وضعیت رنگ‌بندی کرونا در ۷ شهرستان اصفهان تغییر کرد

اصفهان - ایرنا - وضعیت رنگ‌بندی همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ بر اساس جدیدترین اطلاعات سامانه ماسک به گفته مسوولان امر ۶ شهرستان استان اصفهان نارنجی و یک شهرستان قرمز شده است.

به گزارش ایرنا، طبق جدیدترین رنگ بندی رسمی سامانه ماسک و با توجه به آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تغییراتی در وضعیت تعدادی از شهرستان ها بوجود آمد و مناطقی که روند بستری کرونا در آنها در روزهای اخیر افزایش نداشت از وضعیت قرمز خارج شدند.

بر این اساس در استان اصفهان، شهرستان های برخوار، چادگان، دهاقان، فریدونشهر، گلپایگان و مبارکه از وضعیت قرمز (بسیار پر خطر) به نارنجی (پر خطر) تغییر کردند و شهرستان آران و بیدگل از وضعیت نارنجی به قرمز رسید.

در زمان حاضر از ۲۴ شهرستان استان اصفهان، ۹ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۱۵ شهرستان در وضعیت قرمز قرار گیرد و همچنان هیچکدام از آنها زرد یا آبی نیستند.

از بین شهرستان های قرمز نیز اردستان، سمیرم، شاهین شهر و میمه، شهرضا، نایین و نطنز با اوج گیری بیشتر بستری مواجه هستند که در نقشه رنگ‌بندی با رنگ قرمز تیره تر مشخص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا تاکید کرد که تغییر وضعیت برخی از شهرستان ها از قرمز به نارنجی به معنی کمتر شدن خطر شیوع ویروس کرونا نیست و مراقبت ها باید همچنان ادامه داشته باشند.

آرش نجیمی با بیان اینکه در مجموع در استان آمار ابتلا و بستری تغییر چندانی نداشته است، افزود: تغییر وضعیت رنگ‌بندی نباید موجب عادی انگاری و بی توجهی به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی شود زیرا اگر سطح مراقبت ها کاهش یابد ، روند ابتلا و بستری افزایشی شده و احتمال قرمز شدن مجدد این شهرستان ها وجود دارد.

وی تصریح کرد: این احتمال نیز وجود دارد که پس از روند ثابت موجود، بطور مجدد شاهد افزایش آمارها در روزهای آینده باشیم.

وی با اشاره به اینکه درزمان حاضر حدود ۲ هزار و ۳۹۸ بیمار دارای علائم کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند، اظهار داشت:  از بین آنها ۳۹۰ بیمار در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند.

نجیمی، تعداد بیماران جدید بستری شده در شبانه روز گذشته را ۳۵۷ نفر اعلام و اضافه کرد: در یک روز گذشته ۴۴ بیمار دارای علائم کرونا در استان فوت کردند که ابتلای ۳۰ نفر آنها به کرونا قطعی بود.

وی میزان نتایج مثبت تست های کرونا در استان در شبانه روز گذشته را حدود ۴۰ درصد اعلام کرد و گفت: یکهزار و ۶۰۳ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در این مدت شناسایی شدند.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اسفند سال ۹۸ در کشورمان شیوع یافت و تا کنون بیش از ۲ میلیون و ۴۱۷ هزار نفر در کشورمان به آن مبتلا شدند و بیش از ۷۰ هزار نفر بر اثر آن جان باختند.

در حال حاضر ۱۹۸ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۵۷ شهر در وضعیت نارنجی، ۸۴ شهر در وضعیت زرد و ۹ شهر در وضعیت آبی قرار دارند. بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است. 

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را  به وجود آورده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =