریز انجام شد تا در پیک ۱۴۰۰ با مشکل مواجه نشویم.

غفارزاده اضافه کرد: در این راستا حدود ۱۱۰  کیلومتر لوله های بتنی خط زرینه رود تعویض شد و لوله های فولادی جایگزین شد و ترکیدگی لوله ها در مسیر زرینه رود به صفر رسید که بیش از ۳ هزار میلیارد تومان در چند سال گذشته برای این امر هزینه شده است.

وی گفت: تقویت ایستگاه پمپاژ شماره پنج آبرسانی زرینه رود در حدود ۸۰ درصدانجام گرفته و جداسازی آب شرب از صنعت اقدامات خوبی انجام شده است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی ادامه داد: اگر بتوانیم با همکاری تمام دستگاه های ذیربط به خصوص آب و فاضلاب حدود ۳۰۰ لیتر در ثانیه جداسازی آب شرب از صنعت انجام داده و به ایستگاه پمپاژ شماره پنج برسانیم با تجهیز و نهایی شدن این ایستگاه به آب شرب کلانشهر تبریز اضافه خواهد شد.

وی اضافه کرد: در خط انتقال آبرسانی سد نهند نیز هفت کیلومتر باید جابجا و مسیر تغییر می کرد و لوله های پوسیده نیز نوسازی می شد که در این راستا کارهای اساسی انجام شده است.

غفارزاده گفت: مجوز ایجاد ۴۰ حلقه چاه جدید برای شهرهای تبریز، اسکو و ایلخچی و ۱۰ حلقه چاه جدید برای شهرهای مسیر شبکه زرینه رود صادر شده تا بتوانیم آب را آزاد کرده و به خط برسانیم.

وی افزود: با توجه به اینکه در بیشتر شهرهای استان با مشکل آب در تمامی بخش های شرب، کشاورزی و صنعتی مواجه هستیم باید شورای حفاظت آب شهرستان ها فعال شود تا آب موجود مدیریت شود تا بتوانیم بحران را رد کنیم.

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: نصب کنتورهای هوشمند بر روری چاه ها بسیار مهم است تا مدیریت برداشت آب انجام شود که اقدامات خوبی در این زمینه انجام یافته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =